Na Česko se sype další sníh, na horách hrozí nebezpečí pádu lavin

  7:07aktualizováno  18:47
Česko další den bojuje s novou sněhovou nadílkou. Přetrvávající nepříznivé podmínky komplikují především dopravu. Provoz na dálnici D10 dopoledne v obou směrech brzdily nehody kamionů, omezení čekalo také řidiče na ústecké D8. Horská služba v Krkonoších a Jeseníkách upozorňuje na hrozící pády lavin.

I na čtvrtek meteorologové předpovídají sněhové přeháňky, které hlavně na horách ještě zintenzivní. Teploty by se neměly dostat nad bod mrazu. V kombinaci s čerstvým větrem musí řidiči počítat se sněhovými jazyky a závějemi.

Nejvyšší teploty se budou ve čtvrtek pohybovat v rozmezí -5 až -1 °C, v 1 000 metrech na horách kolem -8 °C. Od severu přicházelo během dne ochlazování. Čerstvý vítr může na horách v nárazech dosahovat až 70 km/h. Místy se tvoří sněhové jazyky, na horách v polohách nad 700 metrů pak závěje.

Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu před náledím a také sněhem a sněhovými jazyky je v platnosti do čtvrtečního večera pro celé Česko.

V Krkonoších a Jeseníkách hrozí nebezpečí pádu lavin

Kvůli sněžení a také silnému větru vyhlásila Horská služba v Krkonoších třetí z pěti stupňů lavinového nebezpečí, uvedl mluvčí Krkonošského národního parku Radek Drahný.

Fotogalerie

Podle webu Horské služby spadlo na hřebenech Krkonoš za poslední dny kolem 80 až 100 centimetrů nového sněhu. Sníh napadl na zledovatělý terén, sněhová pokrývka pak vykazuje jen malou stabilitu.

Mluvčí dodal, že v lesích kombinace velkého množství sněhu a velký vítr znamená vysoké riziko pádu větví nebo dokonce celých stromů.

Podobná situace je také v Jeseníkách, kde Horská služba vyhlásila druhý stupeň lavinového nebezpečí.

„Od pondělí na horách nepřetržitě sněží, napadlo 15 až 20 centimetrů sněhu. Za silného větru se sníh ukládá na východních svazích, což je Velký a Malý Kotel, kde přibylo až 40 centimetrů převátého sněhu. Tento sníh je uložen na ledové krustě, je tak velká pravděpodobnost, že při velkém zatížení by sněhová vrstva mohla na tomto ledu sklouznout,“ řekl ve čtvrtek dispečer jesenické horské služby Jiří Hejtmánek.

Podle předpovědi má na horách i nadále sněžit, pokud bude trend počasí přetrvávat, nevylučují záchranáři ani vyhlášení třetího lavinového stupně.

Na D10 havaroval kamion do svodidel

Přetrvávající nepříznivé podmínky nadále komplikují dopravu, ačkoli ne v takové míře, jako tomu bylo ve středu (více si můžete přečíst zde).

Na D10 dostaly smyk kamiony i autobus

Provoz na dálnici D10 ve čtvrtek dopoledne zkomplikovaly u obce Brodce v obou směrech nehody kamionů.

V obou případech řidiči dostali smyk a vyjeli za svodidla. Na místě se vytvořily dlouhé kolony aut. Ve směru na Mladou Boleslav byla D10 neprůjezdná až do odpoledne.

Dálnici D10 blokovaly dopravní nehody (5. ledna 2017)

Dálnici D10 blokovaly dopravní nehody (5. ledna 2017)

Na Ústecku komplikuje dopravu ledovka

Husté sněžení a ledovka komplikují dopravu v Ústeckém kraji. Několik silnic je zavřených, problémy jsou na dálnici D8, kde fouká silný vítr a tvoří se sněhové jazyky. Policisté vyjížděli od rána k více než dvěma desítkám nehod, řekla krajská policejní mluvčí Veronika Hyšplerová.

Husté sněžení kolem 17:00 uzavřelo hlavní tah z Chomutova na hraniční přechod Hora sv. Šebestiána. Podle krajského policejního mluvčího Daniela Vítka se na silnici tvoří sněhové jazyky. Silničářům práci komplikuje silný vítr, před 17:45 ale trasu zprůjezdnili. „Uvedený úsek je s opatrností sjízdný pro osobní vozidla, pro nákladní přepravu je úsek sjízdný pouze s obtížemi a nedoporučuje se,“ uvedlo Národní dopravní informační centrum.

