Do Česka se vrátilo teplé počasí, v Čáslavi naměřili přes 20 stupňů

  17:25aktualizováno  17:25
Do Česka se po chladnějším víkendu vrátilo nezvykle teplé počasí. Na některých místech v pondělí denní maxima překračovala 19 stupňů. Nejvyšší teplotu naměřili v Čáslavi, a to 20,2 stupně Celsia. V průběhu dne do Česka dorazil silný vítr, který místy lámal stromy a přidělával práci hasičům.

Teplotní rekordy byly vedle Čáslavi překonány i na dalších 15 ze zhruba 150 stanic, které měří teplotu alespoň tři desítky let. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). V úterý už mají teploty v Česku podle předpovědi klesnout.

Fotogalerie

Ke 20 stupňům se teplota vyšplhala také v Českých Budějovicích-Rožnově, kde meteorologové naměřili maximum 19,8 stupně Celsia. O jednu desetinu stupně chladněji bylo Kralupech nad Vltavou. V Moravských Budějovicích se teplota dostala na 19,5 stupně.

Teplotní rekordy padly zhruba na desetině dlouhodobě měřících stanic. Dosavadní maxima pocházela většinou z roku 1998, kdy byl také nezvykle teplý začátek března.

Nový rekord pro 4. březen padl například v Mošnově, kde se rtuť v teploměru vyšplhala na 18,4 stupně, o čtyři desetiny výš než v roce 1998. Velmi teplo bylo také v Telči, kde se podařilo vyrovnat předchozí maximum 18,5 stupně Celsia.

Na jižní Moravě naměřili nejvyšší teplotu meteorologové v Dyjákovicích, kde bylo odpoledne 18,8 stupně. „V platnosti ale zůstává dosavadní rekord z roku 2017, kdy stanice v Dyjákovicích naměřila 20,4 stupně Celsia,“ uvedla Ivana Záluská z brněnské pobočky Českého hydrometeorologického úřadu.

V úterý mají teploty v Česku podle předpovědi klesnout. Denní maxima se budou pohybovat jen mezi šesti a deseti stupni. Na jižní Moravě může být až 12 stupňů.

Velké teplotní výkyvy

Prudké a vysoké teplotní rozdíly mohou komplikovat život lidem ze zdravotního hlediska. Záleží ovšem na tom, v jaké kondici lidé jsou a jak se dokážou aktuálnímu počasí přizpůsobit, vysvětluje předseda Sdružení ambulantních specialistů Zorjan Jojko.

„Obecně platí, že je během takovýchto výkyvů počasí složité se takzvaně obléknout na celý den. Protože ráno je ještě mráz, odpoledne dvacet stupňů a večer zase zima. Takže když se člověk obleče málo, může prostydnout, a když hodně, zase se zpotí a tím pádem vytvoří rizikovou situaci pro zachycení nějaké infekce či může takzvaně ofouknout,“ říká kardiolog Jojko. 

„U kardiologických pacientů je pak potřeba přemýšlet nad tím, v jakém jsou aktuálně stavu a co mají všechno za sebou. Jestli jsou dobře kompenzovaní a nejde o těžké kardiologické pacienty, nejsou pro ně výkyvy takový problém. Pokud je ale pacient po třech infarktech, zánětu srdečního svalu, nebo má kardiostimulátor a podobně, bude to pro něj složitější. To je také důvod, proč často lékaři odpovídají na otázku rozdílně - každý bere pacienta z trochu jiného pohledu,“ dodává Jojko, podle kterého je také riziko výkyvu teplot u pacientů s vysokým krevním tlakem, kteří o tom ale nevědí. Tlak může stoupat pomalu a pak může dojít k motání hlavy a dalším komplikacím.

Výkyv chřipku neovlivní

„Nemyslím si, že by aktuální teplotní výkyvy měly vliv na vývoj chřipkové epidemie,“ řekla pro iDNES.cz Dana Paclová hygienička z Krajské hygienické stanice Středočeského kraje. Aktuální chřipková epidemie je podle ní na ústupu, i když pacientů v Praze mírně přibylo kvůli prázdninám. Naopak v Pardubickém kraji zase nemocnice zrušily zákaz návštěv.

UFO, nebo létající ostrov? Západ slunce podbarvil nad Ústím působivé mraky

Podle hygieniků na šíření virů obecně nemá ani tak zásadní vliv počasí jako spíše kmen mikroorganismů, který se na naše území dostane. Ty mohou být totiž různě agresivní a mohou mít různě vyvinutou schopnost lidský organismus napadnout. 

„Letošní epidemie se ve srovnání s loňským rokem jeví jako méně zastoupená,“ doplňuje Paclová. „Oproti minulé sezóně navíc ustupuje o něco dřív a pomalu se blížíme k jejímu konci. Tento trend by změny počasí neměly být schopné zvrátit.“

Historicky nejvyšší teplotu pro čtvrtý březen naměřilo pražské Klementinum v roce 1998. Rtuť teploměru tehdy vystoupala na 20,5 stupňuj Celsia. Padlo tak prvenství let 1920 a 1938 kdy meteorologové naměřili čtrnáct a půl stupně. Brzký nástup jara se projevil na teplotách také předloni, kdy se na nejstarší tuzemské meteorologické stanici teplota vyškrábala až na 15,6 stupně Celsia.


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Rybář, či fanoušci z Německa. První lidé přišli na Žofín 16 hodin předem

Na rozloučení se zesnulým zpěvákem Karlem Gottem čekají u paláce Žofín v centru Prahy už první fanoušci. Jako vůbec...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný se k výslechu dostavil v uniformě SNB

Starosta Řeporyjí a bavič Pavel Novotný (ODS) čelí obvinění za podněcování k vraždě. Předmětem vyšetřování je jeho...

Jaká byla Husákova role během totality? Zeptáme se autora jeho biografie

Česko si letos připomíná 30 let svobody a tedy konec komunistického režimu. S normalizační érou 70. a 80. let je úzce...

Žádné zbraně Turecku. Lidé v Praze a Brně demonstrovali na podporu Kurdů

Na podporu Kurdů se ve středu v podvečer sešlo v Praze na Klárově asi sedm set demonstrantů. Chtějí podpořit zákaz...

Premium

Do luxusu ve věži investoval i Jaromír Soukup. Nejdražší byt je stále na prodej

Na samém vrcholu stometrového mrakodrapu V Tower na pražském Pankráci jsou dva penthousy, obecně považované za...

Najdete na iDNES.cz