V jižních Čechách vystoupaly dva potoky, Křemžský a Zlatý, na 3. povodňový stupeň. Obec Ktiš na Prachaticku voda odřízla od okolí, před 23:00 se ale situace uklidnila.
Třetího stupně dosáhl večer také potok Botič v Jesenici u Prahy, v osadě Kocanda večer pytlovali dobrovolní hasiči. „Místní malý rybník je plný, stavidlo je zalité,“ řekla večer starostka obce Ilona Mikešová.
Po bouři a dešti je v jižních Čechách rozvodněná řeka Blanice. V Bavorově na Strakonicku byla pozdě večer na druhém stupni povodňové aktivity.
Jihočeští hasiči měli od 17:30 do 21:00 téměř 120 výjezdů po kraji, odklízeli popadané stromy a odčerpávali vodu ze sklepů. V obci Brloh se preventivně pytlovalo, v Kolodějích nad Lužnicí stoupala voda z rozvodněného potoka, ve Vitějovicích se voda valila z rybníka.
Řeky odvodňující Šumavu a Novohradské hory mohou dosáhnout i na třetí povodňový stupeň, informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
Vytrvalé deště společně s nasycenou půdou se podepsaly na bleskové povodni, která zatopila několik domů v Týně nad Vltavou. Nejhůře dopadla místní čtvrť Peklo, kam se valila voda ze dvou stran. Částečně zaplavený byl také hlavní průtah městem II/105.
Dramaticky rostla také hladina řeky ve městě, za dvě hodiny se zvedla přibližně o metr.
Hasiči zasahovali v Moravském Berouně. Masivní krupobití tam poškodilo několik střech. Hasičská záchranná služba vybavená výškovou technikou na místě pomáhala majitelům domů střechy provizorně opravit.
Nejdřív jen tak pršelo a byl chvíli klid. A pak smršť jako p...e |
V terénu zasahovalo deset jednotek a speciální technika. O události informovali olomoučtí hasiči na svém Twitteru.
Vlakovou dopravu na Havlíčkobrodsku a Žďársku zkomplikovaly spadlé stromy v kolejišti. Spadlé stromy museli kvůli bouřce odstraňovat hasiči i ze silnic, k zatopeným sklepům domů vyjížděli do Moravských Budějovic nebo obce Hostětice na Jihlavsku. V Hubenově na Jihlavsku za dvě hodiny napršelo přes 40 litrů na čtvereční metr.
Redaktor MF DNES Michal Remeš reportoval o situaci z dálnice D1. „Příval krup rozbíjel čelní skla a poškodil plechy aut,“ popisoval situaci na Vysočině.
Středočeští hasiči odpoledne a v podvečer vyjížděli na několik míst kvůli čerpání vody po vydatných srážkách. Do téměř 21 hodin zasahovali ve Strančicích, Světicích a Ondřejově na Praze-východ, a také v Radošovicích na Benešovsku.
První bouřky už odpoledne
První bouřky před 14. hodinou už zaznamenali na Pardubicku. ČHMÚ varoval i před bouřkou na Orlickoústecku. „Vyskytuje se tu velmi silná bouřka s kroupami až 3 cm, krátkodobým přívalovým deštěm a nárazy větru kolem 70 km/h,“ psali meteorologové ve výstraze.
Meteorologové varovali, že nárazově může dopadnout až 90 milimetrů srážek, v extrému i více. V menší míře pak mohou lidé očekávat kroupy a nárazy větru kolem 90 kilometrů v hodině. Nárazy větru mohou lámat větve, vyvracet stromy. Nebezpečí představují také kroupy a blesky.
Lidé by se měli připravit na možné výpadky v energetice, problémy v dopravě či škody na majetku. Je třeba dbát na bezpečnost zejména s ohledem na nebezpečí zásahu bleskem a úrazu padajícími a poletujícími předměty, případně i kroupami.
ČHMÚ doporučil zabezpečit okna, dveře, skleníky a volně položené předměty. Varuje před vstupováním a vjížděním do proudící vody a zatopených míst.
Nejnebezpečnější bouřky s červeným (extrémním) stupněm nebezpečí jsou pravděpodobné ještě v noci na čtvrtek.
Přívalový déšťPřívalový déšť může způsobit rychlé rozvodnění malých toků a suchých koryt, zatopení podchodů, podjezdů, sklepů, podemletí komunikací nebo jejich zanesení unášeným materiálem. |
„Velmi silné bouřky s vysokým (oranžovým) stupněm nebezpečí jsou možné ve výše popsané oblasti během odpoledne, na ostatním území s výjimkou západu Čech, Slezska a části Moravy i během noci na čtvrtek,“ uvedl ČHMÚ. Lze v nich očekávat srážkové úhrny až kolem 60 milimetrů, zejména na Moravě i kroupy nad 2 cm a nárazy větru kolem 90 kilometrů v hodině.
Pro západ území, Slezsko a část Moravy platí varování před silnými bouřkami s nízkým (žlutým) stupněm nebezpečí, vyskytnout se zde mohou přívalové srážky kolem 30 milimetrů, zejména na Moravě a ve Slezsku i kroupy a nárazy větru kolem 70 kilometrů v hodině.
Povodně hrozí hlavně na Šumavě
„Vydatné srážky, které čekáme ve středu odpoledne a v noci ze středy na čtvrtek, se projeví výrazným a často velmi rychlým vzestupem hladin řek a překročením stupňů povodňové aktivity,“ varovali odpoledne meteorologové.
Aktuální radarový snímek srážek nad Českou republikou. Více na Pocasi.iDNES.cz
Při povodních hydrometeorologové varují před koupáním, plaváním, jízdou lodí a podobnými aktivitami v korytě toku a bezprostředním okolí a jízdy autem přes povodňovou vodu. „Vyhýbejte se kontaktu s povodňovou vodou a jejími usazeninami – mohou být kontaminovány,“ upozornili také. „V podmáčených oblastech, kde hrozí pády stromů, omezte pohyb,“ dodali.
Na Moravě je naopak riziko požárů
Riziko vzniku a šíření požárů přetrvává na Moravě, výstraha je nadále
v platnosti do odvolání.
Vývoj situace sledujte na portálu ČHMÚ. |
Na třech meteorologických stanicích na jižní Moravě, které měří více než 20 let, byly ve středu překonány teplotní rekordy. Nejvyšší číslo zaznamenali v Lednici, kde bylo 34,8 stupně Celsia, zatímco předchozí rekord z roku 1994 činil rovných 33 stupňů, řekl Ondřej Brambus z jihomoravské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.
Další rekord padl ve Strážnici, kde bylo 34,5 stupně a předchozí rekord z roku 1994 měl hodnotu 33,2 stupně. V Nemochovicích naměřili 31,3 stupně, v roce 2016 to bylo 29,3 stupně. Přes 30 stupňů bylo i na dalších místech kraje, rekordy však nepadly.
Horko má být na jižní Moravě ještě ve čtvrtek a v pátek. Má být až 35 stupňů, ochladit se má na teploty okolo 25 stupňů až v sobotu.