Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 25. ledna 2022 Miloš

Sněžení od rána komplikuje dopravu, na dálnicích se tvoří dlouhé kolony

  8:47aktualizováno  16:52
Husté sněžení a silný vítr komplikují provoz na dálnici D8 u Ústí nad Labem. Ta byla v obou směrech, tedy na Drážďany i na Prahu, uzavřena. Provoz už byl však obnoven. Na Sněžku kvůli větru nejezdí horní lanovka, ve středních Čechách zase nabírají zpoždění autobusy. Řidiči by si měli dávat pozor především na vymrzlé silnice.

Kvůli nepříznivým klimatickým podmínkám policisté ráno dočasně uzavřeli také tunely Libouchec a Panenská mezi 83. a 85. kilometrem, po 07:00 byly už znovu průjezdné pro osobní vozidla. „Odtahová služba se postarala o nákladní vozidlo. Nabádáme řidiče, aby přizpůsobili jízdu stavu vozovky,“ uvedla mluvčí krajské policie Alena Bartošová.

Husté sněžení a silný vítr ráno zkomplikovaly provoz na dálnici D8 u Ústí nad Labem. Silnice byla kolem 06:30 uzavřena na 82. kilometru v obou směrech, tedy na Drážďany i na Prahu. Provoz byl obnoven nejprve pro osobní vozy a později i pro kamiony. Dlouhé kolony se rozjížděly několik hodin. Policie od rána řešila řadu dopravních nehod.

Sníh leží také na silnici I/7 ve stoupání z Chomutova k hranicím s Německem. Rozbředlý sníh pokrývá cesty v Krušných horách, kam se mohou dnes vydat běžkaři na první upravené trasy. Sníh je i na vozovkách nižších tříd na Litoměřicku či Lounsku. Na silnici I/9 v Jiřetíně pod Jedlovou na Děčínsku jsou stále sněhové jazyky. Krajská správa a údržba silnic měla podle dispečera dopoledne v terénu veškerou techniku. Odpoledne již sníh na silnicích tál. „Ve všech sedmi okresech Ústeckého kraje leží na silnicích sníh nebo rozbředlý sníh. Zatím se s mírnými komplikacemi daří udržovat cesty sjízdné, ale nabádáme k velké opatrnosti,“ řekl ČTK dispečer krajské správy a údržby silnic.

Sníh způsobuje problémy také v Karlovarském kraji, kde se u obce Krásná na Chebsku v sobotu ráno srazil autobus s dodávkou. Dva lidé se lehce zranili. Silnice druhé třídy II/217 k hraničnímu přechodu Hranice/Ebmath je uzavřená, probíhají záchranné a vyprošťovací práce.

Na Ústecku bude podle předpovědi regionální pobočky Českého hydrometeorologického ústavu v sobotu převážně zataženo, na většině území se sněžením, večer ojediněle i déšť se sněhem nebo mrznoucí déšť. Mírný jižní vítr bude přes den slábnout.

Také v Libereckém kraji jsou silnice sjízdné se zvýšenou opatrností. Na Jablonecku leží na komunikacích zledovatělá vrstva sněhu, na Českolipsku sněží. Sněžit má v sobotu na většině území, k tomu bude foukat mírný vítr, který bude večer slábnout. Kolem Liberce jsou pak vymrzlé silnice, vyplývá z údajů na webu Ředitelství silnic a dálnic. 

V Liberci se v sobotu odpoledne střetlo osobní auto s autobusem. Hasiči vyprostili zraněnou osobu z osobního vozidla, v autobuse nebyl nikdo zraněn. Komunikace je kvůli vyšetřování příčin nehody uzavřena, řekl krajský mluvčí policie Vojtěch Robovský.

Bouralo se v sobotu i na jiných místech Libereckého kraje, další nehody se obešly bez zranění. Policie nabádá řidiče k opatrnosti, na některých místech se mohou objevovat sněhové jazyky nebo zledovatělá vozovka.

Srážky se objevují v různých částech kraje. Silničáři vyjeli s posypem do hor, ale i do nižších poloh, například na trasu ve směru z Nového Boru na Děčín. V části Krkonoš na území Libereckého kraje jsou silnice druhé a třetí třídy zledovatělé, leží na nich vrstva sněhu. Obdobná situace je v okrese Jablonec nad Nisou.

