Počet obětí nehody se zvýšil na deset

  9:06aktualizováno  9:06
Počet obětí autobusové nehody u Středokluk se v sobotu zvýšil na deset. Na jednotce intenzivní péče ortopedického úrazového oddělení zemřel čtyřiapadesátiletý muž, jehož organismus neodolal následkům mnohočetných zlomenin a zhmoždění v obličeji. Stav dalšího vážně zraněného - osmadvacetiletého Bělorusa - je podle lékařů stabilizovaný.

Okresní soud zamítl návrh na uvalení vazby
Okresní státní zástupce Ondřej Šmelhaus ve čtvrtek navrhl uvalit vazbu na řidiče autobusu, který v úterý havaroval u Středokluk na Kladensku. Soudce Okresního soudu Prahazápad však tento návrh odmítl. "K návrhu vazby mě přiměl vyšetřovací spis. Jde o velmi závažnou událost jak pro obviněného, tak i pro účastníky a svědky tragédie. Takzvaná koluzní vazba, kterou jsem navrhl, má zabránit právě případnému ovlivňování svědků," řekl Šmelhaus.
Havárii, při níž autobus narazil do stojícího nákladního vozu, nepřežilo sedm lidí, další dva zemřeli po převozu do nemocnice. Zraněno bylo kolem dvaceti lidí, sedm jich stále zůstává v nemocnici, z toho čtyři s těžkými zraněními. Nehodu pravděpodobně zavinil právě řidič autobusu, neboť stojící nákladní automobil přehlédl. K tomu se přiklonil i státní zástupce Šmelhaus, byť po prostudování spisu uznal, že k havárii přispěly i nešťastné okolnosti. Šmelhaus soudí, že srážka by nastala, i kdyby autobus jel osmdesátikilometrovou rychlostí, a ne devadesátkou, kterou potvrdil tachografický záznam. Vyšetřovatel nehody Michal Hradský stále vyslýchá svědky. Výpovědi se zatím rozcházejí v důležitém momentu - zda bylo odstavené nákladní auto osvětleno a označeno varovným trojúhelníkem a jestli příliš nepřekáželo v jízdním pruhu. Zdravotní stav osmadvacetiletého Bělorusa, který byl převezen se zhmožděným mozkem do nemocnice v Kladně, je stále stejný. "Jeho stav se nezměnil," uvedl primář anesteziologicko-resuscitačního oddělení Petr Šimáček. Bělorus se zatím neprobral z hlubokého bezvědomí a dýchá jen pomocí přístrojů. Stav dalších tří těžce zraněných, hospitalizovaných v pražských nemocnicích ve Střešovicích a v Motole, se naopak zlepšuje. "Pacient prodělal náročnou operaci obličejového skeletu, dýchá pomocí zavedené tracheostomie, ale už může komunikovat," sdělil o muži ležícím na střešovické jednotce intenzivní péče ošetřující lékař Roman Brázdil. Pacienta převezl v úterý z kladenské nemocnice do Prahy vrtulník. Optimistická je i prognóza u ženy a muže ležících v motolské nemocnici. "Pacient, kterého máme u nás na jednotce intenzivní péče, se lepší. Víc říci nemohu," uvedl lékař Dan Romport. Podobně je na tom žena v péči anesteziologicko-resuscitačního oddělení. Ta se podrobila operaci končetin a obličeje.

Policie: Šlo o selhání člověka
Středočeská policie zveřejnila výsledky technické kontroly autobusu, který havaroval v úterý u obce Středokluky v okrese Praha-západ. Podle mluvčí Soni Budské byl technický stav autobusu v pořádku a jednalo se o selhání člověka.
"Nikdo řidiči nebránil v přejetí do levého jízdního pruhu, máme vyslechnutou řidičku, která jela před autobusem, i osádku auta, která jela za autobusem, takže všechno hovoří pro selhání toho řidiče," uvedla Budská. 
Na základě důkazního materiálu se státní zástupce Ondřej Šmelhaus přiklání k názoru, že příčinou nehody byla tragická shoda náhod, mezi nimiž hrála ústřední roli nepozornost řidiče.

