"Podobnou situaci za svou třiatřicetiletou praxi nepamatuji," přiznal Severin Kaděrka, ředitel Krajské veterinární správy, jejíž inspektoři teď společně s hygieniky pátrají po zdroji nákazy.
"V celé zemi loni onemocnělo šest lidí. A teď tu máme tolik potvrzených případů z Opavska za jeden týden," osvětlil výjimečnost situace mluvčí krajské hygienické stanice Radim Mudra.
O tasemnici bezbrannéTasemnice bezbranná (hovězí) je parazit, který vyvolává střevní onemocnění. Často nezpůsobuje žádné potíže. Dorůstá však délky okolo čtyř až devíti metrů a v hostiteli může žít i několik let. Její tělo tvoří asi dva milimetry velká hlavička opatřená přísavkami a až tisíc jednotlivých článků. Ty odcházejí z těla hostitele většinou se stolicí. Máte-li podezření, že hostíte parazita, odneste lékaři vzorek své stolice nebo odloučený článek. |
Parazitoložka Hana Bílková Fránková z ostravského Zdravotního ústavu přitom očekává, že počet pacientů není konečný.
"Mohou přibývat ještě několik měsíců. Inkubační doba, tedy čas mezi pozřením masa s boubelí (vývojové stadium parazita ve formě malého váčku, pozn. red.) do projevu prvních příznaků nákazy u člověka totiž trvá dva až tři měsíce, ale parazit může žít v hostiteli několik let," řekla parazitoložka.
"Ve stolici se mi něco hýbalo"
Její předpoklad se potvrdil týž den. K šesti lidem s prokázanou nákazou a dvěma s podezřením na parazita z minulého týdne se v pondělí přidali nejméně další dva lidé, kteří také zřejmě hostí ve svém těle tasemnici bezbrannou (hovězí). Jedna žena vypudila metrovou část tasemnice.
"Všiml jsem si už před pár dny, že se mi ve stolici něco hýbá. Neměl jsem potíže, tak jsem tomu nevěnoval pozornost. Až když jsem si pak přečetl v novinách, že několik lidí na Opavsku má v sobě tasemnici, rozhodl jsem se jít k lékaři. Také jsem totiž v minulých měsících několikrát jedl tatarský biftek ze syrového hovězího masa," svěřil se MF DNES 33letý muž z Opavy, který nechtěl zveřejnit jméno.
Primář: Už jsme objednali léky z ciziny, ale lidé si je zaplatí
Stejně jako další nakažení lidé skončil muž v ambulanci infekčního oddělení opavské Slezské nemocnice. A jako všichni dostal antiparazitický lék, který tasemnici zahubí. Tedy měl by, budou-li mít pacienti štěstí.
"Lidé dostali lék, který je v zemi registrovaný, je dostupný a hrazený zdravotními pojišťovnami, ale bohužel není stoprocentně účinný," přiznal primář infekčního oddělení Petr Kümpel.
Preparáty obsahující praziquantel nebo niklosamid, které tasemnici usmrtí spolehlivěji, v zemi podle MF DNES běžně dostupné nejsou.
"To je pravda, ale už jsme je objednali, dorazí asi do dvou týdnů," řekl Kümpel s tím, že léky sice pacientům doporučí, ale bude na nich, zda se pro ně rozhodnou. "Tím, že nejsou u nás registrované, pojišťovny je nehradí. Pacienta tak vyjdou asi na 700 korun," říká lékař.
Mleté maso? Ne, kupoval jsem si tatarský biftek
Podle něj je tasemnice bezbranná naštěstí pro člověka nejméně nebezpečnou ze všech tasemnic. "U řady lidí nepůsobí žádné potíže, u někoho ale vyvolává zácpu nebo průjem, nechutenství, výjimečně i úbytek váhy, může však způsobit i zauzlení střev," varuje.
Podle hygieniků udělali nakažení lidé stejnou chybu. Nedbali pokynů výrobce a mleté hovězí maso určené k tepelné úpravě snědli syrové jako tatarský biftek.
Nakažení lidé se ale brání. Muž, který šel k lékaři v pondělí, si v obchodě kupoval maso upravené a ochucené právě jako tatarský biftek. "Už nevím, zda tam bylo napsáno, že to je určeno k tepelné úpravě. Ale je přece nesmysl tatarák vařit nebo péct," míní muž.
Redakci MF DNES napsal i další z pacientů, kterého zlobí, že postižení vypadají jako hlupáci, kteří jedí obyčejné syrové mleté maso, když koupili v hypermarketu polotovar určený k přípravě tataráku.
"Ano, jedl jsem syrové maso, moje chyba. Ale četl jsem složení toho výrobku a bylo tam napsáno, že je to pouze mleté hovězí dochucené směsí koření jako tatarský biftek," uvedl. "Mě ale zaráží, jak je vůbec možné, že maso infikované tasemnicemi se dostane na pult supermarketu?" ptá se muž. "Podle počtu nakažených muselo dojít k zanedbání kontroly," míní.
Původ nákazy bude velmi obtížné zjistit
Pacienti sice řekli hygienikům, jaké maso jedli a odkud bylo, ale ti jsou zatím v určení zdroje opatrní. Stejně jako inspektoři veterinární správy. Podle nich bude kvůli dlouhé inkubační době obtížné zjistit, odkud se tasemnice vzaly. A možná už se ani nepodaří potvrdit, že závadné bylo právě maso, které nemocní lidé považují za zdroj nákazy.
"Kontroly z naší strany na všech jatkách v regionu jsou velmi důkladné," tvrdí Severin Kaděrka.
Podle parazitoložky Fránkové ale musí každý, kdo jí syrové maso, počítat s rizikem nákazy. "Doporučuji všem zkontrolovat stolici. Při podezření odneste vzorek svému lékaři. Pokud najdete článek parazita, vložte jej do zkumavky s několika kapkami vody," radí Fránková.
Články připomínají vařené nudle velikosti 1,5 x 0,5 centimetru, odcházejí ze střev i mimo stolici a mohou se zachytit v prádle nebo pohybovat po kůži.