Kalamita zkomplikovala dopravu v Česku, tisíce domácností byly bez proudu

  7:09aktualizováno  17:47
Na většinu území Česka přes noc napadalo několik centimetrů nového sněhu, silnice jsou však většinou sjízdné. Sněžení postupně ustalo. Na Plzeňsku kvůli popadaným stromům a větvím tam ale nejezdily vlaky na úsecích pěti tratí včetně hlavního tahu z Plzně na Prahu.

Po víkendovém sněžení zůstalo v Česku bez proudu přes 10 000 domácností. Problémy byly hlavně na jihu Čech a na Moravě. V průběhu dne se podařilo většinu závad odstranit. V síti ČEZ ve večerních hodinách bylo bez proudu ještě kolem tisíce odběrných míst. 

Fotogalerie

Nejčastější příčinou poruch byl pád stromů a větví do vedení, polámané izolátory a přetrhané vodiče. Na vedení vysokého napětí má společnost hlášeny tři desítky poruch. 

S poruchami vysokého napětí se potýkala i společnost E.ON. Nejproblematičtější bylo Prachaticko, Strakonicko a Písecko. Technikům sítě E.ON v jižních Čechách se od rána podařilo snížit počet domácností bez dodávek elektřiny ze 1 300 na 800.

Problémy s vedením byly také na Uherskohradišťsku ve Zlínském kraji, kde bylo bez proudu zhruba 1 400 domácností v oblasti nedaleko hranic se Slovenskem. Během odpoledne se poruchy podařilo odstranit. 

Husté sněžení v Plzeňském kraji v noci na pondělí skončilo. Kvůli popadaným stromům jsou stále uzavřené dva úseky tratí a dvě menší silnice. Hlavní silniční tahy jsou ošetřené a mokré, úklid je dokončený i na většině silnic třetích tříd.

Na Vysočině se od rána staly asi tři desítky nehod. Lehce se při nich zranili čtyři lidé. Sněžení někde vydrželo až do dopoledne. V obci Chlum na Třebíčsku se střetl autobus s nákladním autem, nikdo se nezranil, ale silnice je zablokovaná, vozidla musí odstranit speciální technika. Silnice jsou s opatrností sjízdné. Na horním toku Svratky od nedělního večera platí druhý povodňový stupeň. 

Kladno zrušilo kalamitní stav. Silnice jsou průjezdné a MHD funguje

Na některých místech Jihočeského kraje napadlo od neděle do pondělního rána až 30 centimetrů čerstvého sněhu. Počasí komplikuje sjízdnost některých vozovek v regionu. Jsou to především silnice v jihozápadní části kraje na Písecku, Strakonicku a Prachaticku. V těchto místech museli hasiči přes noc nejčastěji odstraňovat z vozovek popadané stromy. Uvedla to mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů.

„Celkový počet zásahů od nedělního rána v celém kraji je už 250. Z toho jich je více než stovka na Strakonicku a necelá stovka na Písecku,“ uvedla Matějů.

Od nedělního večera sníh ztěžuje provoz na silnicích v Olomouckém kraji, kde napadlo i více než deset centimetrů sněhu. Na vozovkách je rozbředlý nebo ujetý sníh a sjízdné jsou se zvýšenou opatrností, vyplývá z informací Ředitelství silnic a dálnic. V kraji se od neděle kvůli sněžní stalo několik dopravních nehod. Hasiči zasahovali u havárie autobusu, ve kterém se zranil jeden cestují, a odstraňují spadané stromy.

V noci udeří silné mrazy, v západní části ČR bude až minus patnáct

Kvůli nočním přívalům sněhu mají některé linkové autobusy v kraji zpoždění. Mezi obcemi Topolany a Ústín na Olomoucku v neděli večer sjel autobus do pole. V autobusu cestovalo osm osob, jedna byla lehce zraněna. V pondělí časně ráno hasiči vyjížděli k dalšímu havarovanému autobusu u obce Hrdibořice na Prostějovsku. Při této nehodě nebyl nikdo zraněn.

Silničáři v Libereckém kraji varují před sněhovými jazyky v otevřených úsecích a hlavně v horských oblastech. V kraji už sice většinou nesněží, fouká ale silný nárazový vítr, proto doporučují zvýšenou opatrnost. Neprůjezdná je stále silnice třetí třídy u Jenišovic na Jablonecku, kde je hluboký sníh. Uvedl to Petr Šén, ředitel společnosti Silnice LK, která silnice v Libereckém kraji udržuje.

Silnici třetí třídy z Mníšku na Raspenavu přes Oldřichovské sedlo uzavřela v pondělí ráno vážná nehoda dodávky a nákladního vozu. Příčinou byl pravděpodobně mikrospánek jednoho z řidičů. Oba řidiči utrpěli vážná zraněni a byli převezeni na traumacentrum do Liberce. Silnice je uzavřena, policie odklání dopravu.

Husté sněžení zkomplikovalo dopravu v Ústeckém kraji. Silničářům se během dne podařilo zprůjezdnit silnice v kopcích na Ústecku, zavřeno zůstává několik úseků v Krušných horách. Hasiči likvidovali od nedělního večera do dnešního dopoledne devatenáct spadlých nebo nahnutých stromů a větví. Většina silnic v Ústeckém kraji je sjízdná s opatrností.

