Sněhu bylo v zimě málo, deficit vody se ani tentokrát vyrovnat nepodařilo

  19:24aktualizováno  19:24
Český hydrometeorologický ústav zveřejnil zprávu, v níž komplexně zhodnotil stav sucha v roce 2018 a zaměřil se také na to, jestli srážky za loňský prosinec a letošní leden a únor pomůžou, aby se tento přírodní jev letos nadále neprohluboval. Závěry nejsou nijak potěšující. Hydrologové potvrdili, že ani tentokrát se studny nenaplní.

(ilustrační snímek) | foto: Martin Polívka, MF DNES

Ukázalo se totiž, že zimní období na přelomu roku 2018 a 2019 nedokázalo deficit zásob zejména v podzemních vodách doplnit. Na horách sice může být sněhu pořád dost, jenže ve zbytku republiky zmizel už začátkem února.

Sněhová nadílka v Česku

„Bohužel jsou tak vytvořeny předpoklady, aby v případě podprůměrných srážek v následujících týdnech vývoj směřoval ke vzniku sucha i v jarním období roku 2019,“ konstatují experti z ČHMÚ ve zprávě.

Rozpočítáno na jednotlivé zimní měsíce, listopad a prosinec byly celkově výrazně podprůměrné. Zlom přišel v týdnu před Vánoci a pak v druhém týdnu v lednu, kdy sněhová pokrývka přechodně ležela i v nížinách. Rekordní pak byl 4. únor, kdy hydrologové napočítali dohromady v celém Česku 3,5 miliardy kubíků sněhu, což představuje 44 litrů vody na jeden metr čtvereční. 

Právě díky tomu se stala letošní zima celkově nadprůměrnou a předčila ji snad jen zima 2005/2006, kdy v jeden moment na našem území leželo téměř osm miliard kubíků sněhu.

Přesto podle nejnovějších údajů z aplikace ministerstva životního prostředí zvané HAMR jsou teď podzemní vody na 13 procentech území Česka zase na úrovni mimořádného sucha.

Nedostatek vláhy a vývoj zásob vody ve sněhové pokrývce.

„Tendence u podzemních vod je neustále klesající a hlavně má velkou setrvačnost. I kdyby byla zima nadprůměrná v příštím roce, pořád k doplnění zásob nedojde,“ varuje Šimon Bercha z ČHMÚ. „Dalších tři až pět let teď musí být alespoň průměrné srážky a letní teploty by neměly být extrémní,“ doplňuje.

V Čechách jako by rok nepršelo

Situaci však komplikuje to, že v některých oblastech, jako třeba ve východních a severovýchodních Čechách, chybí 700 milimetrů srážek. To je jako by tam nepršelo celý rok. Jako doposud hydrologové vzhlíželi k co nejbělejší zimě, teď doufají, že krajinu před vysycháním zachrání jarní deště. A podle Berchy je nejvyšší čas, aby lidé začali s vodou lépe hospodařit. „Dokud teče voda z kohoutku, myslíme si, že je vše v pořádku. My se ale musíme připravit na to, že to tak nebude, a naučit se šetřit s vodou,“ upozorňuje Bercha.

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) tvrdí, že stát už teď dělá dostatek, aby dalším dopadům sucha zabránil. „V tuto chvíli bychom měli být na sucho připraveni lépe. Za posledních pět let se boj se suchem stal resortní prioritou. Pro obce máme třeba program na nové vrty nebo posílení zdrojů pitné vody. 150 tisíc lidí už se nám podařilo na nové zdroje napojit,“ uvádí ministr.

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Zemřel Niki Lauda, trojnásobný šampion formule 1 a idol generací

Rakouský jezdec Niki Lauda (vpravo) a britský závodník James Hunt na velké ceně...

Trojnásobný vítěz mistrovství světa formule 1 Niki Lauda zemřel ve svých 70 letech. Rakouská tisková kancelář citovala...

Další z rubriky

Akrobatický speciál a gripen: Šonka s Kardošem předvedli v Čáslavi unikátní show

Martin Šonka v akrobatickém speciálu a Ivo Kardoš v nadzvukovém gripenu v...

Otevřený den na 21. základně taktického letectva u Čáslavi vyvrcholil unikátní show. V ní se předvedl akrobatický...

EU má jediný cíl: vymazat národní státy z mapy Evropy, tvrdí Klaus

„Evropská unie má jediný cíl: vymazat národní státy z mapy Evropy,“ prohlásil...

Bývalý prezident Václav Klaus během probíhajících voleb do Evropského parlamentu ostře kritizoval stávající vedení EU....

Eurovolby začaly v dalších 21 zemích. Výsledky budou až v neděli v noci

V Česku skončily ve 14. hodin eurovolby. Začíná sčítání hlasů. (25.5.2019)

V Evropské unii v neděli končí čtyřdenní volby do Evropského parlamentu, které se v různých zemích konají v různých...

Najdete na iDNES.cz