„V ranních hodinách bylo ve výšce přibližně 1,5 km nad zemí nad Prahou 18 °C. To je naprosto bezprecedentní teplota, kterou máme běžně u nás v červnu a červenci při vlně veder,“ uvedli meteorologové na síti X.
Nakonec ale nebylo tak horko jako o víkendu, teploty nevystoupily nad třicítku. „Nejtepleji bylo na pražském Karlově (28,5 °C) a na stanicích Husinec a Praha-Komořany (shodně 28,4 °C) a následovaly Dobřichovice (28,2 °C). Tabulka ukazuje rekordy na stanicích měřících déle než 30 let,“ uvedl Český hydrometerologický ústav (ČHMÚ) na síti X před pátou odpoledne.
Podle meteorologů je pondělí nejteplejším 8. dubnem v historii měření. Předchozí rekord byl naměřen ve Vyšším Brodě v roce 1986 a činil 28,1 °C.
Stejně jako před týdnem počasí ovlivňoval saharský prach, který snižoval teploty a spolu s vysokou oblačností utlumil množství slunečního záření přibližně na polovinu.
Meteorologové ho zaznamenali hlavně v Čechách a ve vyšších nadmořských výškách (nejčastěji mezi dvěma a čtyřmi kilometry). „Podle modelů by písečný prach měl nad naším územím vydržet do středy,“ uvedl ČHMÚ.
Tropy skončí, počasí se vrátí k normálu. Ve čtvrtek přijdou i přízemní mrazíky |
„Tentokrát je prach ale ve vyšších vrstvách atmosféry a přízemní koncentrace naštěstí ovlivňuje jen nepatrně,“ dodal ČHMÚ.
Písek přivátý z Afriky zasáhl většinu území pevninské Evropy včetně Česka o Velikonocích.
Co děláte při těchto na duben extrémně vysokých teplotách?
Podle Českého hydrometeorologického ústavu byla koncentrace prachových částic v ovzduší ve dnech 30. března až 2. dubna natolik vysoká, že byla ve většině Česka vyhlášena smogové situace.
Saharský prach měl vliv i na výkon solárních elektráren. Prachem pokryté panely mohly mít podle expertů omezenou výkonnost i několik dní, vyplývá z komentářů oborových expertů.
Aktuální počasí v Praze můžete sledovat v přímém přenosu iDNES.tv: