V Čechách sněží, na Moravě se zvedají hladiny řek. V Kladně je kalamita

  7:20aktualizováno  4. února 6:21
Tisíce lidí bez elektřiny, zpožděné vlaky a letadla, mnoho obcí bez autobusového spojení. Silné sněžení, před kterým meteorologové varovali, zasáhlo většinu Čech. Na Moravě se začaly zvedat hladiny některých řek, kulminovat budou během pondělí. V noci hrozí náledí.

Podívejte se i na naše další živé přenosy

Sledovat na iDNES.tv

Dopravu ve velké části Čech zkomplikovalo silné sněžení. Cestáři vyslali do terénu veškerou techniku, ale práci jim komplikoval vítr, neustávající sněžení i uvázlé kamiony. Těžký sníh lámal stromy a větve. Kvůli poruchám na vedení se dopoledne ocitlo bez elektřiny přes 20 tisíc odběratelů společnosti ČEZ hlavně v Plzeňském a Středočeském kraji a na 13 tisíc zákazníků E.ON hlavně na jihu Čech. 

Kladno kvůli hustému sněžení vyhlásilo kalamitní stav. Veškerá technika se nyní soustředí na hlavní tahy, trasy autobusů a křižovatky do kopce (na fotky z Kladna se podívejte zde). Ve městě se kvůli sněhu uzavřel zimní stadion, který má střechu v havarijním stavu. 

Fotogalerie

Ve Vlašimi pod tíhou sněhu spadla nafukovací tenisová hala. Uvnitř naštěstí nikdo nebyl (fotky od dobrovolných hasičů, kteří sníh odklízeli, jsou zde).

Sněžení se má pozvolna přesunout z Čech na Moravu. Na východě Moravy, hlavně na jižní a střední Moravě, se kvůli tání sněhu a dešti zvedly hladiny některých řek, hlavně v povodí Moravy, Bečvy, Olše a Ostravice. V příštích hodinách budou dál stoupat, kulminovat by měly v pondělí.  „Nejvýraznější vzestupy byly na tocích odvodňující Beskydy - povodí Bečvy, Olše, Ostravice,“ uvedla hydrologická služba. 

Silnice na východě a jihu Čech, Vysočině a Moravě může v noci pokrýt náledí, varovali meteorologové (výstrahu najdete zde nebo na konci článku).

Tisíce lidí bez proudu

Na jihu Čech jsou problémy s dodávkami elektřiny. „Aktuálně evidujeme v jižních Čechách čtyři poruchy na vedení vysokého napětí, které omezují již jen necelou stovku domácností. Celkem jsme dnes zaznamenali 19 poruch na vedení vysokého napětí. Od rána se nám podařilo snížit počet domácností bez dodávek elektřiny ze 13 tisíc na současných zhruba 70,“ řekla krátce po 20. hodině mluvčí E.ON Martina Slavíková.

Výpadky elektřiny hlásila i společnost ČEZ, která řešila dvě desítky poruch vedení vysokého napětí a další menší. „V distribuční síti ČEZ je k 20. hodině bez elektřiny zhruba 4,5 tisíce odběratelů,“ prozadila iDNES.cz mluvčí ČEZ Soňa Holingerová.

Dálnice se podle mluvčího Ředitelství silnic a dálnic Jana Rýdla daří udržovat sjízdné. „V okamžiku, kdy se na tu dálnici dostaneme, kdy jsme na té dálnici v pohybu, tak ji udržíme v provozu. V okamžiku, kdy ji kamiony zastaví ve všech pruzích, tak pak je samozřejmě problém,“ řekl.

Nicméně dálnice D8 byla v oblasti Bílinky nesjízdná pro kamiony. Nákladní vozy mají problémy hlavně ve stoupáních.

Výjezd z tunelu Panenská na dálnici D8 ve směru na Ústí nad Labem (11:50, 3....
Vjezd do tunelu Panenská na dálnici D8 ve směru Ústí nad Labem (11:45, 3. února...
Hraniční tunel v Německu na dálnici D8 ve směru Česká republika (11:45, 3....

Sněhová nadílka omezila ráno a dopoledne provoz i na některých železničních tratích, hlavně v jihozápadních Čechách. „Provoz komplikují spadlé stromy či poruchy vedení,“ uvedla mluvčí Českých drah Gabriela Novotná. 

Kvůli sněhové kalamitě byl také podle webu ČD přerušen provoz v hlavním městě v úseku Masarykovo nádraží - Praha Holešovice. Dálkové vlaky směřující na Ústí nad Labem tak nabíraly zpoždění 45 až 55 minut. 

Výstraha na silné sněžení platila pro Čechy až do večera. Sněžení by se postupně mělo přesunout na východ republiky, kde během noci může připadnout čtyři až dvanáct centimetrů sněhu.

„Během nedělního večera začne silně sněžit v oblasti Jeseníků, v Moravskoslezském a Zlínském kraji. Do pondělního rána kdy sněžení zeslábne, napadne čtyři až dvanáct centimetrů nového sněhu. Intenzita sněžení může být přechodně i silnější,“ uvedl Český hydrometeorologický ústav.

Radarový snímek srážek

Aktuální radarový snímek srážek nad Českou republikou. Více na Pocasi.iDNES.cz

Nad Prahou a jihozápadně od hlavního města zaznamenali amatérští pozorovatelé i meteorologové bouřku. Ačkoliv jsou bouřky typické pro horké letní dny, ani v zimě nejsou úplně výjimečné. „Objevily se bleskové výboje, zahřmělo se. To se v zimě stává, pokud je výrazný kontrast u front, jako se to stalo nyní. V sobotu bylo na Moravě až ke 14 stupňům, v Čechách bylo minus jedna. Při takových situacích se může bouřka objevit i v zimě,“ uvedl Hanzlík. 

Problémy v Praze

V Praze od rána hustě sněžilo, na některých místech foukal silný vítr, což ještě víc komplikovalo dopravu. Problémy měly městské a příměstské autobusy MHD, některé dokonce nevyjely.  Kolem 16. hodiny se situace podle dopravního podniku vrátila k běžnému nedělnímu provozu. Sníh navátý na výhybkách způsobil potíže také na pražském železničním uzlu. Sníh z ulic odklízelo od páté hodiny ranní více než 120 vozů údržby, situaci ale komplikoval vítr a neustávající sněžení.

Také pražské Letiště Václava Havla si muselo poradit s novým sněhem, sedm letů bylo kvůli tomu odkloněno. „Pět linek přistálo na letištích v Brně a ve Vídni. Jedná se o lety z Madridu a Amsterdamu, které přistály v Brně, a z Istanbulu, Londýna a Tel-Avivu, které přistály ve Vídni. Provoz není jinak nijak zásadně omezen, probíhá odklízení drah, proto může dojít k drobným zpožděním,“ řekl iDNES.cz mluvčí letiště Roman Pacvoň. „Postupně se ty odkloněné lety vracejí do Prahy,“ dodal odpoledne mluvčí. 

Letiště i v hustém sněžení bylo v provozu, kvůli odklízení sněhu z přistávací a vzletové dráhy ovšem některé lety nabraly zpoždění až několik desítek minut. 

Do Brna byly odkloněny spoje z Madridu a Amsterodamu. Do Vídně pak byly odkloněny letecké linky z Istanbulu, Londýna a Tel Avivu. „Postupně se ty odkloněné lety vracejí do Prahy,“ uvedl odpoledne mluvčí.

Silnici u Zelené Lhoty v lokalitě Na Sedle na Šumavě blokoval autobus, po smyku...

Silnici u Zelené Lhoty blokoval autobus, po smyku stál napříč silnicí. (3. února 2019)

Komplikace v souvislosti se sněhem hlásily i další oblasti, které zasáhlo intenzivní sněžení. Několik silnic v Plzeňském kraji bylo v neděli kvůli sněžení nebo spadlým stromům neprůjezdných. Silnici u Zelené Lhoty v lokalitě Na Sedle na Šumavě dopoledne zablokoval autobus, který po smyku uvízl napříč silnicí. Nesjízdná byla kvůli sněhové kalamitě silnice z Rejštejna do Srní, spadlé stromy zablokovaly komunikaci ze Šťáhlav směr Lhůta na Plzeňsku. Celkem dnes od rána policisté zasahovali u 52 dopravních nehod.

