Podle informací na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) vůbec nejtepleji bylo ve středočeské Řeži, kde meteorologové naměřili 37,6 stupně. Přes 37 stupňů vystoupila teplota ještě na stanicích v Tuhani na Mělnicku, v Ústí nad Labem, v Děčíně a v Plzni.
Celkově teplotní rekordy padly na 15 stanicích. V Průhonicích například naměřili 35,6 stupně, nad 33 stupňů se vyšplhaly teploty na Milešovce či v Aši.
„Aktuálně se teploty v republice pohybují v průměru mezi 31 a 35 stupni Celsia, stanice v Děčíně, Teplicích nebo v obci Husinec-Řež ukazují 37 stupňů,“ sdělil iDNES.cz krátce po 15. hodině Josef Hanzlík z ČHMÚ.
V obou městech na severu Čech padl teplotní rekord z roku 1994. V Děčíně bylo tehdy stejně jako letos 37 stupňů, v Teplicích byl dosavadní rekord 35 °C, zatímco dnes teploměry ukázaly 36,9 stupně.
Kvůli horku se tvořil přízemní ozon
Fotogalerie |
V úterý vpodvečer meteorologové vyhlásili smogovou situaci pro Středočeský a Ústecký kraj kvůli přízemnímu ozonu. Jeho koncentrace alespoň na jedné stanici překročila 180 mikrogramů na metr krychlový, což je hranice pro vyhlašování smogové situace pro kraj. Stalo se tak na stanicích Tobolka-Čertovy schody na Berounsku a v Mostě. Koncentrace přízemního ozonu by měly v noci klesnout, v dalších dnech ale budou kvůli vysokým teplotám opět stoupat.
Ozon způsobuje podráždění dýchacích cest a očí, bolesti hlavy a zvyšuje riziko astmatického záchvatu. Lidé s dýchacími obtížemi anebo starší lidé a malé děti by se v odpoledních hodinách neměli pohybovat pod širým nebem (více o ozonu v článku S teplem roste množství látky, která ničí lidem zdraví).
Tropy nepoleví ani v příštích dnech
Extrémní vedra se naopak vyhnula Slezsku, kde je zatím „jenom“ kolem třiceti stupňů.
Vedro začalo být už v devět hodin ráno, kdy v Jičíně bylo 28,1 stupně Celsia. Ve čtvrt na jedenáct se pak začaly šplhat teploty ke třicítce také na některých místech Prahy.
A předpověď naznačuje, že tropické počasí zatím nepoleví. „V příštích dnech očekáváme podobné teploty, tedy že ručička teploměru překročí 35 stupňů, s rozdílem jen v desetinách stupňů. Například na Moravě ve čtvrtek očekáváme až 36 stupňů Celsia,“ sdělil iDNES.cz mluvčí ČHMÚ Petr Dvořák.
Koncem týdne se ale přeci jen trochu ochladí. V pátek a sobotu se očekávají teploty od 29 do 33 stupňů, od neděle do úterý v rozmezí od 27 do 32 stupňů.
Pro toto roční období jsou podle Dvořáka vlny veder typické, přelom července a srpna bývá z celého roku nejteplejší. I loni v těchto dnech ukazoval teploměr okolo 35 stupňů. Vůbec nejteplejší den z celého roku byl loni 3. srpna, kdy byla naměřena nejvyšší teplota 38,3 stupně ve Strážnici.
Jak se v pondělí 30.7. 2018 oteplovalo hodinu po hodině.
Přijdou další tropické noci
V noci na úterý byla ve velkých městech, jako je Praha nebo Brno, další tropická noc, podle databáze ČHMÚ v pořadí již šestá v tomto měsíci. Nejvyšší teplota v noci byla naměřena v Klementinu, 22,1 stupně.
Výstraha před vysokými teplotami
|
„Pravděpodobně nás především ve městech čekají další tropické noci, které doprovodí sérii tropických dnů,“ sdělil Dvořák. Ačkoliv teploty se při tropické noci drží zpravidla lehce nad 20 stupni Celsia, teplota uvnitř je mnohem vyšší než venku, protože domy jsou vyhřáté.
Lidé se mohou ochladit jedině na horách. Každých sto výškových metrů klesá teplota o jeden stupeň Celsia. „Například na vrcholu Sněžky je o přibližně 14 stupňů méně než v Praze,“ říká Dvořák. Klasicky nejstudenějším místem byla Jizerka, kde bylo dnes brzy ráno naměřeno pouze 4,6 stupně, na šumavské Kvildě pak pět stupňů.
Letošní červenec bude pravděpodobně teplotně nadprůměrný a to přibližně o jeden stupeň Celsia, přesné statistiky ale budou teprve známy dva dny po skončení měsíce.
Nadprůměrně teplé počasí vydrží zřejmě i další týdny, ochladí se až koncem srpna. Vydatnější déšť se neočekává, pouze lokální přeháňky a bouřky.