Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

  8:02aktualizováno  22:52
Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167 stanic v Česku, které měří alespoň 30 let. Nejvíce naměřili ve Strážnici, 36,1 stupně Celsia. Dorazily ale také silné bouřky, některé přinesly kroupy o velikosti až čtyř centimetrů. Hasiči měli v celé republice do 22:00 celkem 668 výjezdů. Podle meteorologů hrozí i povodně, zejména v Jihočeském kraji a na Vysočině.

Bouřky se silným větrem se aktuálně vyskytují v Jihočeském kraji a na Vysočině. „Postupují sem bouřky s potenciálem na lokální nárazy větru nad 90 km/h, kroupami kolem 3 centimetrů, a intenzivní srážky, kde se úhrny mohou pohybovat kolem 50 mililitrů,“ uvedl ve 20:21 Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na síti X.

Vlakový provoz mezi Českými Budějovicemi a Rybníkem byl preventivně zastaven kvůli silné bouřce. Obnovení se předpokládá ve 23:30, předeslaly České dráhy.

Na Svinenském potoce v jihočeských Trhových Svinech byl ve 21:00 překročen třetí stupeň povodňové aktivity. Aktuálně je hladina toku po kulminaci, informovali meteorologové z ČHMÚ.

„Prudký déšť doslova spláchnul Trhové Sviny,“ podotkli hasiči. V tomto městě kanalizace nestíhá pojmout velký příval vody. Hasiči ji čerpali z více než 20 sklepů.

Hrozí evakuace několika dětských táborů. „Sledujeme situaci v táborech a kempech v Českém Krumlově a u obcí Ločenice a Pořešín, zda bude nutné evakuovat promočené děti, vedoucí a jejich stany,“ uvedli hasiči po 22:30.

Zhruba v jihovýchodní polovině Česka hrozí bouřky až do čtvrtečních časných ranních hodin, na východě republiky se podle meteorologů objeví silné bouřky až v noci na čtvrtek a během čtvrtečního rána.

Bouřky podle ČHMÚ postupovaly z Mladoboleslavska směrem k severu na Liberecko. „Jejich hlavním nebezpečím budou velké kroupy, přívalové srážky, které mohou způsobit i lokální zatopení, a v menší míře nárazy větru kolem 70 km/h,“ napsali meteorologové okolo 18:30 na síti X.

Ve Strážkovicích na Českobudějovicku padaly kroupy. (10. července 2024)

„Kromě krup se objevují častěji také informace o výrazných srážkách. Třeba stanice Řež u Prahy zaznamenala za 30 minut necelých 40 mililitrů srážek, což je opravdu hodně,“ popsali.

Přívalový déšť a vítr komplikuje dopravu. Na Pardubicku byla nejhorší situace na Přeloučsku, kde hasiči odstraňovali spadlé stromy v Selmicích, Chvaleticích či Zdechovicích. Museli se vypořádat i se zatékající vodou do domu a garáže v Řečanech nad Labem. Čerpali vodu před slévárnou ve Chvaleticích i uvnitř ní.

Výzva čtenářům

Přehnala se u vás bouřka nebo krupobití? Pošlete fotky nebo video pomocí odkazu ZDE.

Spadlé stromy a větve také zastavily provoz na železničním koridoru u Chvaletic, uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková.

„Dva vlaky plné cestujících stojí až do chvíle odstranění stromu. Ve vlaku směrem na Kolín cestuje 490 osob, ve vlaku směrem na Pardubice je 185 cestujících. Z vlaku směrem na Pardubice musí hasiči evakuovat všechny osoby. Jízdní souprava byla poškozena a lidé si postupně přestoupí do jiného náhradního vlaku pomocí přechodových lávek. Druhý vlak s 490 cestujícími bude moci po odstranění spadlého stromu pokračovat v jízdě,“ řekla Horáková.

Radarový snímek srážek

Aktuální radarový snímek srážek nad Českou republikou. Více na Pocasi.iDNES.cz

Středočeští hasiči zasahovali od 15:00 do 18:00 u 60 událostí, přičemž 52 z nich představovaly technické pomoci. „Z toho 31 popadaných stromů, 13x jsme čerpali vodu a 8x jsme odstraňovali nebezpečné stavy,“ upřesnili.

Nejvíce zásahů (22) evidovali na Praze-východ. Po 10 událostech pak řešili na Praze-západ a na Mladoboleslavsku.

Mezi Zábořím a Řečany po bouřce zanesly větve trakční vedení, nad jednou kolejí je poškozené. „Spadly větve na trakční vedení. Stalo se to na více místech v celém úseku mezi Řečany nad Labem a Zábořím nad Labem,“ řekl mluvčí hasičů Správy železnic Martin Kavka.

Událost se stala před 16:30. Provoz na železničním koridoru byl podle webu Českých drah plně obnoven ve 22:30. Cestující ze dvou vlaků museli být evakuováni, uvedl národní dopravce na síti X.

