Mrznoucí srážky na západě Čech ustaly, stále hrozí ledovka nebo náledí

  7:11aktualizováno  10:08
Mrznoucí srážky v západních Čechách ustaly, přesto je stále někde ledovka nebo náledí. V pátek a v noci na sobotu záchranáři vyjížděli k desítkám dopravních nehod. Namrzající vozovka ochromovala na mnoha místech dopravu.

Silnice ve Středočeském kraji jsou podle Karla Motala z Krajské správy a údržby silnic Středočeského kraje se zvýšenou opatrností průjezdné. „Po nočním sněžení na některých místech stále odklízíme sníh, problémy jsou občas jen s kamiony,“ dodal pro iDNES. 

Situace ohledně ledovky se v Plzeňském kraji od rána zlepšuje. Silnice jsou s opatrností sjízdné, nehod už přibývá jen minimálně a jsou jen lehké, informovala policejní mluvčí Markéta Fialová.

„Od 7 hodin evidujeme tři dopravní nehody, které nebyly vážné. V současné době neevidujeme od řidičů oznámení, že by některé úseky silnic byly nesjízdné,“ uvedla Fialová. Opatrní by ale řidiči nadále měli být hlavně v okolí Klenčí pod Čerchovem a také u Prášil, kde je stále kluzká vozovka.

30.listopadu 2018 v 23:38, příspěvek archivován: 01.prosince 2018 v 07:46

Během dnešního dne řešili policisté v Karlovarském kraji kolem osmi desítek dopravních nehod. Nyní vyšetřují dopravní nehodu dvou osobních vozidel v Chebu s lehkým zraněním. Stále platí doporučení, aby řidiči jezdili s maximální opatrností a pokud nemusí, ať nevyjíždí.

Dopravu v hlavním městě komplikuje rozbředlý sníh, který leží i na hlavních komunikacích. Silnice včetně Pražského okruhu jsou sjízdné se zvýšenou opatrností, mohou klouzat. Podle policejního webu není momentálně v Praze nikde žádná nehoda.

Na zdržení se ale musí řidiči připravit na Jižní spojce před sjezdem na Vídeňskou ve směru na Černý Most. V prostředním pruhu tam stojí porouchané vozidlo, pruh je uzavřen. Překážka by měla být nejpozději do 08:45 odstraněna. Kvůli havárii vody je také až do konce týdne zavřená Spojovací ulice ve směru z Libně.

Fotogalerie

Dnes by podle meteorologů mělo v Praze být zataženo až oblačno. Do 09:00 stále platí výstraha před ledovkou. Nejvyšší teploty přes den dosáhnou jednoho až tří stupňů Celsia.

„Od vzniku námrazy se jedná o více jak 60 nahlášených dopravních nehod. Nejedná se o vážné dopravní nehody, ve většině případů řidiči havarují do příkopu, nedobrzdí nebo se dostanou do smyku,“ popsala Fialová. Řidiči by podle ní měli především dodržovat bezpečnou vzdálenost mezi jednotlivými vozidly tak, aby včas mohli reagovat i s podstatně delší brzdnou dráhou.

V Karlovarském kraji jsou v sobotu ráno silnice s opatrností sjízdné, jsou již po chemickém ošetření. Ledovka večer a nad ránem na několik hodin opakovaně paralyzovala dopravu i na dálnici D6. Nyní se situace uklidnila. „Nejsou hlášeny žádné dopravní nehody,“ řekla policejní mluvčí  Kateřina Böhmová  

Silnice na jihu Čech jsou dnes ráno sjízdné se zvýšenou opatrností. Přes noc napadlo několik centimetrů sněhu, někde déšť se sněhem. Podle dispečinku Správy a údržby silnic Jihočeského kraje pracovalo přes noc na silnicích všech 180 sypačů a traktory.

Nejvíc sněžilo v okolí Českého Krumlova, kdo napadla asi osmicentimetrová vrstva. Místy padal i déšť se sněhem. Silničáři silnice v noci ošetřovali solí i inertním posypem. Údržba pokračovala i ráno.

Podle meteorologů bude dnes v Jihočeském kraji zataženo, bude mírně sněžit nebo mrholit. Mrholení by někde mohlo namrzat. Nejvyšší denní teploty nepřekročí tři stupně Celsia.

