Sníh a vítr nadále komplikují život v Česku. Zavíraly se silnice i tratě

  22:00aktualizováno  22:00
Sníh a silný vítr v pondělí opět zablokovaly silnice i železnice a přerušily dodávky proudu. Téměř šestnáct tisíc domácností bylo v pondělní podvečer bez dodávky elektřiny. Nejvíc foukalo na Sněžce, kde vítr v poryvech dosahoval rychlosti orkánu. Podle meteorologů bude silný vítr slábnout až ve středu.

V krušnohorském Božím Daru trvá kalamitní stav, uzavřeny jsou všechny silnice z Božího Daru, silnice z abertamské křižovatky na Plešivec rozcestí, mezi Oldřichovem a Lužcem a také úsek mezi Stříbrnou a Bublavou. Policie dopoledne do odvolání uzavřela hlavní tah z Chomutova do Německa přes Horu Sv. Šebestiána, kde kamiony zablokovaly silnici.

Fotogalerie

V Karlovarském kraji začalo večer znovu sněžit a mrznout, na několika místech znovu blokovaly silnice kamiony, například na silnici I/13 na Chomutov u Stráže nad Ohří.

Horské oblasti se kvůli kalamitě potýkají s výpadky proudu a částečně i telefonního signálu. Záchranáři i samosprávy v kraji vyzývají lidi, aby do hor nejezdili.Státní podnik Lesy ČR nedoporučuje kvůli hrozbě pádu stromů vstup do lesů v Krušných horách.

Už třetí den komplikovaly padající stromy dopravu i dodávky elektřiny v Libereckém kraji. Od soboty hasiči k spadlým stromům vyjeli ve 180 případech, z toho dnes do 15. hodiny bylo takových výjezdů třicet. Hasiči je odstraňovali i z hlavních silničních tahů. Některé silnice byly obtížně průjezdné i kvůli sněhovým jazykům. 

Šestnáct tisíc domácností bez proudu

V dodávkách elektřiny se přes den situace postupně zlepšovala, ve tři hodiny odpoledne bylo bez proudu asi 600 odběrných míst v kraji, odpoledne se ale situace podle mluvčí ČEZ Soni Holingerové opět zhoršila.

Bez elektřiny bylo v pondělí večer v Česku kvůli počasí až 16 000 domácností. Vyplývá to z vyjádření distributorů. Mluvčí ČEZ Soňa Holingerová řekla kolem 19. hodiny, že firma eviduje 20 poruch na vedení vysokého napětí a další desítky na vedení nízkého napětí. 

VIDEO: Sněžení a silný vítr odřízly krušnohorský Boží Dar od světa

Uvázlý kamion v pondělí v podvečer zablokoval silnici první třídy číslo 3 u Bošilce na Českobudějovicku. Uzavírka vozovky, která spojuje České Budějovice s Prahou, potrvá několik hodin.

Třetí stupeň lavinového nebezpečí

Kvůli popadaným stromům byla od nedělního večera do pondělní 11. hodiny uzavřená silnice druhé třídy mezi krkonošskými středisky Černý Důl a Janské Lázně. Na silnici pod tíhou sněhu a větru popadalo asi patnáct stromů. V Krkonoších platí třetí stupeň lavinového nebezpečí z pětidílné stupnice a možná vzroste. Podle horské služby je v Krkonoších mnoho turistických stezek kvůli přívalům sněhu neprůchodných a tyčové značení je místy zaváté.

V západních Čechách u České Kubice na Domažlicku najel ráno nedaleko hranic s Německem mezinárodní rychlík do spadlého stromu. Ve vlaku jelo sedm cestujících a strojvedoucí, nikdo se nezranil. Doprava na trati byla na více než dvě hodiny přerušena. 

Kvůli stromům na trati byl zastaven provoz i mezi Nejdkem a Potůčky na Karlovarsku. Obnovení provozu se podle Správy železniční dopravní cesty předpokládá nejdříve v úterý v poledne. Večer vydala Železná Ruda na Klatovsku varování před padajícími větvemi a stromy a doporučila, aby lidé nechodili do lesa.

Na hřebenech Krkonoš leží metr sněhu, kvůli počasí hrozí pád lavin

Rovněž na východě Čech dělalo počasí problémy. Kvůli padajícím stromům byla uzavřena silnice I/11 přes Suchý Vrch na Orlickoústecku a silnice na Mnich na Pelhřimovsku. Kvůli náledí a uvízlému kamionu byla přes den neprůjezdná i silnice I/37 u Ostrova nad Oslavou na Žďársku a nehoda tří aut zastavila provoz i na silnici I/38 u Dlouhé Brtnice na Jihlavsku.

Silnice I/11 u obce Mosty u Jablunkova na Frýdecko-Místecku byla v pondělí ve směru na Jablunkov asi tři hodiny uzavřená. Vzpříčil se tam kamion, na vině bylo zřejmě počasí.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Přišel čas vzít si naši zemi zpátky, řekl Klaus. Představil hnutí Trikolóra

Václav Klaus mladší představil nové politické uskupení Trikolóra, na snímku se...

Poslanec Václav Klaus mladší představil nové hnutí Trikolóra, které zakládá poté, co ho vyloučila ODS. „Přišel čas vzít...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Další z rubriky

Krvavá bitva o Artois 1915. Čechoslováci bojovali ve Francii jako lvi

2. četa roty Nazdar ve Francii

Devátý květnový den 1915. Frontová linie u severofrancouzské obce Neuville-Saint-Vaast. Čeští a slovenští legionáři ve...

Na prevenci kriminality jdou peníze, ale neví se, jak to pomáhá, uvádí NKÚ

Nejvyšší kontrolní úřad.

Ministerstva vnitra, spravedlnosti a obrany nestanovila při rozdělování podpory na prevenci kriminality měřitelné cíle...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Najdete na iDNES.cz