Na šumavské Rokytské slati naměřili meteorologové minus 31,3 stupně a na Březníku minus 30,3 stupně. „Ale prakticky na území celého Jihočeského kraje se teploty pohybovaly od minus 15 do minus 20 stupňů Celsia,“ ČTK řekl Josef Slavík z českobudějovické pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.
Liberecký kraj má za sebou jednu z nejchladnějších nocí zimy. Teploty na řadě míst klesly k ránu k minus dvaceti stupňům Celsia a v mrazové kotlině Jizerka v Jizerských horách dokonce k minus 30 stupňům, vyplývá z údajů ČHMÚ.
„Přímo na Jizerce bylo minus 29,3 stupně a na stanici Rašeliniště minus 30,3 stupně. Tam to byla nejnižší teplota za osm let provozu stanice,“ uvedl Radek Tomšů z ústecké pobočky ČHMÚ.
Pod minus 20 stupňů se dostala teplota k ránu i v nížinách, v Českém Dubu na Liberecku bylo minus 20,5 stupně Celsia a ve Stráži pod Ralskem na Českolipsku dokonce minus 21,2 stupně. „I když bylo chladno, nepřekročili jsme teplotní rekordy z roku 1956. Tehdy teploty nejčastěji dosahovaly od 20 do 28 pod nulou. K tomu bylo ještě daleko,“ dodal Tomšů.
Také teploty v Karlovarském kraji v noci znovu klesly na některých místech hluboko pod minus 20 stupňů. Podle dat z automatických měřících stanic bylo nejchladněji v Jelení na Karlovarsku, kde s teplota nad ránem přiblížila k minus 30 stupňům Celsia. Mrzlo ale v celém kraji.
Okolo minus 27 stupňů bylo i v nedaleké Rolavě, k minus 20 stupňům klesla teplota i v Šindelové. Mezi minus 15 až minus 20 stupni ale bylo i v nižších polohách, v Chebu nebo Karlových Varech. Naopak na horách bylo tepleji, na Klínovci se teplota nad ránem pohybovala okolo minus deseti stupňů Celsia.

Na řadě míst Moravskoslezského kraje ráno padly rekordní teploty. Nejchladněji bylo v Opavské městské části Otice, kde bylo minus 22 stupňů Celsia, padl rekord starý 110 let. V roce 1911 tamní meteorologická stanice zaznamenala teplotu minus 21 stupňů Celsia. ČTK to řekla Marie Glofáková z ostravské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.
Rekordní teploty platné pro dnešní den byly podle ní překonány celkem na 11 měřících stanicích, které v Moravskoslezském kraji fungují minimálně 20 let.
Konec arktických teplot v Česku, v polovině týdne se oteplí, přijde ale déšť |
Letitý rekord, starý 92 let, padl i v Rýmařově na Bruntálsku. Dnes tam teploměry ukazovaly hodnotu minus 21 stupňů Celsia, v roce 1929 to bylo 18,3 stupně Celsia pod nulou.
Naopak ve vyšších polohách Beskyd či Jeseníků tak velké mrazy v důsledku inverzního počasí nebyly. Například na Lysé hoře, kde v roce 1940 15. února naměřila tamní stanice minus 25 stupňů Celsia, bylo dnes jen minus 13 stupňů pod nulou.
V Olomouckém kraji ráno klesla teplota až ke 20 stupňům Celsia pod nulou. Nejchladnější bylo v Bělotíně na Přerovsku, kde meteorologická stanice naměřila minus 20,2 stupně. Bylo tam překonáno dosavadní teplotní minimum pro dnešní den z roku 1985, které činilo minus 15,5 stupně.
Tuhé mrazy by měly končit
Podle předpovědi se v nejbližších hodinách však oteplí. „Očekáváme příchod okluzní fronty,“ uvedl. Dodal, že během letošní zimy už zřejmě takto nízké teploty nebudou. „Ale samozřejmě s úplnou jistotou to vyloučit nemůžeme,“ řekl.

Aktuální radarový snímek srážek nad Českou republikou. Více na Pocasi.iDNES.cz
Právě okluzní fronta by měla přinést oteplení a srážky, sníh nebo mrznoucí déšť. V Karlovarském kraji má v noci na úterý být už minus čtyři až minus jeden stupeň Celsia.
V Libereckém kraji by podle předpovědi mělo být ještě ráno a dopoledne převážně skoro jasno až polojasno, postupně se ale bude obloha zatahovat a k večeru očekávají meteorologové slabé sněžení. Nejvyšší denní teploty budou mezi minus šesti až minus třemi stupni Celsia, ve Frýdlantském výběžku kolem minus dvou stupňů a na horách mezi minus osmi až minus pěti stupni.
Silnice mohou místy namrzat
Silničáři doporučují kvůli nízkým teplotám zvýšenou opatrnost. Hlavní silniční tahy jsou sice převážně suché a vymrzlé, místy ale mohou namrzat. Na Semilsku jsou místy mlhy, jež mohou také namrzat.
Sníh je v kraji na vozovkách nižších tříd v Krkonoších, Jizerských a Lužických horách. Leží na nich ujetá vrstva sněhu s drtí. Pro nákladní auta nad šest tun s výjimkou autobusů je nadále uzavřené Oldřichovské sedlo na Liberecku. Silnice III. třídy mezi Mníškem a Raspenavou, která se pluhuje, je pro ně nesjízdná kvůli sněhu. Do Frýdlantského výběžku se řidiči kamionů dostanou po silnici 13 přes Frýdlant, kterou silničáři udržují chemicky.