Rozvodněná řeka Bečva v obci Ústí (22. května 2019)

Rozvodněná řeka Bečva v obci Ústí (22. května 2019) | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

V části Česka hrozí kvůli vydatným dešťům povodně, hlásí meteorologové

  • 88
Do Česka přijdou v noci na úterý a během úterka vydatné srážky, které mohou zvedat hladiny řek. Na některých místech může napršet až 70 mm. Ve východní polovině Čech, Českomoravské vrchovině a v Jeseníkách mohou hladiny tamních řek dosáhnout prvního povodňového stupně, varují meteorologové.

Meteorologové očekávají vydatné srážky od noci na úterý. Přeháňky by měly slábnout v úterý večer, v jižních Čechách až ve středu ráno. „Místy naprší 30 až 60 milimetrů, v Jeseníkách, Krkonoších a na Šumavě výjimečně kolem 70 milimetrů,“ uvedla meteoroložka Jana Hujslová z ČHMÚ.

Více na pocasi.idnes.cz

Povodňová pohotovost s vysokým stupněm nebezpečí platí pro Chrudimsko od úterního poledne do středečního poledne. Pro ostatní regiony střední části České republiky vydali meteorologové výstrahu s nižším stupněm nebezpečí.

Varování před vydatným deštěm platí pro Jihočeský, Pardubický, Královéhradecký, Liberecký, Olomoucký, Moravskoslezský kraj a Vysočinu od pondělní 22. hodiny.

Po teplém víkendu se znovu ochladí a sprchne, dvacítky se vrátí o víkendu

„V oblastech s očekávanými vydatnými srážkami mohou během úterý a středy hladiny toků místy dosáhnout úrovně 1. stupeň povodňové aktivity a v povodí Chrudimky ojediněle i 2. stupeň,“ uvedla Hujslová. 

Zatažená obloha a nejvyšší teploty okolo 15 stupňů Celsia vydrží v Česku až do pátku. Během víkendu očekávají meteorologové oteplení (více čtěte ZDE).