Problémy má také lanovka na Sněžku. Po podzimní odstávce se ráno do denního provozu zimní sezony rozjel jen dolní úsek kabinové lanovky na Sněžku, a to z Pece pod Sněžkou na Růžovou horu. Horní úsek z Růžové hory na vrchol nejvyšší české hory nebyl v provozu kvůli silnému větru. Lanovka na Sněžku může být v provozu do rychlosti větru 60 kilometrů za hodinu.

Podívejte se i na naše další nekonečné přenosy

Sledovat na iDNES.tv

Vymrzlé silnice hlásí i Krkonoše a Jeseníky

Řidiči by měli být opatrní také v části Královéhradeckého kraje, zejména pak v oblasti Orlických hor, na horské silnici na Pomezní Boudy v Krkonoších a pak také na Jičínsku v oblasti Nové Paky. Hlavní silniční tahy v kraji jsou zatím většinou holé, suché, vymrzlé a sjízdné bez omezení.

Během dne se sněžení přesunulo na východ republiky. Na Českomoravské vrchovině a na jihu Moravy hrozí ledovka až do nedělního rána.

Podobně jsou na tom také silnice v Moravskoslezském kraji. V Jeseníkách na Bruntálsku jsou ale vozovky vymrzlé a řidiči by tam měli jezdit se zvýšenou opatrností, protože místy se může vyskytovat námraza. Vyplývá to z informací Ředitelství silnic a dálnic.

Pro nákladní vozy těžší 12 tun je stále uzavřený zhruba pětadvacetikilometrový úsek silnice I/56 na Frýdecko-Místecku v Beskydech mezi Frýdlantem nad Ostravicí a částí Bílé Hlavatou. Silnice je jedním z hlavních tahů na Slovensko.

Podle předpovědi meteorologů bude během soboty v kraji oblačno, odpoledne a večer přijde od západu občasné sněžení, v nižších polohách i déšť se sněhem. Teploty budou mírně nad nulou, v horách pod nulou. Na horách se můžou místy tvořit sněhové jazyky.

Sníh způsobil problémy motoristům a zaměstnal silničáře, zato udělal radost milovníkům zimních sportů. Lyžaři si už mohou zalyžovat na Černé Hoře v Krkonoších či na Klínovci v Krušných horách. Do stop vyrazili také běžkaři a první sníh si mohli užít i obyvatelé měst, kde bývá přes zimu spíše vzácností.

Silnice na Vysočině jsou aktuálně sjízdné se zvýšenou opatrností. Silničáři nasadili dopoledne asi 55 sypačů a vozidel. Vozovky jsou mokré po chemickém ošetření, řekl ČTK po 12:30 dispečer krajské správy a údržby silnic Vysočiny. Podle předpovědi počasí se může večer v kraji tvořit ledovka.

„Postupně jsme začali před dvěma hodinami vyjíždět. Vyjelo kolem 55 vozidel. Silnice jsou mokré po chemii, sjízdné se zvýšenou opatrností,“ řekl dispečer.

Hasiči zatím v sobotu zasahovali u několika nehod, z toho dvě se staly na dálnici D1, která je ale průjezdná. Tři lidé se zranili při nehodě čtyř osobních aut a dodávky na D1 u Humpolce, vyplývá z přehledu hasičských zásahů.

Na jižní Moravě se kvůli sněhu začala na některých místech komplikovat doprava. Silnice totiž přes noc vymrzly a sníh na vozovce neroztává tak rychle. Brněnské komunikace varují řidiče před jízdou především ve vyšších partiích krajského města, ve 13:00 začaly sypače silnice ošetřovat, uvedl ve zprávě pro média provozní ředitel Jan Klištinec. Situace však není nijak kritická, stejně jako na dalších místech jižní Moravy.

Správa a údržba silnic Jihomoravského kraje upozorňuje na svém webu na nebezpečí vzniku náledí v některých okresech, zejména v lesních úsecích. Podle záznamů z kamer vypadá situace nejhůř na Znojemsku, kde na některých silnicích leží sníh, podobné je to ve vyšších polohách Blanenska. Jinde jsou silnice holé a mokré.

V Plzeňském kraji od rána sněží, řidiči by měli jezdit opatrně. Silnice jsou všude sjízdné, hlavní tahy jsou po ošetření solí mokré. Jen v kopcovitých úsecích komunikací třetí třídy a v lesích mají problémy nákladní vozy, řekl dispečer krajských silničářů Jiří Slapnička. Vážnější nehody ani zablokované silnice zatím nejsou hlášené.

„Kde je posoleno, tam se jede bez problémů. Tam, kam naši chlapi ještě nedojeli, tak je silnice bílá a musí se jet padesátkou,“ řekl Slapnička. Silničáři vyjížděli po 07:00 a nejdelší okruhy na silnicích nižších tříd, kde není velký provoz, zvládnou uklidit až za pět až šest hodin.

Pracovníci krajské údržby silnic spolu s hasiči vyprošťují sypač na silnici třetí třídy v Hradišťském Újezdě za Blovicemi na jihu Plzeňska. „Tu a tam stojí ve stoupání kamion,“ uvedl dispečer.

Sněží však i v nižších polohách, řidiči by si proto měli dát pozor například i ve středních Čechách. Na některých silnicích je může překvapit sněhová vrstva nebo snížená viditelnost kvůli srážkám.

S problémy kvůli sněhu se potýká autobusová doprava kolem Prahy. Příměstské autobusy mají zpoždění, některé zastávky se ruší. „Na příměstských linkách vlivem nesjízdnosti nastává zpoždění a operativní zrušení některých zastávek. V oblasti Mělníka je očekáváno zpoždění na autobusových linkách v řádu desítek minut,“ uvedla Pražská integrovaná doprava na twitteru. 

Policie v celém kraji zaznamenala větší množství nehod, většinou se obešly bez zranění. Policejní mluvčí Michaela Richterová uvedla, že policisté ve Středočeském kraji zaznamenali od 7:00 do 10:00 zhruba 30 až 40 dopravních nehod. „Většinou to bylo bez zranění nebo s lehkým zraněním,“ řekla. Auta podle ní většinou dostala smyk a skončila v příkopech nebo narazila do jiných vozidel. „Ale nemám hlášeno nějaké těžké zranění nebo něco většího,“ dodala Richterová.

Jedno úmrtí a dvě těžká zranění si v sobotu odpoledne vyžádala čelní srážka dvou osobních aut na Rakovnicku. Jedno auto dostalo zřejmě na kluzké vozovce smyk a přejelo do protisměru, kde se střetlo s druhým vozem. Při nehodě zemřel šestasedmdesátiletý řidič prvního z aut, jeho spolujezdkyně a druhý z šoférů skončili v nemocnici. Příčinu a okolnosti nehody policisté vyšetřují, řekla policejní mluvčí Michaela Richterová.

Sněžení či sněhové přeháňky byly ráno hlášeny i na hlavních tazích včetně dálnic, například na Pražském okruhu nebo na dálnici D5 ležely zbytky sněhu po chemickém ošetření. Vrstvu nového sněhu odklízeli cestáři na silnicích I/9 a I/16 na Mělnicku. Dopoledne ležel rozbředlý sníh po chemickém ošetření například na dálnici D8.

Krajští silničáři v noci vyjížděli hlavně na Kutnohorsku. Střediska mají v Kladně, Benešově, Kutné Hoře a Mnichově Hradišti na Mladoboleslavsku. Například středisko v Kutné Hoře mělo v noci na dnešek 40 výjezdů a středisko v Benešově 11, informovala ČTK mluvčí krajské správy a údržby silnic Petra Kučerová. Dopoledne měli silničáři v terénu 124 vozů zimní údržby. „Silnice v oblasti Benešov uklízí 29, v oblasti Kladno 39, v oblasti Mnichovo Hradiště 25 a v oblasti Kutná Hora 31 vozů. Každý vůz obstarává jeden okruh,“ uvedla mluvčí. Celkově mají krajští silničáři k dispozici přes 160 sypačů a 70 traktorů.

Teploty v regionu se ráno pohybovaly od minus tří do minus šesti stupňů Celsia, přibývalo oblačnosti a foukal mírný vítr.

V Praze vyjely sypače, autobusy měly problémy

Ulice a chodníky v Praze, a to i v centru, pokryla první souvislejší sněhová pokrývka nynější zimní sezony. Napadaný sníh vyjelo po 07:00 odklízet všech 73 sypačů a pluhů určených na úklid nejdůležitějších ulic a dalších víc než 50 kusů menší techniky určených na úklid vedlejších ulic a chodníků. Sníh z chodníků odstraňovalo na 1100 metařů a 60 malých sypačů. Uvedla Barbora Lišková, mluvčí Technické správy komunikací (TSK), která zimní údržbu v Praze zajišťuje. Zejména v kopcích či okrajových částech města měly problémy autobusy MHD.

„Hlavní komunikace jsou sjízdné, pouze místy mohou být zbytky mokrého tajícího sněhu nebo pouze mokré,“ uvedla dopoledne Lišková. Žádná vážnější nehoda se v ulicích hlavního města zatím nestala.

Některým lidem sníh zkomplikoval cestu veřejnou dopravou. Pražský dopravní podnik a společnost Ropid organizující MHD ve městě a okolí ráno hlásily, že problémy měly městské i příměstské autobusy například na západním okraji města - v oblasti Kopaniny, v kopci na Julisku nebo ve stoupání ze Sedlce na Suchdol. Některé úseky nebyly sjízdné i na opačném konci metropole - v Klánovicích - nebo na severu města mezi Ládvím a Bulovkou. Část autobusových spojů jezdila odklonem nebo vynechávaly některé zastávky, jiné nabíraly zpoždění. Během dopoledne se až na výjimky postupně podařilo vozovky uklidit a provoz obnovit podle jízdních řádů.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Virolog: Omikron skončí v půli února. Pak jsou ve hře tři scénáře, jeden je černý

Rozstřel Je skutečně omikron onou toužebně očekávanou variantou, po které bychom mohli covid-19 považovat za běžnou sezonní...

Studenti a senioři zaplatí za jízdenky dvojnásobek, vyzradil nechtěně Kupka

Ministr dopravy Martin Kupka ve středu vládě představí návrhy na úpravu státních slev v dopravě. Ty počítají se...

Ve vánici na D5 bouralo 36 aut. Bylo to jako bílá zeď, popisuje řidič

Dálnici D5 na 33. kilometru u Žebráku zablokovala ve čtvrtek před polednem hromadná dopravní nehoda 36 aut. Záchranáři...

Stanjurova angličtina překvapila. Sorry, řekly Langšádlová a Černochová

„My priority, och,“ odpověděla ministryně pro vědu Helena Langšádlová na otázku položenou v angličtině. V České...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Horká se covidem nakazila schválně. Syn zesnulé zpěvačky spílá antivaxerům

Syn zpěvačky Hany Horké, která zemřela s covidem ve věku 57 let, si vylil zlost na osobnostech, jež jsou známy svým...

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

  • Další z rubriky

Téměř všichni nakažení mají omikron. A už se šíří skandinávská podvarianta

Varianta koronaviru omikron byla v posledním týdnu v 95 procentech vyšetřených vzorků, uvedl Státní zdravotní ústav...

Miluji naši vlast. Kandidovat na prezidentku se rozhodla i Alena Vitásková

Kandidátů na prezidentský post začíná přibývat. Záměr ucházet se o roli hlavy státu v pondělí oznámila i bývalá...

Přes týden a o víkendu na horách nasněží, noci budou i nadále mrazivé

Tento týden bude v Česku převážně oblačno až zataženo s občasným deštěm či sněžením. O víkendu očekávají meteorologové...

S jedním anglicky, s druhým německy, pochlubil se Rakušan svou vybaveností

Ministr vnitra Vít Rakušan v pondělí poreferoval o své první zahraniční cestě ve vládní roli. Minulý týden byl ve...

Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021
Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021

Vánoční kolotoč se stal nedílnou součástí eMimina. Letos si už po třinácté naše uživatelky vzájemně poslaly dárečky, které opět udělaly velkou...

Praktiky ve vile Playboy: orgie, orální sex se psem i ošklivé prostitutky

V novém dokumentu Secrets of Playboy (Tajemství Playboye) promluvily bývalé playmates o praktikách ve vile zakladatele...

Survivor: Nahota i pomlouvání Pazderkové za jejími zády, že je labilní

Po odstoupení zpěváka Vojtěcha Drahokoupila kvůli psychickým potížím ze show Survivor se diváci dočkali i prvních...

Mysleli, že mám miliony. A já žila na ubytovně, vzpomíná Nicol Lenertová

Premium Na biologického otce si Nicol Lenertová už nevzpomíná, jen říká, že byl pro ni i její mámu nebezpečný. Během dětství...

Sedmikrásky k obědu, nákup z popelnice. Výměna se nesla v režii eko páru

Podobný věk, naprosto odlišný životní styl. Tak nějak by se dala shrnout nejnovější Výměna manželek, ve které se sešly...

Do Česka poprvé připlula loď naložená uhlím z Austrálie. Má pomoci Ostravsku

Do Děčína v sobotu ráno poprvé připlula po Labi loď naložená černým uhlím z Austrálie, informovala Česká televize a...