Uvázlé kamiony

Komplikovaná situace byla i na jihu Čech, kde mokrý sníh vyvracel stromy do silnic, na železnici i do elektrického vedení. Na několika úsecích nejezdily vlaky. Silničáři vyslali do terénu všechny sypače a spolu s hasiči průběžně z vozovek odstraňovali popadané větve a stromy. Policie zaznamenala po ránu zvýšený počet nehod na silnicích.

Také doprava ve středních Čechách byla kvůli silnému sněžení komplikovaná. Středočeští policisté evidovali v celém kraji desítky nehod, většinou bez větších následků. Dvě menší silnice poblíž Orlické přehrady a u Berouna museli kvůli polomům uzavřít. Potíže měly příměstské autobusy, některé kvůli počasí nevyjely. Problémy byly i na železnici. 

Hasiči vyjížděli k popadaným stromům a vytahovali uvázlá vozidla. Dálnici D8 na osmém kilometru ve směru na Prahu dopoledne zablokovaly tři kamiony, které uvízly na špatně sjízdné vozovce.

V Karlovarském kraji byla několik hodin uzavřená silnice I/25 z Jáchymova na Boží Dar od abertamské zatáčky, na místě se tvořily kolony.

Dopravu na severu Čech zkomplikovalo sněžení a silný vítr, který v otevřených úsecích vytvářel sněhové jazyky. Vrstva sněhu leží i na hlavních tazích včetně dálnic D7, D8 a D10.

Uvázlé kamiony zkomplikovaly provoz i na silnici I/6 u Petrohradu na Lounsku, v Roudnici nad Labem nebo Ústí nad Labem a také třeba na Děčínsku. Policie řešila desítky dopravních nehod.

Mrznoucí déšť a sníh začal v neděli večer komplikovat dopravu v některých částech Jihomoravského kraje. Na Blanensku a v okolí Kyjova a Tišnova musí cestující počítat s možným zpožďováním autobusů. 

Výstraha ČHMÚ

Vysoká nová sněhová pokrývka (vysoký stupeň nebzpečí):

Plzeňský (okres Klatovy)

platí od neděle 12:30 do pondělí 0:00.

Nová sněhová pokrývka (nízký stupeň nebezpečí):

Praha, Středočeský, Karlovarský, Liberecký a Ústecký kraj, Plzeňský (Domažlice, Plzeň-jih, Plzeň-město, Plzeň-sever, Rokycany, Tachov), Jihočeský (Písek, Prachatice, Strakonice, Tábor) a Královehradecký kraj (Náchod, Rychnov nad Kněžnou, Turnov)

platí od neděle 12:30 do pondělí 0:00.

Náledí (nízký stupeň nebezpečí):

Jihočeský, Pardubický a Královehradecký kraj a Kraj Vysočina

platí od neděle 16:00 do pondělí 9:00.

Povodňová bdělost (nízký stupeň nebezpečí):

Jihomoravský (Brno-venkov, Hodonín, Vyškov), Zlínský (Kroměříž, Uherské Hradiště, Zlín) a Olomoucký kraj (Prostějov, Přerov)

platí od neděle 18:00 do pondělí 12:00.

Nová sněhová pokrývka (nízký stupeň nebezpečí):

Zlínský a Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj (Jeseník, Šumperk)

platí od neděle 21:00 do pondělí 5:00.

Autoři: , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Smrt v protisměru. Nebezpečné české řidiče má zastavit nová značka

Auto náhle přejelo do protisměru, střetlo se s autobusem. (3. 1. 2019)

České dálnice již několik měsíců čekají na novou dopravní značku, která by řidiče před nájezdem varovala, že vjíždějí...

Pomohl jsem zachránit mostecké doly, říká odsouzený uhlobaron Kraus

Bývalý uhlobaron Petr Kraus čeká, až mu Švýcaři oznámí, že má nastoupit do...

Petr Kraus má život jako na houpačce. Jednu chvíli vlastnil podíl ve firmě, který má dnes cenu nejméně čtyř miliard...

Chceme malý a levný stát, který nikoho neotravuje, vyhlásil Babiš

Premiér Andrej Babiš na volebním sněmu hnutí ANO

Vládní hnutí ANO volí v neděli své nové vedení. „Chceme malý a levný stát, který nikoho neotravuje,“ prohlásil premiér...

Najdete na iDNES.cz