Silnice na jižní Moravě jsou dnes ráno většinou sjízdné pouze se zvýšenou opatrností. Zhruba od 04:00 drobně sněží v některých částech kraje, na některých úsecích tak zůstává vrstva ujetého sněhu krytá posypem, silnice vyšších tříd a dálnice sypané solí jsou většinou se zbytky rozježděného sněhu. Teploty se pohybují pod nulou okolo minus čtyř stupňů, vyplývá z informací Brněnských komunikací a Správy a údržby silnic Jihomoravského kraje.

Drobně sněží dosud ve většině kraje, nejvíce na Brněnsku. „Na ošetření brněnských silnic se podílí všech 21 vozidel, letos poprvé. Jelikož se jedná o letošní první sníh na silnicích ve městě, doporučujeme všem řidičům zvýšenou opatrnost. Zatím na silnicích zůstává většinou nízká rozježděná a rozsolená vrstvička sněhu,“ uvedl provozní ředitel Brněnských komunikací Leoš Chasák.

Podle dispečerů Krajské správy a údržby silnic Kraje Vysočina začalo sněžit kolem půlnoci a napadlo několik centimetrů sněhu, nepršelo. V terénu bylo 101 sypačů, znovu shrnovat rozbředlý sníh vyrazily i ráno.

Rozbředlý sníh i mrznoucí mlhy

V Královéhradeckém kraji v noci na dnešek sněžilo a na řadě silnic leží rozbředlý sníh. Řidiči by měli jízdě věnovat zvýšenou opatrnost. Ojediněle by se v kraji mohl dnes objevit i mrznoucí déšť s tvorbou ledovky. Řidiči by si měli dát pozor i na mrznoucí mlhy. Teploty se ráno v kraji pohybovaly kolem minus pěti stupňů Celsia. 

Hlavní silniční tahy byly dnes ráno většinou mokré. Nesouvislá vrstva sněhu dnes ráno například ležela na silnicích v Orlických horách. Přes den by mělo být v hradeckém kraji zataženo až oblačno, zpočátku se ještě dá místy čekat slabé sněžení. Teploty by se měly přes den pohybovat od minus dvou do plus jednoho stupně Celsia. Na horách má slabě mrznout.

Pardubický kraj v noci na dnešek a ráno zasáhlo slabé sněžení. Chemicky ošetřované silnice byly dnes ráno mokré nebo se zbytky rozbředlého sněhu. Na některých silnicích nižších tříd ležela vrstva ujetého sněhu. 

Sněžilo hlavně na Chrudimsku, Orlickoústecku a Svitavsku. Meteorologové varovali před mrznoucím deštěm s tvorbou ledovky. 

Přes den by mělo být v Pardubickém kraji zataženo až oblačno, zpočátku se ještě dá místy čekat slabé sněžení. Během dne meteorologové očekávají od západu ubývání srážek. Teploty by se měly přes den pohybovat od minus dvou do plus jednoho stupně Celsia.

Podle předpovědi počasí mají dnes v kraji srážky od západu ustávat, ale celý den se bude teplota pohybovat mírně pod nulou.

Dosud přesto platí doporučení krajských hasičů i dalších institucí omezit vycházení i jízdu autem na nejnutnější minimum.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

Vyšetřování „brněnské Blanky“ podle obvinění sabotoval přímo detektiv

Slavnostní otevření Královopolského tunelu v Brně (31. srpna 2012)

Policisté, kteří v Brně rozplétají masivní úniky ze spisů, stíhaný „gang“ viní z torpédování hned několika...

Koupání bez chemie. Podívejte se, jaké jsou koupací biotopy ve vašem kraji

Koupací biotop Malvíny v Třešti

Koupací biotopy jsou u nás stále populárnější. Návštěvníky láká hlavně přírodní úprava vody, díky které se nemusí do...

ČSSD podpoří rozpočet, slíbila Maláčová. Dostane o 5,9 miliardy více

Ministryně financí za ANO Alena Schillerová (vpravo) a ministryně práce a...

Sociální demokracie podle ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové podpoří ve vládě státní rozpočet pro příští...

60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?
60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?

Na 8. srpna připadá mezinárodní den ženského orgasmu! Jak svátek vznikl a proč ženy orgasmus někdy předstírají?

Najdete na iDNES.cz