Vlaky R 864 a EC 114 musely být odkloněny přes stanici Chlumec nad Cidlinou. Nejely přes Přelouč a Kolín a mimořádně zastavily ve stanici Velký Osek kvůli vystoupení cestujících.

Také v Libereckém kraji řeší hasiči popadané stromy, čerpání vody ze zatopených sklepů nebo silnic. „Od 18:20 mají takových událostí přibližně na dvě desítky,“ informovali na síti X.

Ve Stráži pod Ralskem na Českolipsku spadlo podle informací ČHMÚ během dvou hodin přes 68 litrů vody na metr čtvereční, jen o málo méně v Chotyni na Liberecku. Silné srážky zasáhly i Jablonec nad Nisou a Jizerské hory, Jablonné v Podještědí nebo Český Dub. V Hodkovicích nad Mohelkou provázely bouřku až třícentimetrové kroupy, řekla krajská mluvčí hasičského záchranného sboru Eva Klímová.

Bouřka zvedla hladinu Lužické Nisy, v Proseči nad Nisou se během půl hodiny dostala hladina z 83 centimetrů na 118, a překročila tak úroveň prvního povodňového stupně, který se vyhlašuje na 90 centimetrech. Rychle se však vrátila do normálu.

Vlna se posunula po toku Lužické Nisy do Liberce, kde se také řeka dostala na první stupeň, který se tam vyhlašuje při dosažení 85 centimetrů. Nisa v Liberci kulminovala kolem 20:40 na 115 centimetrech a rychle opadá.

Hasiči zasahovali převážně na Liberecku a Jablonecku, konkrétně v Hodkovicích nad Mohelkou, Hrádku nad Nisou, v Rychnově u Jablonce nad Nisou nebo v samotném Jablonci. „Například na Rádle na silnici I/35 hasiči čerpají vodu ze zatopeného nájezdu – nájezd na Hodkovice policie uzavřela,“ popsali.

Německo zasáhly silné bouřky, v Belgii zabila padající větev nemluvně

V Královéhradeckém kraji řešili hasiči do 17:20 více než 20 událostí. „Převážně se jedná o pády stromů na komunikace, elektrického vedení, zaparkovaná vozidla. Všechny události bez zranění,“ upřesnili na síti X. Nejvíce jich bylo v okresech Jičín a Trutnov.

Hasiči odstraňovali popadané stromy a větve například v Hořicích na Jičínsku, v Milovicích u Hořic, v Třebnouševsi nebo v Holovousích. Za hodinu měli jen v okolí Hořic do deseti výjezdů. Po 16:00 zasahovali častěji také na Hradecku a Trutnovsku, například v Sověticích na Hradecku čerpali vodu, v Horním Maršově v části Horní Albeřice odstraňovali spadlý strom ze zaparkovaného auta nebo v Dolní Kalné na Trutnovsku uklízeli po bouřce popadané stromy.

Důlky po kroupách a zničená úroda

Na Prachticku řádily bouřky už odpoledne. „Vyskytuje se zde velmi silná bouřka s kroupami kolem tří centimetrů, objevují se také přívalové srážky s úhrny do 30 milimetrů. Vypadá to, že bouřka bude postupovat směrem na Budějovicko a Krumlovsko,“ řekla okolo 13:00 pro iDNES.cz Eva Houbová z budějovické pobočky ČHMÚ.

„Čekáme, že budou pokračovat až do zítřejšího rána, a to především na Novohradsku. Riziko těch silnějších potrvá na většině území kraje do 22 hodin,“ doplnila.

Klimatizace jsou sobecké, míní vědec. Teplo vypouští do rozpálených ulic

Hana Hlaváčová z Ledenic na Českobudějovicku redakci iDNES.cz řekla, že jí kroupy zanechaly na autě pár důlků. Přišla také o melouny a okurky.

Silné bouřky zasáhly i Šluknovský výběžek. „Vyskytují se větší přívalové srážky. Očekáváme kolem 30 milimetrů za 30 minut. Mohou se vyskytnout i kroupy, zatím je odhadujeme kolem 3 centimetrů, ale mohou dosáhnout velikosti i 4 centimetrů. Větší nárazy větru neočekáváme,“ uvedli okolo 13:00 pro iDNES.cz meteorologové z pobočky ČHMÚ v Ústí nad Labem.

Stanice v Česku naměřily 33 stupňů. Ve středu se k tropům přidají bouřky

Krátce před 12:30 meteorologové také zaznamenali jihozápadně od Prahy výraznou supercelární bouři. „V jejím rámci můžeme již nyní očekávat velké kroupy, intenzivní – v tomto případě spíše krátkodobé srážky a nárazy větru,“ napsali na síti X. Ta ovšem postupně slábla.

A jak se za bouřky chovat? „Každý slyšel ponaučení, že za bouřky si nemá stoupat pod strom, ale bezpečné není ani lehat si na zem. Po úderu blesku se země nabije určitým potenciálem, který je největší v místě úderu blesku a ten se dokáže šířit i v zemi. Vleže je tedy větší nebezpečí, než když si sednete na bobek,“ vysvětila meteoroložka Tereza Matušková.

