Sněhu bylo v zimě málo, deficit vody se ani tentokrát vyrovnat nepodařilo

  19:24aktualizováno  19:24
Český hydrometeorologický ústav zveřejnil zprávu, v níž komplexně zhodnotil stav sucha v roce 2018 a zaměřil se také na to, jestli srážky za loňský prosinec a letošní leden a únor pomůžou, aby se tento přírodní jev letos nadále neprohluboval. Závěry nejsou nijak potěšující. Hydrologové potvrdili, že ani tentokrát se studny nenaplní.

(ilustrační snímek) | foto: Martin Polívka, MF DNES

Ukázalo se totiž, že zimní období na přelomu roku 2018 a 2019 nedokázalo deficit zásob zejména v podzemních vodách doplnit. Na horách sice může být sněhu pořád dost, jenže ve zbytku republiky zmizel už začátkem února.

Sněhová nadílka v Česku

„Bohužel jsou tak vytvořeny předpoklady, aby v případě podprůměrných srážek v následujících týdnech vývoj směřoval ke vzniku sucha i v jarním období roku 2019,“ konstatují experti z ČHMÚ ve zprávě.

Rozpočítáno na jednotlivé zimní měsíce, listopad a prosinec byly celkově výrazně podprůměrné. Zlom přišel v týdnu před Vánoci a pak v druhém týdnu v lednu, kdy sněhová pokrývka přechodně ležela i v nížinách. Rekordní pak byl 4. únor, kdy hydrologové napočítali dohromady v celém Česku 3,5 miliardy kubíků sněhu, což představuje 44 litrů vody na jeden metr čtvereční. 

Právě díky tomu se stala letošní zima celkově nadprůměrnou a předčila ji snad jen zima 2005/2006, kdy v jeden moment na našem území leželo téměř osm miliard kubíků sněhu.

Přesto podle nejnovějších údajů z aplikace ministerstva životního prostředí zvané HAMR jsou teď podzemní vody na 13 procentech území Česka zase na úrovni mimořádného sucha.

Nedostatek vláhy a vývoj zásob vody ve sněhové pokrývce.

„Tendence u podzemních vod je neustále klesající a hlavně má velkou setrvačnost. I kdyby byla zima nadprůměrná v příštím roce, pořád k doplnění zásob nedojde,“ varuje Šimon Bercha z ČHMÚ. „Dalších tři až pět let teď musí být alespoň průměrné srážky a letní teploty by neměly být extrémní,“ doplňuje.

V Čechách jako by rok nepršelo

Situaci však komplikuje to, že v některých oblastech, jako třeba ve východních a severovýchodních Čechách, chybí 700 milimetrů srážek. To je jako by tam nepršelo celý rok. Jako doposud hydrologové vzhlíželi k co nejbělejší zimě, teď doufají, že krajinu před vysycháním zachrání jarní deště. A podle Berchy je nejvyšší čas, aby lidé začali s vodou lépe hospodařit. „Dokud teče voda z kohoutku, myslíme si, že je vše v pořádku. My se ale musíme připravit na to, že to tak nebude, a naučit se šetřit s vodou,“ upozorňuje Bercha.

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) tvrdí, že stát už teď dělá dostatek, aby dalším dopadům sucha zabránil. „V tuto chvíli bychom měli být na sucho připraveni lépe. Za posledních pět let se boj se suchem stal resortní prioritou. Pro obce máme třeba program na nové vrty nebo posílení zdrojů pitné vody. 150 tisíc lidí už se nám podařilo na nové zdroje napojit,“ uvádí ministr.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hasiči zachránili Notre-Dame. Chrám ztratil dvě třetiny střechy, skelet drží

Požár katedrály Notre-Dame v Paříži (15. 4. 2019)

Pařížskou katedrálu Notre-Dame vážně poškodil rozsáhlý požár. Slavná stavba přišla o dvě třetiny střechy, zřítila se...

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

V Šáreckém údolí v Praze našli mrtvolu ženy ze Žižkova

V Šáreckém údolí v Praze našli odpoledne policisté mrtvolu ženy ze Žižkova, která byla od neděle pohřešovaná. Odjela...

Hotely a kostely na Srí Lance zasáhly výbuchy. Vyžádaly si přes 200 obětí

Srílanští vojáci hlídají kostel svatého Antonína v Kolombu poté, co na něj...

Nedělní útoky na Srí Lance si podle nové policejní bilance vyžádaly 207 obětí, dalších 450 lidí utrpělo zranění....

Učitelka ze školky popletla adresáta, nevhodný mobilní text se šíří webem

Mobilní aplikaci si stáhlo do svých chytrých telefonů již téměř 600 lidí

Učitelka z bratislavské mateřské školky poslala omylem přes mobilní telefon nevhodnou zprávu matce dítěte, které učí. V...

Pětiletou Sofii vypátrali policisté na vídeňském letišti, únosce zadrželi

Ilustrační snímek

Pětiletou dívku, kterou v úterý unesli v Praze, policisté vypátrali. Dívka je zdravá a v pořádku. Policisté ji našli s...

Další z rubriky

Pokud vláda nepožádá o důvěru, chtějí lidovci hlasovat o nedůvěře k ní

Nový předseda KDU-ČSL Marek Výborný (29. března 2019)

Vláda Andreje Babiše by podle opozičních lidovců po ohlášených výměnách několika ministrů sama měla požádat o důvěru...

Hostem Rozstřelu bude Kateřina Konečná, která vede KSČM do eurovoleb

Místopředsedkyně KSČM Kateřina Konečná vede kandidátku do Evropského parlamentu.

KSČM povede do květnových eurovoleb Kateřina Konečná. Ve středečním Rozstřelu od 12:30 bude hovořit o tématech, která...

S výtahem spíš poletíte nahoru, než spadnete dolů, říká zkušený technik

Jan Havel se od poloviny osmdesátých let profesně zabývá výtahy. Opravuje je,...

Jan Havel starší se narodil v roce 1954. Od poloviny osmdesátých let se profesně zabývá výtahy – opravuje je, provádí...

Najdete na iDNES.cz