Linkový autobus Kladno-Praha v úterý 2. února havaroval
Nehoda se stala kolem osmé hodiny ráno na dálnici mezi Kladnem a Prahou, asi 150 metrů od benzinové pumpy u obce Středokluky. Řidič autobusu, který vyvázl bez zranění, z dosud nezjištěných příčin neuhnul do levého jízdního pruhu a pravou stranou narazil do odstaveného nákladního vozu  a montážního osobního vozu. Srážka autobus katapultovala několik desítek metrů do pole.

Záchrana životů závisela na rychlé akci všech záchranářů

7:45 - Z Kladna vyjíždí linkový autobus ČSAD na pravidelnou jízdu Kladno - Praha s cílem ve stanici metra Dejvická. Podle pozdější kontroly prodaných lístků bylo v autobuse 57 cestujících.
8:10 - Řidič autobusu nedlouho po nájezdu na silnici I. třídy směrem na Prahu naráží v devadesátikilometrové rychlosti do nákladní Tatry 148 nedaleko obce Středokluky. Srážka zcela demoluje pravou stranu plně obsazeného autobusu, který je katapultován několik desítek metrů do pole. Sedm lidí je na místě mrtvých, osmý pasažér umírá po převozu do Ústřední vojenské nemocnice v Praze.
8:13 - Řidička osobního auta, která autobus chvíli před nehodou předjela a ve zpětném zrcátku tragédii viděla, volá pomoc z blízkého benzinového čerpadla.
8:22 - Už za devět minut přijíždí na místo nehody první sanitka záchranné služby z Prahy-Petřin.
8:23 - K havárii dorazili kladenští hasiči a začali vyprošťovat lidi z autobusu. Provoz směrem na Prahu musel být odkloněn přes Středokluky.
8:28 - Přijíždí další hasičská posila z letiště v Ruzyni.
8:29 - Na místě jsou i hasiči z Prahy, o minutu později následováni hasičskou posádkou z Prahy západ. S vyprošťováním pomáhá dohromady třicet hasičů.
8:35 - Vedle havarovaného autobusu přistává v poli vrtulník záchranné služby odvolaný z letu do Kolína. Helikoptéra odváží těžce zraněnou pacientku do nemocnice v Praze-Střešovicích.
8:48 - Hasiči vyprostili z vraku posledního pasažéra a krátce před devátou končí rozvoz zraněných do nemocnic.
11:15 - Zdravotníci definitivně likvidují následky nehody a zbytky po zásahu záchranářů.
14:00 - Silnice ve směru na Prahu je opět plně průjezdná.
Nákladní automobil Tatra měl technické problémy, proto s vozem zastavil v odstavném pruhu. Poté zatelefonoval do své firmy, která mu poslala montážní vůz Peugeot, který po příjezdu  zaparkoval před Tatru.
Příčinu nehody vyšetřují policisté. Velký díl viny však podle nich nese nepozornost řidiče.
"Řidič se patrně nevěnoval řízení tak, jak měl. Obvinili jsme ho z trestného činu obecného ohrožení a podali žádost na uvalení do vazby. Alkohol v krvi neměl," uvedl vyšetřovatel Michal Hradecký. Řidiči nyní hrozí až deset let vězení.
O vině řidiče svědčí i slova ženy, která osudným autobusem cestovala a zázrakem vyvázla jem s modřinami. "Řidič byl zoufalý, telefonoval mobilem, asi na centrálu, nevím, a zdrceně opakoval - já ho neviděl, já ho neviděl."
Ředitel společnosti ČSAD Kladno Vladimír Hráský ale nemá vysvětlení, proč jeho zkušený zaměstnanec selhal. "Čtyřicetiletý řidič, který s autobusem jel, patří mezi naše nejlepší řidiče. Je u nás už sedm let, bez nehody najezdil statisíce kilometrů. Také proto jsme ho jako velmi splehlivého řidiče nechali jezdit na trasách mezinárodní dopravy," řekl Hráský. Dodal, že do podniku volalo množství lidí, kteří před nehodou projížděli stejným místem a rovněž měli potíže se vyhnout stojící Tatře. "I to o něčem vypovídá," poznamenal Hráský.
Policie případný podíl viny řidiče nákladního vozu, který měl poruchu na palivovém systému, také vyšetřuje.

Autobus, který po srážce skončil v poli, museli záchranáři rozřezat. 
Přivolané jednotky kladenských a pražských hasičů a vozy rychlé zdravotní pomoci vyprostily z autobusu sedm mrtvých, z nichž u všech, s výjimkou padesátileté ženy, určily totožnost.
Zranění byli převezeni do Ústřední vojenské nemocnice v Praze-Střešovicích, do Motola a do nemocnicnice v Kladně, která okamžitě zrušila veškerý plánovaný program a věnovala se v prvé řadě těžce zraněným cestujícím z autobusu.

Bělorus je stále v ohrožení života
Zdravotní stav osmadvacetiletého Bělorusa, který byl po úterní tragické nehodě autobusu převezen na resuscitační oddělení kladenské nemocnice, je beze změn. Pacient je se zhmožděním mozku v hlubokém bezvědomí, jeho stav lze hodnotit jako život ohrožující, ale stabilizovaný. Řekl to ve středu primář oddělení Petr Šimáček.
Primář nepředpokládá, že by se muž v dohledné době probral z kómatu a mohl být odpojen od podpory dýchání. Stav pohmožděného mozku lékaři nepřetržitě sledují kvůli možnému krvácení do dutiny lebeční. Pacient byl na resuscitační oddělení kladenské nemocnice převezen v úterý ráno s mnohočetnými zlomeninami obličeje a spodiny lebeční. Právě krvácení zraněného mozku by mohlo ohrozit jeho základní životní funkce.

 

Policie na místě autonehody u vraku havarovaného autobusu

Trosky havarovaného autobusu

Záchranáři u vraku autobusu

Detail z autobusu

Požárníci odnášejí jednu z obětí nehody

Vyprošťování raněných z havarovaného autobusu

Požárníci odnášejí jednu z obětí srážky autobusu s nákladním autem nedaleko Středokluk

Požárníci a policisté na místě nehody

Záchranáři odnášejí raněného

Záchranáři a policie na místě autonehody

Policie při ohledání místa nehody

Požárníci při zneškodňování nafty

Místo srážky autobusu s nákladním autem u obce Středokluky na dálnici mezi Kladnem a Prahou

Linkový autobus ČSAD Kladno havaroval asi 150 metrů od benzinové pumpy u obce Středokluky

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Považuji tě za přítele, Mirku, prohlásil prezident na padesátinách Soukupa

Na oslavu padesátých narozenin Jaromíra Soukupa dorazil také prezident Miloš...

Majitel televize Barrandov a její nejvytíženější moderátor Jaromír Soukup oslavil padesáté narozeniny. Na páteční večer...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Další z rubriky

V Česku opět přituhlo, v Krkonoších klesly teploty až k minus 15 stupňům

Sněžení komplikovalo dopravu na Vysočině u Větrného Jeníkova. (4. února 2019)

Počasí trápí řidiče na několika místech republiky. Situace na D1 se už uklidnila, ale sníh leží na silnicích v...

Jeden díl Čtyřlístku nám zabavili policajti. Kvůli srpnu 1968, vypráví Němeček

Autor Čtyřlístku, výtvarník Jaroslav Němeček.

Výtvarník Jaroslav Němeček oslavil ve středu 75. narozeniny. „Teď hledám někoho, kdo by přišel s tím, že umí malovat...

Poslední záchvěv zimy a pak loučení, pokračovat bude nadprůměrně teplé počasí

Počasí se v lednu zbláznilo. Vyšší teploty způsobují pučení stromů a probouzení...

Nadprůměrné teploty budou pokračovat nejméně do poloviny března, proti předchozím týdnům bude ale více srážek. Vyšší...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz