Pochopit vtip, obout se, mít nápady. Dobeš sepsal, co má zvládnout předškolák

  22:09aktualizováno  22:09
Chytnout míč, napsat své jméno, zachytit hlavní myšlenku příběhu. Příklad dovedností, které by měl zvládat předškolák. Ministerstvo školství se rozhodlo sepsat, co všechno by se děti měly naučit v mateřské školce. Seznam dovedností má mimo jiné pomoct v bezproblémovém přechodu do první třídy.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Když do křesla ministra školství usedl loni v létě Josef Dobeš, rozhodl se, že vytvoří standardy pro základní školy, na základě kterých začne plošně testovat děti v pátých a devátých třídách. Nyní přichází i se standardy pro mateřinky.

Ministerstvo ale avizuje, že pro mateřské školy nebudou standardy povinné a mateřské školky ani nečeká žádné testování, o čemž se dříve uvažovalo. "Jde o doporučující materiál, jeho dodržování nebude kontrolováno," potvrdila iDNES.cz Jana Holíková z tiskového odboru ministerstva školství.

Ministerstvo školství sestavilo skupinu, v níž jsou zaměstnankyně Výzkumného ústavu pedagogického, České školní inspekce, Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy a zástupců ze školní praxe.

Školská reforma

Stejně jako základní a střední školy i mateřinky byly součástí školské reformy, která odstartovala před čtyřmi lety. Podstatou reformy bylo, že školy dostanou pouze rámcové vzdělávací programy a vlastní školní osnovy si vytvoří samy. Začalo být tedy čistě na školách, na co se chtějí zaměřit více a na co méně a jak si rozvrhnou školní rok i učební plán. Důraz byl kladen na to, aby se žáci pouze nebiflovali data, ale naučili se přemýšlet, argumentovat a vyhledávat informace.

Během února a března letošního roku skupina standardy předškolního vzdělávání sepsala. Obsahují podrobný výčet dovedností, které by se děti v mateřských školách měly naučit, a to ohledně pohybové koordinace, výslovnosti, komunikace či vnímání.

V patnáctistránkovém dokumentu najdeme, že děti mají například umět udržet rovnováhu na jedné noze, modelovat, smrkat, chápat jednoduché vtipy, zapamatovat si krátké říkanky či rozpoznat geometrické tvary.

Až do 28. května může veřejnost o standardech diskutovat na stránkách www.rvp.cz. Podle jedné z diskutujících jsou standardy ideální pro začínající učitelky, které si pouze s rámcovými vzdělávacími programy (viz box) neví rady.

"Pro mne, učitelku s 30letou praxí, je to přehledné, nemám s tímto dokumentem problémy. Ale děvčata, která nastupují, opravdu problémy mají. Možná se zdá někomu příliš svazující, ale zrovna má začínající kolegyně z něj byla nadšená! Konečně našla materiál, který byl konkrétnější," píše na webu Bohunka Trelová.  

Inspekce: Provázanost MŠ a ZŠ není nejlepší

Česká školní inspekce je přesvědčena, že by standardy mohly pomoct k větší provázanosti mezi mateřskou a základní školou, což je nyní trochu problém. Inspekce o tom začátkem roku informovala ministerstvo.

"Zpráva shrnovala naše poznatky z analýz školních vzdělávacích programů v mateřinkách. Upozorňovali jsme na to, že není domyšlená vazba mezi rámcovými vzdělávacími programy pro MŠ a ZŠ. Školky, byť ty za to nemůžou, nepřipraví děti vždy optimálně na přechod do první třídy," řekl iDNES.cz mluvčí školní inspekce Libor Vacek.

Z výroční zprávy inspekce za rok 2009/10 vyplývá, že "za hlavní problémy dětí v prvních třídách byly označeny problémy v komunikaci, v socializaci a přijímání role v kolektivu dětí, v soustředění a udržení pozornosti, v sebeobsluze a samostatnosti".

Na problém se soustředěním upozorňuje i zástupkyně ředitelky na pražské ZŠ Mendelova Zdena Wejmelková. "Řešit by se měla pozornost, protože předškoláci pracují v mateřských školkách pouze dvakrát dvacet minut a pak nastoupí do školy na pět hodin. To je podle mě důležité, na to by se měli zaměřit," míní Wejmelková.


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Po požáru na D1 se obnovuje provoz. Srážku s policií zachytila kamera

Dálnice D1 ve směru na Brno je po nedělní večerní nehodě opět plně průjezdná. Ráno tady kolabovala doprava i na...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Rath doběhl čekající novináře. Místo Ruzyně nastoupil do vězení v Teplicích

Bývalý poslanec a někdejší středočeský hejtman David Rath v pondělí nastoupil do teplické věznice, aby si tam odpykal...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky
Premium

Kapitola tunel Blanka uzavřena. Soudy okolo předražené stavby pokračují

Celkový účet za nepostradatelný tunelový komplex se vyšplhal na téměř 42 miliard korun. Po čtyřech letech zkušebního...

U Lipna dokončují novou dvousedačku, jeřáb usadil hlavní lanový kotouč

Novou lanovku dokončují ve Skiareálu Lipno. Hotová má být do 1. prosince, aby byla připravená na začátek lyžařské...

Do Úhlavy se dostala nebezpečná látka, Plzeň zásobuje náhradní zdroj

Do řeky Úhlavy, která zásobuje Plzeň pitnou vodou, se dostala vysoce toxická chemická látka. Prostředek na impregnaci...

Šéfka pražských Pirátů se scházela s obžalovaným manažerem JCDecaux

Předsedkyně pražských Pirátů a zastupitelka Michaela Krausová se scházela s manažerem reklamní firmy JCDecaux Tomášem...

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.

Najdete na iDNES.cz