Kvůli nehodě nákladního vozu byla uzavřena ve směru na Prahu dálnice D8 mezi exity Úžín a Libouchec. „Kamion blokuje všechny jízdní pruhy. Doprava je odkláněna na exitu Libouchec,“ řekla dopoledne Hyšplerová. Omezení trvalo zhruba do 13:30.

Dálnici D8 u Chlumce uzavřela nehoda kamionu

Nehoda komplikovala také provoz v centru Ústí nad Labem. Na světelné křižovatce v Přístavní ulici bouralo jedno nákladní a dvě osobní auta.

Několik hodin byla pro nákladní dopravu uzavřená silnice I/13 od České Kamenice na Nový Bor na Českolipsku. Zprovoznit se ji podařilo odpoledne. Velké problémy byly také na silnici I/15. U obce Patokryje byla doprava kvůli ledovce řízena policií kyvadlově.

Potíže byly také na silnicích nižších tříd ve výše položených oblastech, kde napadlo až 30 centimetrů sněhu. „Největší problémy máme stále v Krušných horách, kde jsou silnice sjízdné jen s velkou opatrností,“ řekl krajský dispečer Správy a údržby silnic Ústeckého kraje.

Policie vyjížděla k desítkám nehod. „Jde většinou o drobné havárie bez vážných následků,“ řekl Vítek

Na Olomoucku napadlo deset centimetrů, vše je sjízdné

Na deset centimetrů nového sněhu napadlo v noci na Olomoucku. Na většině silnic leží rozbředlý sníh, nebo jsou vozovky pokryté slabým sněhovým posypem.

V horských oblastech se tvoří kvůli silnému větru místy sněhové jazyky. Silničáři upozorňují také na námrazu na D35 mezi Olomoucí a Hranicemi. Všechny silnice jsou však zatím se zvýšenou opatrností sjízdné, řekli dispečeři správ silnic. V terénu jsou už od středečního večera všechyn vozy.

Na Prostějovsku pak leží rozbředlý sníh na vedlejších cestách, ve vyšších polohách se navíc tvoří kvůli větru sněhové jazyky.

Dálnice v kraji jsou většinou mokré, na 246. kilometru D35 mezi Olomoucí a Hranicemi však silničáři varují řidiče před námrazou. V úseku navíc stále sněží, zvýšená opatrnost je na místě.

Sněhové přeháňky a silný vítr komplikovaly dopravu i v Libereckém kraji. Odpoledne se situace uklidnila a od 16:00 mohli silničáři pro nákladní vozy nad 3,5 tuny otevřít silnici 10 z Tanvaldu na Harrachov a do Polska. Kvůli sněhu byla uzavřena od úterního rána.

Pro kamiony nad šest tun zůstává dál uzavřena silnice třetí třídy přes Oldřichovské sedlo na Raspenavu. „Silnici přes Oldřichov necháme dál pro nákladní dopravu nad šest tun zavřenou,“ řekl Petr Šén, ředitel společnosti Silnice LK, jež má zimní údržbu krajských silnic v kraji na starost. Silnice se nesolí a nákladní auta mívají na ujetém sněhu problémy, bezpečnější je pro ně v zimě alternativní trasa po silnici 13, která se udržuje chemicky.

Sněžení a vítr v kraji zaměstnaly dnes i hasiče. Ve středu zasahovali bezmála u stovky událostí, další výjezdy měli po celý čtvrtek. Vyjížděli k popadaným stromům a také k haváriím kamionů. „Tři jednotky vyprošťovaly zapadlý kamion na silnici 13 ve Cvikově. Další komplikace nastaly na Ralsku, kde uvízly dva kamiony,“ řekla mluvčí hasičského záchranného sboru Zdenka Štrauchová.

Popadané stromy odstraňovali podle ní hasiči hlavně na Českolipsku ve Stráži pod Ralskem, Kamenickém Šenově, Ralsku, Brništi (části obce Nový Luhov), ale také v Troskovicích na Semilsku, v Chrastavě na Liberecku nebo v Líšném a Železném Brodě na Jablonecku.

Na Vysočině trvají sněhové přeháňky, silný vítr vytváří na silnicích sněhové jazyky. Dohlednost je vlivem srážek snížená, řidiči musí věnovat jízdě maximální opatrnost. Na silnicích většinou leží vrstva ujetého sněhu.

V některých úsecích zvláště v kopcích mají problémy hlavně kamiony. Silničáři uzavřeli kolem 13:30 málo frekventovanou silnici třetí třídy mezi obcemi Květinov a Lípa na Havlíčkobrodsku. Policisté dnes evidují 17 nehod, některé skončily s lehkým zraněním.

V Pardubickém kraji úseků bylo na menších komunikacích ve středu a ve čtvrtek uzavřeno několik úseků kvůli závějím, po čtvrteční 16. hodině byly zprovozněné všechny silnice.