Na řadě míst Středočeského kraje stále sněží, řidiči proto musí být na svých cestách opatrní. Kvůli nesjízdným silnicím je omezeno množství autobusů.

Na silnicích v Moravskoslezském kraji leží nová vrstva sněhu, některé silnice jsou tak sjízdné se zvýšenou opatrností. Kvůli sněžení může být snížená také dohlednost a na Bruntálsku fouká rovněž silný vítr. Policisté na Bruntálsku varovali řidiče před špatně sjízdnou silnicí I/45 ve směru na Lomnici a Valšov. Na místě jsou dopravní policisté, kteří usměrňují dopravu, čeká se na zprůjezdnění silnice, kde ráno uvízl i kamion, který už se ale podařilo odstranit.

Na hlavních tazích jsou po chemickém ošetření zbytky rozbředlého sněhu, na silnicích udržovaných inertním posypem leží ujetá vrstva sněhu. Mezi obcemi Bílá a Ostravice na Frýdecko-Místecku zůstává pro těžká nákladní vozidla uzavřená silnice I/56, která je jedním z hlavních tahů na Slovensko.

Silnice na jižní Moravě mokré po víkendové oblevě a dešti mohou v pondělí ráno namrzat, teploty se v kraji pohybují kolem nuly. Ve vyšších polohách, například na Blanensku, leží na okresních silnicích nový sníh, silničáři doporučují zvýšenou opatrnost. Hasiči měli podle přehledu zásahů v noci práci s odstraňováním spadlých stromů ze silnic.

Silnice ve Zlínském kraji jsou sjízdné se zvýšenou opatrností. V nižších polohách jsou po chemickém ošetření mokré, místy na nich zůstávají zbytky rozbředlého sněhu. Vozovky ve vyšších polohách Vsetínska pokrývá uježděná vrstva sněhu krytá posypem, ve které jsou místy vyjeté ledové koleje.

Pro těžká vozidla nad 3,5 tuny zůstává nesjízdná silnice třetí třídy mezi Vizovicemi a Loučkou na Zlínsku, kterou silničáři přes zimu neudržují. Pro osobní vozidla je sjízdná pouze se řetězy.

V Královéhradeckém kraji v noci sněžilo a ráno na silnicích ležel rozbředlý sníh. V Orlických horách má ujetá vrstva sněhu nerovný povrch. Řidiči by při jízdě měli být velmi opatrní.

„Ještě zpočátku bude v pondělí místy sněžit, postupně jen ojediněle. Srážky v nejbližších dnech očekáváme také jen ojediněle, o něco více až na konci týdne,“ uvedl Štefan Handžák z Českého hydrometeorologického ústavu.

V pondělí bude oblačno až zataženo. Zpočátku místy, postupně ojediněle očekáváme sněžení. Během dne pak místy přijde polojasno až skoro jasno, zejména v Čechách. Teploty se budou pohybovat mezi -2 až +2 °C, v 1000 m na horách kolem -4 °C.

V noci na úterý bude většinou polojasno. Ojediněle, k ránu místy se objeví mrznoucí mlhy. Teplota klesne na -6 až -10 °C, ojediněle až k -14 °C.

V úterý přes den očekáváme polojasno, ráno místy s mrznoucími mlhami. Během dne bude přechodně až oblačno a na severu Čech ojediněle čekáme slabé sněžení. Teploměr ukáže -2 až +2 °C.

Ve středu předpokládáme oblačno až polojasno, na jihu až skoro jasno. V noci bude -4 až -8 °C, při sněhové pokrývce kolem -11 °C. Přes den pak teploty stoupnou na 0 až 4 °C.

Ve čtvrtek bude polojasno až oblačno, postupně od západu až zataženo, ojediněle s deštěm. Noční teploty -3 až -7 °C, při sněhové pokrývce kolem -10 °C. Ve dne naměříme 1 až 5 °C.

V pátek čekáme oblačno až zataženo, od západu se místy vyskytne déšť, nad 700 m bude sněžit. Přes noc bude 0 až -4 °C, při zmenšené oblačnosti a sněhové pokrývce až kolem -6 °C. V průběhu dne bude 1 až 5 °C.

Vyhlídka počasí od soboty do pondělí předpokládá oblačno až zataženo, místy déšť, na horách většinou nasněží. Přechodně bude polojasno. Noční teploty se budou pohybovat mezi +2 až -3 °C, denní vystoupají na 3 až 8 °C.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Babiš plánuje pumpovat peníze do výzkumu. Technika má být povinný předmět

Premiér Andrej Babiš v Lichtenštejnském paláci představil Inovační strategii...

Začínáme světu sdělovat, že jsme země pro budoucnost, prohlásil premiér Andrej Babiš v pondělí při prezentaci Inovační...

Ostatky matky Zdeny Mašínové lze exhumovat, když se zjistí místo uložení

Zdena Mašínová

Pražský magistrát změnil původně zamítavý postoj a oznámil, že se nebrání vyzvednutí ostatků matky Zdeny Mašínové z...

NKÚ: Sociální služby se nezlepšily, ministerstvo plány nedotáhlo do konce

Ve všech pokojích jsou přichystané přistýlky pro případ, že by návštěva chtěla...

Ministerstvu práce a sociálních věcí se nedaří dotáhnout plánované změny na zlepšení úrovně sociálních služeb. Vyplývá...

Najdete na iDNES.cz