ilustrační snímek | foto: AP

Nejdřív proletí Německem, pak vtrhne i k nám. Česko zasáhne orkán Sabine

  • 196
Česko se připravuje na orkán, který meteorologové pojmenovali Sabine. Dorazí k nám z Německa během nedělního podvečera a nejsilnější bude v pondělí. Na horách může dosahovat i rychlosti 150 kilometrů za hodinu. Vítr by tak měl být silnější, než se původně předpokládalo.

„Sabine zasáhne i Českou republiku, i u nás můžeme mluvit o orkánu,“ říká Jan Šrámek meteorolog Českého hydrometeorologického ústavu. Vítr dorazí nejprve na sever Čech a měl by postupně zesilovat už během nedělního večera. Největší nebezpečí bude ale hrozit na začátku příštího týdne.

„Studená fronta s nejsilnějším větrem dorazí v pondělí ráno přibližně kolem sedmé hodiny do Krušných hor a bude postupovat dále k jihovýchodu až k východu,“ vysvětluje Šrámek. Do Prahy se orkán opře o něco později – kolem osmé až deváté hodiny dopoledne. Pak bude pokračovat dál a na východě země bude nejcitelnější zhruba po dvanácté hodině.

Maximální nárazy větru za 24 hodin během pondělí.

Maximální nárazy větru za 24 hodin během pondělí.

„Krátkodobě budou nárazy větru v nížinách dosahovat i rychlosti sto kilometrů v hodině, na hřebenech hor to může být i kolem sto padesáti kilometrů za hodinu,“ upozorňuje Šrámek. Jde tedy o skutečně velmi silný vítr a lidé by měli být opatrní. Původní předpověď počítal s výrazně nižší maximální silou okolo devadesáti kilometrů za hodinu.

Únorové mrazy zatím nedorazí, podle meteorologů by ale mohlo více pršet

Meteorologové doporučují především dobře zajistit okna a dveře. Na zahradě by nemělo ležet nic co může snadno uletět. Ideální je neopouštět bezpečné budovy, lidé by v žádném případě neměli chodit do lesa. Nedoporučuje se ani jízda automobilem.

Německo zasáhne orkán Sabine, silný vítr může zkomplikovat dopravu

Předpokládá se, že silný vítr bude schopný vyvracet stromy. Hrozí proto škody na majetku i na některých budovách. Meteorologové varují, že místy hrozí také přerušení dodávek elektrického proudu kvůli poničenému vedení. Vítr může být tak silný, že dokáže převrátit i nenaloženou dodávku.

Omezit může orkán i letovou dopravu. Německá společnost Lufthansa v sobotu uvedla, že bude pravděpodobně rušit některé lety, jiné se mohou zpozdit. „Především od sobotního odpoledne do úterka budou lety rušeny,“ uvedla společnost pro agenturu Reuters.

Orkán se bude během soboty pohybovat nad Atlantikem a nad Německo se přesune v neděli a kolem poledne by měl zasáhnout severovýchod země. Potom se postupně přesune nad naše území, se vzdáleností od moře by měl ale postupně slábnout. Orkán by měl provázet i příliv velmi chladného vzduchu a srážky.

Bouře Sabine dorazila do Anglie, komplikuje leteckou dopravu:

Koronavirus v Česku

Karanténa v České republice byla prodloužena do 1. dubna do šesté hodiny ranní. Od čtvrtka 12. března platí také třicetidenní nouzový stav. Během těchto opatření platí zákaz volného pohybu na území celé republiky s výjimkou cest do zaměstnání, na nákup, k lékaři a dalších specifikovaných činností.

Roman Prymula, Adam Vojtěch, Jarmila Rážová, Jan Hamáček, Andrej Babiš, Alena Schillerová, Ladislav Dušek, Petr Husa, Rastislav Maďar, Tomáš Šebek