Na Hodonínsku naměřili 36,1 stupně Celsia

Ve středu také byla překročena denní maxima na 56 z celkem 167 stanic v ČR měřících alespoň 30 let. „To je na 34 % stanic,“ informovali meteorologové. Nejvyšší teplotu zaznamenali ve Strážnici v Jihomoravském kraji. Naměřili zde 36,1 stupně Celsia.

Nad 35 stupňů vystoupila podle nich teplota především v nížinách v Polabí, na jižní a střední Moravě a na Karvinsku.

„Další dny již budou teplotní maxima nižší, většinou kolem 30 °C, jen na jižní Moravě se mohou ještě v pátek přiblížit ke 34 °C,“ předpovídají.

Přijít mohou i povodně

Kvůli vydatným srážkám varoval ČHMÚ před povodněmi. „Hladiny zejména menších vodních toků, které odvodňují Šumavu, Novohradské hory, Českomoravskou vrchovinu a část Orlických hor a Jeseníků, mohou překročit úroveň 1. stupně povodňové aktivity a ojediněle i 2. stupně povodňové aktivity,“ uvedl.

„K velmi rychlým vzestupům hladin především menších vodních toků, případně lokálnímu zatopení v obcích a městech, ale může docházet i mimo tuto oblast,“ doplnili meteorologové ve výstraze.

Autoři: , , , , , , ,
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na iDNES.cz nebo Lidovky.cz, ale čerpat mohou i řadu výhod. Nyní můžete vyhrát například tři nové...

15. července 2024

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na předvolebním mítinku v pensylvánském městě Butler padlo několik výstřelů, než tajná služba exprezidenta - se...

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média. Proslavil ji seriál Beverly Hills 90210, kde si zahrála Brendu Walshovou, jednu z ústředních postav...

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167 stanic v Česku, které měří alespoň 30 let. Nejvíce naměřili ve Strážnici, 36,1 stupně Celsia. Dorazily...

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Wimbledonská šampionka Krejčíková! Italku přemohla v dramatickém finále

Wimbledon má opět senzační vítězku. A znovu po roce tato senzace pochází z Česka! Barbora Krejčíková po protrápené jarní části sezony dobyla Londýn, italskou oponentku Jasmine Paoliniovou ve finále...

13. července 2024  14:45,  aktualizováno  18:51

Na českém velvyslanectví v Paříži vypukl požár, zaměstnance evakuovali

Na českém velvyslanectví v Paříži vypukl ve středu odpoledne požár. Informaci potvrdil mluvčí české diplomacie Daniel Drake. Zaměstnanci byli evakuováni a část ambasády je nyní mimo provoz. Tři lidé...

17. července 2024  17:47,  aktualizováno  18:34

Zdražovat věci lidem a firmám? To neuděláme, tvrdí Fiala o Green Dealu

Kabinet Petra Fialy odkládá rozhodnutí o trojici materiálů souvisejících s naplňováním Green Dealu. „Pro nás představa, že se budou věci lidem a firmám zdražovat, je něco, co nechceme udělat, co...

17. července 2024  5:45,  aktualizováno  18:05

Obrana nakoupí munici pro americké vrtulníky za 3,7 miliardy a nové tatry

Ministerstvo obrany nakoupí munici pro americké vrtulníky systému H-1 za 3,74 miliardy korun bez DPH, mezi lety 2025 až 2031 ji dodá česká firma STV Group. Navíc pořídí i nové nákladní vozy Tatra. O...

17. července 2024  17:46

OBRAZEM: První jaderka se roztavila. Dukovany Čechoslováci postavili lépe

Československo v roce 1972 spustilo elektrárnu Jaslovské Bohunice, čímž se dostalo do elitního klubu zemí s jadernou energií. První elektrárna vydržela čtyři roky, než došlo k havárii. To...

17. července 2024  17:34

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média. Proslavil ji seriál...

Princezna Kate přišla s dcerou na Wimbledon, setkala se i s Krejčíkovou

Princezna Kate (42) přišla na mužské finále letošního Wimbledonu spolu se svou dcerou Charlotte (9). V zákulisí se...

Zemřel dětský kamarád mimozemšťana Alfa. Herec usnul v rozpáleném autě

Zemřel herec Benji Gregory. Televizním divákům je známý jako Brian z populárního sitcomu 90. let Alf. Gregorymu bylo 46...

Restauratéři chtějí zakázat vstup Biance Censori, vadí jim její odhalování

Přítelkyně rappera Kanyeho Westa (47) Bianca Censori (29) je známá svým stylem „oblečená neoblečená“ a snaží se šokovat...

Rytmusovi shořelo auto na dálnici, podařilo se mu vyváznout bez zranění

Slovenský raper Rytmus (47) zveřejnil na Instagramu video hořícího vozu. Je to auto jeho manželky Jasminy Alagič (35),...