Hamáček může dočasně vést souběžně vnitro i zahraničí. Místo Pocheho

  16:23aktualizováno  18:02
Spor o to, kdo povede ministerstvo zahraničí, může skončit tím, že ho bude dočasně řídit šéf ČSSD Jan Hamáček, který bude zároveň ministrem vnitra. Hamáček to připustil po schůzce s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech, který přijal i kandidáta ČSSD na ministra zahraničí Miroslava Pocheho.

Prezident Pochemu doporučil, aby neaspiroval na funkci ministra. „Stále trvají výhrady k jeho nominaci. Za mě je akceptovatelné, že pokud by pan prezident odmítl nominovat Miroslava Poche, takže by po nějakou dobu řízením ministerstva zahraničí byl pověřen předseda té koaliční strany, která toto ministerstvo má v gesci, to znamená sociální demokracie a to znamená moje osoba,“ řekl Hamáček po diskusi se Zemanem. Nemá to být ale řešení na tři a půl roku.

Varianta pověřit Hamáčka je pro hlavu státu přijatelná. „Proti tomu bych vůbec nebyl,“ řekl v pátečním rozhovoru pro MF DNES. Premiér Andrej Babiš také v pátek, ještě před tím, než Poche a po něm Hamáček, přijeli do Lán, zveřejnil svůj návrh složení nové vlády

Došlo by tak na plán „B“ sociálních demokratů, o kterém tento týden jako první informoval iDNES.cz. „To je krajní varianta, ale musely by být jasné záruky, že by premiér Andrej Babiš postupoval podle možností, které mu ústava poskytuje, kdyby prezident nekonal,“ řekl k tomu iDNES.cz ve středu Poche.

Tedy, že by se Babiš obrátil na Ústavní soud, protože podle článku 68 Ústavy „předsedu vlády jmenuje prezident republiky a na jeho návrh jmenuje ostatní členy vlády“. Ústava tedy nedává prezidentovi prostor pro to, aby navržené ministry nejmenoval.

Když byl Zeman premiérem, vnímal povinnosti prezidenta jasně

Zeman ještě jako předseda vlády, dával přesně toto najevo vůči prezidentovi Václavu Havlovi, když ten měl problém se jmenováním Jana Kavana ministrem zahraničí. „Pokud jde o nějaké personální veto, myslím si, že by bylo v rozporu s článkem 68 Ústavy,“ prohlásil v roce 1998 Zeman ještě jako premiér. Prezident Havel tehdy Kavana jmenoval.

Fotogalerie

Zeman jako prezident na to, co říká ústava, zapomněl.

„Prezident seznámil Miroslava Pocheho s výhradami k jeho nominaci, z nichž nejdůležitější byly dvě. Prezident zastává názor, že členem protimigrační vlády nemůže být podporovatel migrace, a že členem protikorupční vlády nemůže být ten, kdo je obviňován z korupce,“ uvedl po přijetí Pocheho Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček.

Zeman vytýká Pochemu jeho dřívější postoje k migračním kvótám a také názory na vztahy Izraele a Palestiny. Skutečným důvodem Zemanova odporu může být ale spíš to, že Poche v prezidentské volbě podporoval Zemanova soupeře Jiřího Drahoše.

„Asi jsme nenašli shodu v oblasti migrační politiky,“ připustil po jednání se Zemanem Poche. Překvapila ho ale tisková zpráva Ovčáčka, že je obviňován z korupce. „O tom nezaznělo během té schůzky ani slovo,“ řekl Poche.

Komunisté řekli, že by vládu, ve které by Poche byl, nemohli ani tolerovat. Vytýkají mu také případ z roku 2010, kdy se musel vzdát stranických funkcí kvůli skrytému financování ČSSD. Straně dal peníze přes několik členů, kteří několikasettisícový dar vykázali jako členské příspěvky. Svůj krok zdůvodňoval tím, že tak chtěl zajistit, aby strana nemusela platit z peněz daň.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Pilot otočil let v půlce Atlantiku zpět do Bruselu. Do cíle to měl stejně daleko

Airbus A330-301 společnosti Brussels Airlines na letišti v Bruselu

Na první pohled je to těžko pochopitelný manévr. Pilot airbusu aerolinek Brussels Airlines v polovině trasy téměř...

Dostali se na vysněný obor. Technická chyba, přijati nejste, oznámila škola

Budova Vysoké škola ekonomické v Praze

Téměř tři stovky uchazečů o studium na jedné z fakult pražské Vysoké školy ekonomické žily přes dva dny v přesvědčení,...

Další z rubriky

V šumavském výběhu je už příliš mnoho vlků, samice dostala antikoncepci

Vlčí smečka žijící ve výběhu v Srní na Šumavě se předvádí zimní srstí.

Výběh v Srní na Šumavě, kde mohou návštěvníci zblízka pozorovat vlky, je na hranici svých možností. Smečka nyní čítá...

Češi jsou stejně poctiví jako Švýcaři a Skandinávci, ukázal světový test

Ilustrační snímek

Češi patří společně se Švýcary, Skandinávci nebo Novozélanďany mezi nejpoctivější národy světa. Vyplývá to z nového...

Puma mění teritorium, dostala se už na Žďársko. Policie před ní varuje

Puma americká

Velká kočkovitá šelma, kterou v sobotu ráno pozoroval starosta Želiva na Pelhřimovsku, se zřejmě přesunula na Žďársko....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz