Přes Čechy se přehnaly silné lijáky. Rozvodnily se řeky, hrozily i sesuvy

  7:30aktualizováno  17:55
Západní část Čech zasáhly vydatné lijáky. V Praze a částech Středočeského a Plzeňského kraje platí od čtvrtečního rána už jen výstraha před růstem hladiny řek. V pražském Radotíně od půlnoci napršelo přes 110 milimetrů. Chladnější počasí vytrvá i v příštích dnech, v neděli teploty klesnou až na šestnáct stupňů.

„Srážky už zvolna slábnou. Pásmo se přesunulo na sever a ve středních Čechách srážky pozvolna ustávají stejně jako v Plzeňském kraji. I na severu Čech je intenzita nižší a úhrny už by neměly být tak velké. Hodinové intenzity srážek v Libereckém kraji se pohybují maximálně mezi 5 až 10 milimetry,“ řekla iDNES.cz po páté hodině meteoroložka Jana Hujslová.

Průtrž mračen podemlela trať Praha - Plzeň

Varování před extrémními srážkami (extrémní stupeň nebezpečí) v okresech Kladno, Mělník, Mladá Boleslav a Praha-východ ve Středočeském kraji přestalo platit kolem 17:30. Stále však platí povodňová pohotovost v Praze a v okresech podél řeky Berounky.

Po páté hodině skončila platnost výstrahy před vydatným deštěm pro Liberecký, Ústecký, Karlovarský a části Jihočeského a Královéhradeckého kraje.

Dopoledne byl vyhlášen druhý povodňový stupeň na Kocábě ve Štěchovicích, první na Klabavě v Rokycanech a v Hrádku i na Botiči v Praze. Výstraha před povodněmi s vysokým stupněm nebezpečí se do pátečního rána týká Prahy, západní části Středočeského kraje a východní části Plzeňského kraje.

„Na stanicích Husinec-Řež a Kralupy nad Vltavou napršelo v posledních 6 hodinách více než 50 mm srážek,“ uvedl Hujslová kolem půl čtvrté odpoledne.

„V západní polovině Čech trvale, místy vydatně prší. Intenzita deště je přechodně zesilována ojedinělou bouřkovou aktivitou.V Praze, na jihozápadě Středočeského kraje a v sousedících okresech na východě Plzeňského kraje spadlo v noci a dopoledne. 25 až 60 mm, v extrémech přes 110 mm (Praha - Radotín),“ uvedl dopoledne Josef Hanzlík z Českého hydrometeorologického ústavu.

Více než 50 milimetrů napršelo například na stanicích Nezvěstice a Borovno-Míšov v Plzeňském kraji a Dobřichovicích ve Středočeském kraji.

Fotogalerie

Během dopoledne a odpoledne postoupilo pásmo vydatných srážek přes západní polovinu Čech do Ústeckého a později i Libereckého kraje. „Ve srážkami postižené oblasti se předpokládá, že může do čtvrtečního večera spadnout dalších 20 až 60 mm. Odpoledne a večer bude déšť od jihu slábnout a ustávat,“ doplnil meteorolog.

Na podmáčeném terénu hrozilo vyvracení stromů nebo lokální sesuvy půdy. Voda podemlela například trať mezi Prahou a Berounem, později se tam sesunul svah (více zde). Až do odvolání vlaky tam proto nejezdí vlaky, náhradní dopravu zajistí autobusy, uvedly České dráhy.

Výstraha před extrémními srážkami v okresech Kladno, Mělník, Mladá Boleslav a...

Výstraha před extrémními srážkami v okresech Kladno, Mělník, Mladá Boleslav a Praha-východ. Vydáno v 17:33 (29. června 2017).

V neděli místy teploty spadnou na 16 stupňů

Podle meteorologa Pavla Borovičky bude zbytek tohoto a začátek příštího týdne ve znamení chladnějšího počasí. „Teploty však budou víceméně odpovídat normálu pro toto období, s výjimkou neděle, která bude z nadcházejících dnů nejchladnější,“ doplňuje Borovička.

Ve čtvrtek bude v Čechách většinou zataženo s deštěm, místy vydatným. Na Moravě a ve Slezsku bude oblačno až polojasno, místy přeháňky. Ojediněle se vyskytnou i bouřky. Večer nastane od jihu slábnutí srážek a ubývání oblačnosti. Teploty vystoupí v Čechách jen na 17 až 21 °C, na Moravě a ve Slezsku se budou pohybovat mezi 21 až 25 °C. V 1000 metrech na horách budou teploty okolo 14 °C.

V noci na pátek očekáváme oblačno až polojasno, ojediněle přeháňky. Na severu Čech bude zpočátku až zataženo a místy déšť. Teploty klesnou k 16 až 12 °C. Přes den můžeme počítat s oblačnou až polojasnou oblohou, na horách se místy, jinde jen ojediněle vyskytnou přeháňky. Ojediněle se objeví bouřky. Teploměr naměří 21 až 25 °C.

Sobota přinese převážně oblačno. Zpočátku ojediněle, během dne místy se objeví déšť nebo přeháňky. Zejména na východě mohou ojediněle přijít bouřky. Noční teploty budou mezi 14 a 10 °C. Přes den naměříme 19 až 23 °C.

Posílejte fotky a videa

Nafotili jste silný déšť?

Pošlete své záběry do rubriky Očima čtenářů.

Použité fotografie či videa odměníme honorářem. Podmínky použití fotografií a videozáznamů najdete zde.

V neděli bude oblačná až zatažená obloha, místy s deštěm nebo přeháňkami. V noci teploty klesnou k 14 až 10 °C, denní teploty budou 16 až 20 °C.

V pondělí bude oblačno až polojasno, místy přeháňky. Noc přinese teploty 14 až 10 °C, během dne rtuť teploměru vystoupá k 18 až 22 °C.

Vyhlídka počasí od úterý do čtvrtka předpovídá zpočátku oblačno až polojasno, místy přeháňky. Postupně nastane polojasno až skoro jasno, ojediněle se vyskytnou přeháňky. Noční teploty spadnou k 13 až 8 °C, uprostřed období až k 6 °C. Během dne vystoupají k 18 až 23 °C, postupně teploměr ukáže 23 až 28 °C.

Autoři: , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo zneuctil. Česká...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Další z rubriky

Politici o Zaorálkovi: Zkušenosti manažera má, otázkou je vztah ke kultuře

Lubomír Zaorálek

Novým kandidátem na ministra kultury se stal Lubomír Zaorálek. S bývalým šéfem diplomacie souhlasí i premiér Andrej...

Praha zvažuje, že by svážela odpadky do spalovny nákladními tramvajemi

Pražské tramvaje, které nevozí cestující

Hlavní město zvažuje možnost využít ke svozu odpadu do spalovny v Malešicích nákladní tramvaje. Odborníci z ČVUT nyní...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Pronájem bytu 2+kk, centrum města, 60m2
Pronájem bytu 2+kk, centrum města, 60m2

Smetanovo náměstí, Pardubice - Zelené Předměstí
16 000 Kč/měsíc

Najdete na iDNES.cz