Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Reportáž skončila 15. 8. 2015 23:14

Pochod Prague Pride Prahou

Pochod na Letnou v Praze završí festival Prague Pride. Portál iDNES.cz podrobně sleduje dění v metropoli, včetně samotného pochodu i akcí jeho odpůrců. On-line reportáž píšou Jan Wirnitzer a Adam Němec.

23:16
Vážení čtenáři, dnešní reportáž je u konce. Děkujeme za pozornost.
19:17
Předseda Národní demokracie Adam B. Bartoš dal pokyn k rozpuštění akce.
18:41
  • Kolem dvou set lidí dorazilo na Vyšehrad na demonstraci proti přijímání...

    Kolem dvou set lidí dorazilo na Vyšehrad na demonstraci proti přijímání uprchlíků a imigrantů a za vystoupení z EU. Akci pořádala neparlamentní Národní demokracie (15. srpna 2015). / Autor: Zdeňka Trachtová, iDNES.cz

18:16
Protestující dav postává pod okny jedné z budov České televize a spílá mediální pracovníkům do vlastizrádců. Na zaměstnance, kteří pozorují dění z oken, křičí nacionalisté: „Mluvte pravdu!“, „Pojďte ven!“ a „Dvořáku, vypadni!“
18:18
Asi dvě stě radikálů právě dorazilo s doprovodem několika desítek policistů na Kavčí Hory.
17:51
U vyšehradské hradební brány se do cesty průvodu postavila skupina antifašistů. Zasahovat museli policejní těžkooděnci, kteří aktivisty obklíčili, aby zabránili možnému střetu.
17:44
Extremisté utvořili průvod a za skandování hesla „Nic než národ!“ se s českými vlajkami a prapory Národní demokracie vydali směrem na Kavčí Hory k sídlu České televize.
16:12
Radikálové

"Předseda Bartoš vyzval účastníky protestu, aby poklekli. Sám také poklekl. Odříkal slova přísahy bojovat proti 'nepřátelům vlasti'," hlásí z Vyšehradu reportérka iDNES.cz.

  • Předseda Národní demokracie Adam B. Bartoš. (15. 8. 2015)

    Předseda Národní demokracie Adam B. Bartoš. (15. 8. 2015) / Autor: Yan Renelt MAFRA

16:12
Radikálové
Uvítal také Úsvit a hnutí Islám v ČR nechceme, které ale mají k Bartošově pojetí odporu proti imigrantům relativně daleko (byť jsou k nim také kritické). Symboly IVČRN mělo na demonstraci jen několik lidí. (IVČRN se na rozdíl od Bartoše nestaví proti přijímání křesťanských uprchlíků, pozn. red.)
16:12
Radikálové
Úvodní proslov na Vyšehradě měl předseda Národní demokracie Adam B. Bartoš. Přivítal na akci příslušníky "domobrany" (ND k jejímu samozvanému ustavení vyzvala své stoupence), kteří nicméně nepřišli v maskáčích, jak strana žádala.
15:14
Radikálové
Čím dva muži rozhněvali demonstrující radikály? "Měli na tričku židovské hvězdy a portrét Václava Havla. Nesli nápisy 'proti fašismu', ty jim radikálové roztrhali," uvedla reportérka iDNES.cz.
15:10
Radikálové
První střet na Vyšehradě. Jeden odpůrce vmísil mezi nacionalisty. Došlo k vyhrocené slovní výměně, radikálové ho obklopili a začali do něj strkat. „Táhněte do pekel,“ skandují radikálové. Muže, jenž se mezi ně dostal, odvádějí členové antikonfliktního týmu.
15:07
Radikálové
Na shromáždění organizované radikály přišlo sto, možná přes sto lidí, hlásí reportérka iDNES.cz z Vyšehradu. Akce ještě nezačala, nicméně k avizovaným pěti tisícům účastníků má účast hodně daleko.
15:03
Radikálové
Přesouváme se na Vyšehrad, kde se sešli odpůrci imigrace a běženců. Akci zde pořádá neparlamentní Národní demokracie, v jejímž čele stojí antisemitský publicista Adam B. Bartoš. Národní demokracie kritizuje přijímání jakéhokoliv množství běženců do České republiky s argumentem, že „i jeden je příliš mnoho“.
15:02
Policie a komplikace
"Během celého průvodu jsme nezaznamenali narušení veřejného pořádku, ani ze strany účastníků průvodu, ani ze strany odpůrců. Nemuseli jsme řešit žádný incident. Docházelo k omezení plynulosti silničního provozu a městské hromadné dopravy, to jsme ale avizovali dopředu a nevím o tom, že by s tím nějaký řidič měl velký problém," řekl iDNES.cz mluvčí pražské policie Tomáš Hulan. Počet účastníků pochodu Prague Pride podle hrubého odhadu policie činila 12 až 15 tisíc lidí. Hulan nicméně upozornil, že odhadovat počty přímo v ulicích není snadné.
14:03
Policie a komplikace
Kvůli pochodu Prague Pride je nyní zastavena doprava v Dlouhé ulici.
13:40
Prague Pride
Až dvacet tisíc účastníků a jedenáct zadržených odpůrců, tak vypadal pochod Prague Pride v roce 2014. Připomeňte si, jak vypadal, v našem loňském článku.
13:40
Křesťanští demokraté a Pochod pro rodinu
Pochod pro rodinu, organizovaný Mladými křesťanskými demokraty, naopak už skončil. Reportér iDNES.cz, který s ním šel, označil účast za relativně nízkou, s nejvyšší odhadem kolem stovky lidí. „Bez rodiny si nedokážeme představit fungování tohoto státu. A podívejte se, je nás pár,“ posteskl si během pochodu Wolf s poukazem na mnohonásobně větší účast na Prague Pride. Zadoufal, že se v příštích letech se tento poměr obrátí, a vyjádřil víru, že tradiční rodina přežije i v dalších desetiletích.
  • Konfrontace účastnic pochodu Prague Pride s jejich odpůrci (15. srpna 2015)

    Konfrontace účastnic pochodu Prague Pride s jejich odpůrci (15. srpna 2015) / Autor: Michal SváčekMAFRA