Pondělí 26. září 2022, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 26. září 2022 Andrea
Reportáž skončila 3. 12. 2014 18:00

Počasí způsobuje problémy v dopravě

On-line reportáž píše Václav Ferebauer a Čeněk Třeček s přispěním redaktorů a fotografů iDNES.cz, MF DNES a agentury ČTK.

18:00
Dvoudenní on-line zpravodajství iDNES.cz z kalamity způsobené ledovkou končí. Děkujeme Vám za jeho sledování. Další informace najdete v jednotlivých článcích.
18:00
Skončila výstraha Českého hydrometeorologického ústavu kvůli ledovce, která platila pro celé území Čech od úterního rána. Podle meteorologů by se neměla v příštích dnech vrátit.
17:31
Vlaky by měly ve čtvrtek ráno jezdit z 80 procent podle jízdního řádu. Během dne by se měl provoz na trati postupně vrátit do normálu.
17:11
Bez elektřiny v zemi stále zůstávají tisíce lidí. Ačkoli se energetikům daří postupně dodávky obnovovat, objevují se nové oblasti s výpadky proudu. Škody, které distribučním firmám vznikly, ale nebudou vysoké."Tentokrát šlo hlavně o potrhané vedení, spadlých sloupů bylo minimálně," řekl ČTK mluvčí společnosti ČEZ Ladislav Kříž.
16:55
Jihomoravský kraj
Vlaky na jižní Moravě se postupně vracejí na koleje podle jízdních řádů. Zpoždění kolem hodiny nabírají pouze mezinárodní vlaky a spoje do Prahy či z ní.
16:46
Kvůli spadlým stromům bylo neprůjezdných několik úseků vedlejších silnic na Vysočině. Některé z nich se dnes podařilo zprovoznit, jiné přibyly. Stromy blokují silnice na Třebíčsku, Jihlavsku a Žďársku. Nově je dočasně neprůjezdný úsek silnice mezi Křovím a Vlkovem, Komárovicemi a Budkovem a Dědicemi a Budkovem.
16:25
V některých oblastech zůstanou lidé bez proudu do čtvrtka. Firmě E.ON se daří opravovat staré poruchy,přibývají ale nové,zejména na Prachaticku.
15:51
Olomoucký kraj
V Olomouci byl dnes odpoledne částečně obnoven provoz tramvají. Olomoucký dopravní podnik dokončil čištění zamrzlých trolejí na páteřní trase z Nové Ulice přes tržnici na hlavní nádraží. Ve čtvrtek se pokusí zprovoznit další úseky, řekla mluvčí DPMO Martina Krčová.
14:58
ČD obnovují elektrický provoz na dálkových linkách. V poledne už vyrazily expresní spoje na trase Praha - Pardubice - Brno a dále do Rakouska a na Slovensko. Během dne by se měl provoz vrátit k původním jízdním řádům, řekl Petr Šťáhlavský z generálního ředitelství Českých drah.
14:57
Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) nebude prodlužovat výstrahu platnou do dnešních 18:00. Ledovka by se v nejbližších dnech neměla vrátit.
14:28
Počasí se postupně umoudřuje. "Aktuálně se již mrznoucí srážky a tvorba ledovky na našem území téměř nevyskytují," informoval Český hydrometeorologický ústav.
14:05
Jihomoravští hasiči ve středu v souvislosti s počasím zasahovali na 105 místech. Informoval o tom mluvčí krajských hasičů Jaroslav Mikoška.
13:39
Olomoucký kraj
V souvislosti s ledovkou vydal Hasičský záchranný sbor Olomouckého kraje seznam doporučení, jak se chovat. Lidé by se měli vyhýbat parkům a lesům. Stromy jsou zatěžkané ledem a hrozí, že se zlomí a spadnou. Zvýšenou opatrnost by řidiči měli věnovat při průjezdech lesními úseky. Při plánované delší jízdě by se lidé měli vybavit dekami, svítilnou lopatou, sněhovými řetězy a propojovacími kabely na startování. Více zde
13:34
Středočeský kraj
Ve středních Čechách dál padají stromy. Hasiči je likvidují například na silnicích na Rakovnicku v obcích Jesenice, Roztoky a Drahouš. Od půlnoci mají hasiči na kontě více než tři desítky výjezdů. Složitá je situace především na silnicích. „Na Berounsku pomáháme při likvidaci dopravní nehody za obcí Vráž, směr Beroun, kde osobní auto „přeletělo“ přes střechu, je na kolech asi 15 metrů v poli. Řidičku jsme předali do péče ZZS a za pomoci vyprošťovací techniky dostáváme auto z pole,“ uvedla mluvčí středočeských hasičů Lenka Kostková.
13:31
Moravskoslezský kraj
Posádky zdravotnické záchranné služby stále ošetřují pacienty zraněné v souvislosti s ledovou kalamitou v Moravskoslezském kraji. Nejkritičtější bylo pondělí odpoledne, sanitky musely vyjíždět ke 450 událostem. V úterý se situace začala uklidňovat, výjezdů byly necelé tři stovky. Ve středu je mnohem větší klid, přesto je potřeba ošetřit chodce, kteří se zranili na zledovatělých chodnících. Počet zraněných je aktuálně kolem 230, ale číslo se bude ještě zvyšovat.
13:14
Energetické společnosti ČEZ, která patří mezi největší distributory elektrické energie v Česku, způsobily rozmary počasí uplynulých dnů škody v řádech statisíců korun. Prohlásil to mluvčí firmy Ladislav Kříž. Další z distributorů E.ON zatím nemá odhady škod. Pražské energetice se problémy vyhnuly úplně.
12:44
Podle mluvčího Petra Štáhlavského obnovily ČD elektrický provoz na hlavní koridorové trati Praha - Pardubice - Česká Třebová - Brno. Po poledni tak vyjedou z Prahy do Brna a dále také ve směru na Slovensko a do Rakouska první expresy vedené již elektrickými lokomotivami. Stejným způsobem byl obnoven provoz na tratích z Prahy do Berouna a dále do Plzně.
12:36
Kraj Vysočina
K dalším bezmála pěti desítkám událostí vyjížděli od deváté hodiny dopoledne do pravého poledne hasiči na Vysočině. I nadále pokračovalo odklízení stromů a větví z komunikací, a to hlavně na Třebíčsku, Jihlavsku a Žďársku. Počet dnešních zásahů v souvislosti s počasím už se blíží 190. Na některých komunikacích Vysočiny museli hasiči zasahovat opakovaně. Počet výjezdů v kraji neklesá.
12:30
Praha
Po poledni by měla standardně jezdit příměstská linka S7 do Berouna. Pravidelný jízdní řád už v současnosti podle Ropidu platí na linkách S4 a R4 směrem na Kralupy nad Vltavou. Po 10:37 byl obnovený provoz i na lince S6 do Berouna přes Rudnou u Prahy. Od 11:00 se obnovuje provoz na linkách S9 do Benešova u Prahy a S42 z Roztok u Prahy do pražské Hostivaře.
12:25
Praha
První elektrické soupravy se vracejí také v příměstské dopravě v Praze a okolí. Vedle trati Praha - Kralupy nad Vltavou a dále na Ústí nad Labem, kde jezdily elektrické vlaky i včera, se nyní postupně rozjíždějí elektrické soupravy také na lince S 2 a následně na lince S 20 z Prahy do Lysé nad Labem, Milovic a Kolína.