Po vlídném víkendu se vrací zima, ale koncem týdne se znovu oteplí

  6:13aktualizováno  7:06
Po teplém víkendu se na začátku nového týdne opět ochladí. V noci na pondělí do Česka totiž dorazila studená fronta. Ve srovnání s nedělními nejvyššími denními teplotami, které na některých místech přesáhly deset stupňů, bude v pondělí chladněji, většinou od 2 do 6 stupňů.

Zasněžená alej u Zašovic. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

V pondělí bude zataženo až oblačno, zpočátku na většině území dešťové nebo smíšené přeháňky, nad 500 metrů sněhové. Během dne oblačno až polojasno a přeháňky jen místy, večer postupně většinou sněhové. Nejvyšší teploty vystoupají k 3 až 7 °C, v 1000 metrech na horách bude kolem -2 °C. 

V noci na úterý čekáme proměnlivou oblačnost, místy sněhové přeháňky. Ranní teploty klesnou k 0 až -4 °C. 

V úterý bude proměnlivá oblačnost se sněhovými přeháňkami, během dne pod 300 metrů i smíšenými. Na horách budou srážky četnější. Nejvyšší teploty naměříme okolo 0 až +4 °C. 

Ve středu předpokládáme oblačno až zataženo, od severozápadu místy sněžení, které bude v polohách pod 800 metrů postupně přecházet ve srážky smíšené nebo dešťové. Odpoledne a večer bude od západu srážek ubývat. Nejnižší noční teploty klesnou k -1 až -5 °C, na severovýchodě až -7 °C. Nejvyšší denní teploty pak vystoupají k 2 až 6 °C. 

Ve čtvrtek očekáváme oblačno až polojasno, ojediněle mlhy. Na severovýchodě zpočátku až zataženo a místy déšť, nad 800 metrů pak sněžení. Nejnižší noční teploty budou +2 až -2 °C, při zmenšené oblačnosti až -4 °C. Nejvyšší denní teploty pak mezi 3 až 7 °C.

V pátek bude většinou polojasno, ojediněle se objeví mlhy nebo nízká oblačnost a ojediněle mrholení. Nejnižší noční teploty klesnou k +2 až -2 °C, při malé oblačnosti a sněhové pokrývce k -4 °C. Nejvyšší denní teploty naměříme mezi 5 až 9 °C, při déletrvající mlze nebo nízké oblačnosti kolem 2 °C.

„Vyhlídka počasí do pondělí předpokládá jasno až polojasno. V nižších polohách se místy vyskytnou mlhy nebo nízká oblačnost. Nejnižší noční teploty budou mezi -1 až -6 °C. Nejvyšší denní teploty pak mezi 7 až 11 °C, při déletrvající mlze nebo nízké oblačnosti kolem 2 °C,“ uvedl meteorolog František Šopko.

Před 90 lety v Česku naměřili -42 °C

Právě dnešním dnem 11. 2. 2019 uplynulo přesně 90 let od dne, ve kterém byl naměřen absolutní extrém minimální teploty v Česku. Třeskuté mrazy v roce 1929 trvaly po většinu února a téměř celá evropská pevnina se proměnila ve sněžnou a ledovou pláň. Přestože se udržovala vysoká sněhová pokrývka, půda u nás místy promrzla až do hloubky jednoho metru.

Nejnižší teploty byly naměřeny 11. února 1929 v Litvínovicích u Českých Budějovic –42,2 °C, v Českých Budějovicích –39,7 °C a v Opavě –38,0 °C. I na ostatním území ČR tento den teploty klesly hluboko pod bod mrazu, většinou na –30 až –37 °C. 

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Další z rubriky

Moderátor, politik, provokatér. Zlomové chvíle padesátníka Jaromíra Soukupa

Jaromír Soukup se nechal pro MF DNES v březnu 2010 vyfotit v boxerské...

Moderuje pořady na televizním kanále, jehož je vlastníkem, a nyní se chce angažovat také v politice. Jaromír Soukup v...

Tragédii dělilo 34 metrů. Expres vjel v Ejpovicích do cesty dalšímu vlaku

Vlaky, které zastavily v Ejpovicích jen kousek od sebe.

V pátek mohlo na české železnici dojít k velké vlakové tragédii. Večer v 19:20 hodin v Ejpovicích nedovoleně projel...

Etická komise potvrdila, že bývalý prorektor UK opisoval odborné texty

Ředitel Ústavu světových dějin a odborník na Velkou Británii Martin Kovář v...

Etická komise Univerzity Karlovy v pátek potvrdila stanovisko etické komise Filozofické fakulty, že se bývalý prorektor...

Najdete na iDNES.cz