Sněhové jazyky se tvořily zvláště v oblasti Hlinska, Lanškrouna, Moravské Třebové, Poličky a v Železných horách. Frekventovaná komunikace I/11 je v úseku z Jablonného nad Orlicí přes Suchý vrch sjízdná pouze se sněhovými řetězy. Na státní silnici I/35 mezi Býští a Jaroslaví na Pardubicku pokrývá vozovku zledovatělá vrstva sněhu.

Vozidla zimní údržby najezdila podle mluvčího hejtmanství Dominika Bartáka za středu a noc na čtvrtek téměř 20 tisíc kilometrů. Na čištění silnic bylo nasazeno kolem 250 kusů techniky. Některá vozidla najezdila za den až 400 kilometrů.

Také na Královéhradecku komplikovaly motoristům jízdu sněhové jazyky a na menších silnicích uježděná vrstva sněhu.

Tři komunikace na Hradecku a Jičínsku, které byly ráno kvůli sněhovým bariérám neprůjezdné, se podařilo silničářům během dne otevřít.

Hlavní silniční tahy byly mokré po chemickém ošetření, případně na nich zůstávala vrstva rozbředlého či uježděného sněhu. Na menších cestách zůstávala po silném sněžení vrstva sněhu, nebezpečné úseky byly kryté posypem.

Na Karlovarsku pak led ze špatně očištěné střechy náklaďáku za jízdy odpadl a poškodil právě projíždějící škodovku. Šofér většího vozu z nehody ujel, policisté po něm pátrají (čtěte zde).

Příští dny přinesou tuhý mráz

V dalších dnech už tolik sněhu nespadne. „V pátek se bude počasí dále zklidňovat. Vítr bude slábnout, sněhových přeháněk bude co do četnosti i intenzity ubývat,“ uvádí meteorolog Pavel Šimandl z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Budou však klesat teploty: v pátek ráno -7 až -11 °C, ojediněle kolem -15 °C, odpolední teploty vystoupí jen na -9 až -5 °C. V noci na sobotu se vyjasní a teploty poklesnou na -10 až -15 °C, ojediněle i na hodnoty kolem -20 °C. Odpolední sobotní teploty se dostanou na -8 až -4 °C.

Na sobotu meteorologové předpovídají jasno až polojasno, na severovýchodě oblačno, místy může dojít i na občasné sněžení. Odpoledne od severozápadu dojde k přibývání oblačnosti a na většině území i k sněžení. Nejnižší noční teploty klesnou na -10 až na -15 °C, ojediněle až na -20 °C. Nejvyšší denní teploty budou -8 až -4 °C.

Neděle přinese zataženo až oblačno, občas i sněžení. Nejnižší noční teploty budou -6 až -10 °C, na severovýchodě území kolem -12 °C. Nejvyšší denní teploty se budou pohybovat v rozmezí -3 až +1 °C, na severovýchodě kolem -5 °C.

V pondělí se očekává oblačno až zataženo, občas i sněžení. Pod 300 metrů bude i déšť se sněhem nebo déšť. Nejnižší noční teploty klesnou na -2 až -6 °C, na východě kolem -8 °C. Nejvyšší denní teploty budou -2 až +2 °C.

Počasí od úterý do čtvrtka přinese oblačno až zataženo, občas také sněžení. V nižších a středních polohách se opět očekává i déšť se sněhem nebo déšť. Nejnižší noční teploty budou -1 až -6 °C. Přes den bude o něco tepleji -1 až +4 °C.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

Misionářka chtěla tak pomáhat Africe, až údajně zabila sto malých dětí

Lékařáská péče v Ugandě

V Ugandě běží soud s americkou misionářkou, která si podle obžaloby hrála na lékařku, přestože medicínu nikdy...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Další z rubriky

Krkonoše se kvůli horám odpadků neuzavřou. Lidé mají ale pomoci s úklidem

Zprava ministr životního prostředí Richard Brabec, vládce hor Krakonoš a...

Ministr životního prostředí Richard Brabec v úterý prý zažehnal Krakonošův hněv. Krkonošský národní park kvůli...

Africký mor se podařilo vymýtit, divočáci se ale na Zlínsku přemnožují

Ilustrační snímek

Divoká prasata se vracejí ve velkém na Zlínsko, kde jejich populaci myslivci kvůli africkému moru nedávno téměř...

Dvacetikilometrové kolony na D1 mohou kvůli zúžení trvat až do středy

D1 Kolaps u Velkého Meziříčí

Dvacetikilometrové kolony, místo plynulé jízdy jen popojíždění, ztracené desítky minut. Tak od počátku týdne vypadá...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz