V Čechách sněží, na Moravě se zvedají hladiny řek. V Kladně je kalamita

  7:20aktualizováno  4. února 6:21
Tisíce lidí bez elektřiny, zpožděné vlaky a letadla, mnoho obcí bez autobusového spojení. Silné sněžení, před kterým meteorologové varovali, zasáhlo většinu Čech. Na Moravě se začaly zvedat hladiny některých řek, kulminovat budou během pondělí. V noci hrozí náledí.

Podívejte se i na naše další nekonečné přenosy

Sledovat na iDNES.tv

Dopravu ve velké části Čech zkomplikovalo silné sněžení. Cestáři vyslali do terénu veškerou techniku, ale práci jim komplikoval vítr, neustávající sněžení i uvázlé kamiony. Těžký sníh lámal stromy a větve. Kvůli poruchám na vedení se dopoledne ocitlo bez elektřiny přes 20 tisíc odběratelů společnosti ČEZ hlavně v Plzeňském a Středočeském kraji a na 13 tisíc zákazníků E.ON hlavně na jihu Čech. 

Kladno kvůli hustému sněžení vyhlásilo kalamitní stav. Veškerá technika se nyní soustředí na hlavní tahy, trasy autobusů a křižovatky do kopce (na fotky z Kladna se podívejte zde). Ve městě se kvůli sněhu uzavřel zimní stadion, který má střechu v havarijním stavu. 

Fotogalerie

Ve Vlašimi pod tíhou sněhu spadla nafukovací tenisová hala. Uvnitř naštěstí nikdo nebyl (fotky od dobrovolných hasičů, kteří sníh odklízeli, jsou zde).

Sněžení se má pozvolna přesunout z Čech na Moravu. Na východě Moravy, hlavně na jižní a střední Moravě, se kvůli tání sněhu a dešti zvedly hladiny některých řek, hlavně v povodí Moravy, Bečvy, Olše a Ostravice. V příštích hodinách budou dál stoupat, kulminovat by měly v pondělí.  „Nejvýraznější vzestupy byly na tocích odvodňující Beskydy - povodí Bečvy, Olše, Ostravice,“ uvedla hydrologická služba. 

Silnice na východě a jihu Čech, Vysočině a Moravě může v noci pokrýt náledí, varovali meteorologové (výstrahu najdete zde nebo na konci článku).

Tisíce lidí bez proudu

Na jihu Čech jsou problémy s dodávkami elektřiny. „Aktuálně evidujeme v jižních Čechách čtyři poruchy na vedení vysokého napětí, které omezují již jen necelou stovku domácností. Celkem jsme dnes zaznamenali 19 poruch na vedení vysokého napětí. Od rána se nám podařilo snížit počet domácností bez dodávek elektřiny ze 13 tisíc na současných zhruba 70,“ řekla krátce po 20. hodině mluvčí E.ON Martina Slavíková.

Výpadky elektřiny hlásila i společnost ČEZ, která řešila dvě desítky poruch vedení vysokého napětí a další menší. „V distribuční síti ČEZ je k 20. hodině bez elektřiny zhruba 4,5 tisíce odběratelů,“ prozadila iDNES.cz mluvčí ČEZ Soňa Holingerová.

Dálnice se podle mluvčího Ředitelství silnic a dálnic Jana Rýdla daří udržovat sjízdné. „V okamžiku, kdy se na tu dálnici dostaneme, kdy jsme na té dálnici v pohybu, tak ji udržíme v provozu. V okamžiku, kdy ji kamiony zastaví ve všech pruzích, tak pak je samozřejmě problém,“ řekl.

Nicméně dálnice D8 byla v oblasti Bílinky nesjízdná pro kamiony. Nákladní vozy mají problémy hlavně ve stoupáních.

Výjezd z tunelu Panenská na dálnici D8 ve směru na Ústí nad Labem (11:50, 3....
Vjezd do tunelu Panenská na dálnici D8 ve směru Ústí nad Labem (11:45, 3. února...
Hraniční tunel v Německu na dálnici D8 ve směru Česká republika (11:45, 3....

Sněhová nadílka omezila ráno a dopoledne provoz i na některých železničních tratích, hlavně v jihozápadních Čechách. „Provoz komplikují spadlé stromy či poruchy vedení,“ uvedla mluvčí Českých drah Gabriela Novotná. 

Kvůli sněhové kalamitě byl také podle webu ČD přerušen provoz v hlavním městě v úseku Masarykovo nádraží - Praha Holešovice. Dálkové vlaky směřující na Ústí nad Labem tak nabíraly zpoždění 45 až 55 minut. 

Výstraha na silné sněžení platila pro Čechy až do večera. Sněžení by se postupně mělo přesunout na východ republiky, kde během noci může připadnout čtyři až dvanáct centimetrů sněhu.

„Během nedělního večera začne silně sněžit v oblasti Jeseníků, v Moravskoslezském a Zlínském kraji. Do pondělního rána kdy sněžení zeslábne, napadne čtyři až dvanáct centimetrů nového sněhu. Intenzita sněžení může být přechodně i silnější,“ uvedl Český hydrometeorologický ústav.

Radarový snímek srážek

Aktuální radarový snímek srážek nad Českou republikou. Více na Pocasi.iDNES.cz

Nad Prahou a jihozápadně od hlavního města zaznamenali amatérští pozorovatelé i meteorologové bouřku. Ačkoliv jsou bouřky typické pro horké letní dny, ani v zimě nejsou úplně výjimečné. „Objevily se bleskové výboje, zahřmělo se. To se v zimě stává, pokud je výrazný kontrast u front, jako se to stalo nyní. V sobotu bylo na Moravě až ke 14 stupňům, v Čechách bylo minus jedna. Při takových situacích se může bouřka objevit i v zimě,“ uvedl Hanzlík. 

Problémy v Praze

V Praze od rána hustě sněžilo, na některých místech foukal silný vítr, což ještě víc komplikovalo dopravu. Problémy měly městské a příměstské autobusy MHD, některé dokonce nevyjely.  Kolem 16. hodiny se situace podle dopravního podniku vrátila k běžnému nedělnímu provozu. Sníh navátý na výhybkách způsobil potíže také na pražském železničním uzlu. Sníh z ulic odklízelo od páté hodiny ranní více než 120 vozů údržby, situaci ale komplikoval vítr a neustávající sněžení.

Také pražské Letiště Václava Havla si muselo poradit s novým sněhem, sedm letů bylo kvůli tomu odkloněno. „Pět linek přistálo na letištích v Brně a ve Vídni. Jedná se o lety z Madridu a Amsterdamu, které přistály v Brně, a z Istanbulu, Londýna a Tel-Avivu, které přistály ve Vídni. Provoz není jinak nijak zásadně omezen, probíhá odklízení drah, proto může dojít k drobným zpožděním,“ řekl iDNES.cz mluvčí letiště Roman Pacvoň. „Postupně se ty odkloněné lety vracejí do Prahy,“ dodal odpoledne mluvčí. 

Letiště i v hustém sněžení bylo v provozu, kvůli odklízení sněhu z přistávací a vzletové dráhy ovšem některé lety nabraly zpoždění až několik desítek minut. 

Do Brna byly odkloněny spoje z Madridu a Amsterodamu. Do Vídně pak byly odkloněny letecké linky z Istanbulu, Londýna a Tel Avivu. „Postupně se ty odkloněné lety vracejí do Prahy,“ uvedl odpoledne mluvčí.

Silnici u Zelené Lhoty v lokalitě Na Sedle na Šumavě blokoval autobus, po smyku...

Silnici u Zelené Lhoty blokoval autobus, po smyku stál napříč silnicí. (3. února 2019)

Komplikace v souvislosti se sněhem hlásily i další oblasti, které zasáhlo intenzivní sněžení. Několik silnic v Plzeňském kraji bylo v neděli kvůli sněžení nebo spadlým stromům neprůjezdných. Silnici u Zelené Lhoty v lokalitě Na Sedle na Šumavě dopoledne zablokoval autobus, který po smyku uvízl napříč silnicí. Nesjízdná byla kvůli sněhové kalamitě silnice z Rejštejna do Srní, spadlé stromy zablokovaly komunikaci ze Šťáhlav směr Lhůta na Plzeňsku. Celkem dnes od rána policisté zasahovali u 52 dopravních nehod.

Uvázlé kamiony

Komplikovaná situace byla i na jihu Čech, kde mokrý sníh vyvracel stromy do silnic, na železnici i do elektrického vedení. Na několika úsecích nejezdily vlaky. Silničáři vyslali do terénu všechny sypače a spolu s hasiči průběžně z vozovek odstraňovali popadané větve a stromy. Policie zaznamenala po ránu zvýšený počet nehod na silnicích.

Také doprava ve středních Čechách byla kvůli silnému sněžení komplikovaná. Středočeští policisté evidovali v celém kraji desítky nehod, většinou bez větších následků. Dvě menší silnice poblíž Orlické přehrady a u Berouna museli kvůli polomům uzavřít. Potíže měly příměstské autobusy, některé kvůli počasí nevyjely. Problémy byly i na železnici. 

Hasiči vyjížděli k popadaným stromům a vytahovali uvázlá vozidla. Dálnici D8 na osmém kilometru ve směru na Prahu dopoledne zablokovaly tři kamiony, které uvízly na špatně sjízdné vozovce.

V Karlovarském kraji byla několik hodin uzavřená silnice I/25 z Jáchymova na Boží Dar od abertamské zatáčky, na místě se tvořily kolony.

Dopravu na severu Čech zkomplikovalo sněžení a silný vítr, který v otevřených úsecích vytvářel sněhové jazyky. Vrstva sněhu leží i na hlavních tazích včetně dálnic D7, D8 a D10.

Uvázlé kamiony zkomplikovaly provoz i na silnici I/6 u Petrohradu na Lounsku, v Roudnici nad Labem nebo Ústí nad Labem a také třeba na Děčínsku. Policie řešila desítky dopravních nehod.

Mrznoucí déšť a sníh začal v neděli večer komplikovat dopravu v některých částech Jihomoravského kraje. Na Blanensku a v okolí Kyjova a Tišnova musí cestující počítat s možným zpožďováním autobusů. 

Výstraha ČHMÚ

Vysoká nová sněhová pokrývka (vysoký stupeň nebzpečí):

Plzeňský (okres Klatovy)

platí od neděle 12:30 do pondělí 0:00.

Nová sněhová pokrývka (nízký stupeň nebezpečí):

Praha, Středočeský, Karlovarský, Liberecký a Ústecký kraj, Plzeňský (Domažlice, Plzeň-jih, Plzeň-město, Plzeň-sever, Rokycany, Tachov), Jihočeský (Písek, Prachatice, Strakonice, Tábor) a Královehradecký kraj (Náchod, Rychnov nad Kněžnou, Turnov)

platí od neděle 12:30 do pondělí 0:00.

Náledí (nízký stupeň nebezpečí):

Jihočeský, Pardubický a Královehradecký kraj a Kraj Vysočina

platí od neděle 16:00 do pondělí 9:00.

Povodňová bdělost (nízký stupeň nebezpečí):

Jihomoravský (Brno-venkov, Hodonín, Vyškov), Zlínský (Kroměříž, Uherské Hradiště, Zlín) a Olomoucký kraj (Prostějov, Přerov)

platí od neděle 18:00 do pondělí 12:00.

Nová sněhová pokrývka (nízký stupeň nebezpečí):

Zlínský a Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj (Jeseník, Šumperk)

platí od neděle 21:00 do pondělí 5:00.

Autoři: , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Přišel čas vzít si naši zemi zpátky, řekl Klaus. Představil hnutí Trikolóra

Václav Klaus mladší představil nové politické uskupení Trikolóra, na snímku se...

Poslanec Václav Klaus mladší představil nové hnutí Trikolóra, které zakládá poté, co ho vyloučila ODS. „Přišel čas vzít...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Macron znovu zastavil svůj politický pád, prohra ho posílila

Francouzský prezident Emmanuel Macron při proslovu během oslav 75. výročí...

Výsledky evropských voleb ukázaly, že prezident Emmanuel Macron umí vzdorovat větru a dešti. Dokáže však vzdorovat i...

Ostrovský zámek vystavuje meč, který nejspíš patřil katu Mydlářovi

Kurátorka výstavy Miluše Kobesová s mečem z počátku 17. století, který údajně...

Pozoruhodný exponát je k vidění na zámku v Ostrově na Karlovarsku, kde se koná výstava Schlikové a mincování. Její...

Letní neomezená data vyjednal můj tým, říká Babiš. Naše nabídka, tvrdí operátor

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Společnost T-Mobile se rozhodla na letní prázdniny zavést v Česku neomezené stahování dat pro své klienty. Premiér...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz