Podobně katastrofický dopad měly i povodně v roce 2002, uvedl ředitel ČHMÚ Mark Riedr na mimořádné tiskové konferenci na Úřadu vlády. „Předpověď nadcházejícího počasí má specifickou podobnost s rokem 2002, kdy se tlaková níže obrátila a postihla území ČR nadvakrát, řekl.
Podle údajů, které zveřejnil na svém účtu na síti X pracovník brněnské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu Jáchym Brzezina, pro Jeseník nyní některé modely předpovídají na sobotu téměř 200 milimetrů, v úhrnu od čtvrtka do pondělí okolo 450 milimetrů.
V tomto případě však Brzezina píše, že by tyto údaje bral s rezervou. „Toto se hodně obtížně modeluje. Každopádně je dost možné, že budou srážkové úhrny v některých oblastech ČR zcela extrémní,“ uvedl Brzezina. Jde o výpočet Evropského centra pro střednědobou předpověď.
Pro srovnání, za celý červenec 1997 napršelo na Lysé hoře 812 milimetrů, což je dosud nejvyšší zaznamenaný měsíční úhrn srážek v Česku. Na Pradědu v tehdejším červenci napršelo 661 milimetrů, na Rejvízu 722. „Srážky byly tehdy koncentrovány do několika málo dnů,“ poznamenal Brzezina.
Pro Jeseníky je aktuálně modelová předpověď extrémní, ovšem i pro mnohé další oblasti jsou úhrny mimořádné a výrazně převyšující průměrné zářijové úhrny. Kolem 200 milimetrů může napršet i v Beskydech a na jihovýchodní Moravě. Podobné úhrny modely umísťují i do oblasti rakouského Weinviertlu, který z velké části odvodňuje Dyje. Ta protéká pohraničím a vzedmutá hladina v minulosti trápila Znojemsko a Břeclavsko.
Na extrémní počasí se chystá stát i záchranáři. Škody hrozí i daleko od řek |
Průměrný zářijový úhrn činil v letech 1991 až 2020 v Česku 60 milimetrů, v nejdeštivějším červenci 89 milimetrů. Extrémní deště přicházejí po suchém období a období extrémně horkého začátku září.