Výstraha před extrémními srážkami platí zejména pro východní část Čech, Moravu a Slezsko. Hasiči i záchranáři se podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) připravují na pohotovost, práci jim však v případě katastrof usnadní obezřetnost a připravenost lidí. Rodiny by měly být například připraveny evakuovat i své starší blízké. Co dál dělat před příchodem velké vody?
Sledujte předpověď a média
Nejsnadnější způsob, jak se o blížících se srážkách a jejich intenzitě dozvědět, je sledovat web Českého hydrometeorologického ústavu a aktuálně platné výstrahy. Web nabízí možnost přiblížit mapku se srážkami až na úroveň jednotlivých obcí, informace přímo z té vaší vám tedy neunikne.
Pro obecnější přehled čtěte zpravodajské weby, poslouchejte rozhlas nebo zapněte televizi. Zpravodajství iDNES.cz připravilo kontinuální online, v němž můžete podrobné informace o počasí taktéž sledovat.
Modely srážek i situace připomínají katastrofální povodně z let 1997 a 2002 |
Aktuality zveřejňují také samotné obce na sociálních sítích, nejčastěji Facebooku. Některé obyvatele informují i prostřednictvím obecního rozhlasu, jiné zase rozesílají SMS zprávy.
Pozor na povodňovou turistiku a sesuvy půdy
Práci hasičům a záchranářům nepochybně usnadní zodpovědné chování. V čase vydatného a vytrvalého deště se rozhodně nepohybujte v zaplavených oblastech. Pozor na takzvanou „povodňovou turistiku“. Snaha zachytit velkou vodu na video nebo fotografii se vám může stát osudnou.
Nebezpečí nicméně nehrozí jen kolem vodních toků. Deště často doprovází i sesuvy půdy, proto se určitě nepohybujte v místech, na nichž posun hlíny či kamení hrozí.
Zajistěte majetek
Kromě ničivých dešťů se zvýšením hladin lze očekávat také vítr. Nenechávejte proto majetek v blízkosti potoků a řek či na nekrytých místech. Pokud je možné ho schovat, udělejte tak. Jestliže nikoliv, alespoň ho přivažte či zakryjte, aby nedošlo k jeho poškození.
Pokud bydlíte v záplavové oblasti a hrozí nutnost evakuace, vyneste cennosti do vyšších pater domu.
Připravte se na výpadek elektřiny
S větrem a záplavami často přichází i výpadky elektřiny. Je tak rozumné udržovat alespoň nabitý mobil. V případě evakuace se vám rozhodně bude hodit i powerbanka.
Pro pohyb po domě ve tmě využijete také baterku. Většina chytrých mobilních telefonů ji má však v dnešní době zabudovanou.
Nachystejte evakuační zavazadlo
Ministr vnitra doporučuje, aby obyvatelé bezprostředně zasažených oblastí měli pro rychlý odsun připravené evakuační zavazadlo.
Hasiči zpracovali na svém webu seznam potřebného vybavení, přičemž zavazadlo, ať už batoh, kufr nebo cestovní taška, by mělo být označeno jménem a adresou.
Na extrémní počasí se chystá stát i záchranáři. Škody hrozí i daleko od řek |
Evakuační zavazadlo by mělo obsahovat základní trvanlivé potraviny, které zajistí dostatek jídla po dobu dvou až tří dnů. Ideální jsou konzervy, které mají dlouhou trvanlivost a nevyžadují chlazení. Dále je důležité přibalit dobře zabalený chléb a dostatečné množství pitné vody.
Dalšími důležitými položkami jsou užívané léky a toaletní či hygienické potřeby. Je také nutné mít u sebe osobní doklady, peníze, pojistné smlouvy a cennosti, které mohou být nezbytné pro identifikaci a přístup k financím.
Také je vhodné mít v zavazadle několik předmětů denní potřeby, jako jsou jídelní nádobí, příbor, otvírák, ostrý nůž a hrnky.
Aktuální radarový snímek srážek nad Českou republikou. Více na Pocasi.iDNES.cz
Kromě základních potřeb by evakuační zavazadlo mělo obsahovat i náhradní oděv, obuv, pláštěnku a spací pytel nebo přikrývku pro ochranu před nepříznivým počasím.
Dále je užitečné mít přenosné rádio s rezervními bateriemi pro sledování aktuálních informací, mobilní telefon, přenosnou svítilnu, zápalky a nůž. Na závěr by měly být v zavazadle také knížky, stolní hry nebo hračky, které mohou poskytnout zábavu a pomoci zmírnit v krizové situaci stres.