V noci na středu a ve středu ráno a dopoledne meteorologové předpokládají na severovýchodě Čech, a na většině území Moravy a Slezska při přechodu teplé fronty i mrznoucí srážky s tvorbou slabé ledovky. Mrznoucí srážky mohou být během období střídány i sněhovými.
Během středy se také rozfouká čerstvý západní až severozápadní vítr a v nárazech bude dosahovat kolem 70 km/h. Na většině území Čech bude ve večerních hodinách slábnout, na českomoravském pomezí a v západní části Moravy a Slezska bude těchto nárazů místy dosahovat i v noci na čtvrtek (s lokálním zeslabením v ranních hodinách) a ve čtvrtek přes den. K večeru bude vítr slábnout.
Ledovka v posledních dnech potrápila Česko, v noci na úterý zejména jižní Moravu. Největší problémy se podle webu Integrovaného dopravního systému Jihomoravského kraje vyskytly v úterý v okolí Blanska, Tišnova, Letovic a Boskovic, kde měly autobusy zpoždění od deseti do 40 minut, výjimečně až hodinu a některé spoje kvůli velkému zpoždění ani nejely.
V Brně dopravní podnik na síti X uvedl, že kvůli poškození trolejového vedení nejezdily tramvaje mezi Semilassem a Řečkovicemi, z Hlavního nádraží do Komárova, v Bystrci z Rakovecké na Ečerovu a také je mimo provoz trať na Stránskou skálu.
Posypové vozy Brněnských komunikací podle provozního ředitele Jana Klištince jezdily celou noc od večera až do 5:30 a všechny vozovky by měly být v Brně sjízdné, uvedl ve vyjádření pro média.
Podle redaktora iDNES.cz se situace začala kvůli čím dál silnějšímu dešti zhoršovat v pondělí kolem 22. hodiny. Už tehdy pomalu přestávaly jezdit některé spoje a chodníky na brněnských sídlištích byly pod čím dál silnější vrstvou ledovky.
Hrozí až centimetrová ledovka, varují meteorologové. Kde bude nejhůř? |
Policisté přijímali hlášení od řidičů už od 20:00 prakticky každé tři minuty, až po 22:00 se situace zlepšila a zkomplikovala se opět ráno, kdy řidiči vyjeli do práce. Podle mluvčího Bohumila Maláška šlo o drobné nehody, obvykle bez zranění, výjimečně s lehkým zraněním.
Naposledy k podobně rozsáhlým problémům v provozu MHD došlo v Brně v prosinci 2014, tehdy byla situace o to horší, že nastala přes den, nikoli v noci. Lidé podobně jako v úterý ráno čekali marně i přes půl hodiny na spoj a nakonec stejně museli jít pěšky. Některé tramvaje a trolejbusy nejezdily i několik dní.
V Ústeckém kraji policisté zasahovali téměř u 30 nehod, většinou se obešly bez zranění. K vážné dopravní nehodě došlo u Krásného Dvora na Lounsku, kde sjelo auto mimo komunikaci. Silnice je uzavřená.
Problémy hlásil i Olomoucký kraj. V Jeseníkách na silnicích ležel uježděný či rozbředlý sníh. Kvůli námraze na trolejích byl v noci omezen provoz vlaků na hlavním koridoru mezi Olomoucí, Přerovem a Hranicemi. V tomto úseku jezdí pouze vlaky tažené dieselovými lokomotivami. Vlaky nejezdily mezi stanicemi Hranice na Moravě na Přerovsku a Horní Lideč na Vsetínsku, náhradní autobusy nevyjely.
Na horách může být rozbředlý sníh
Na některých silnicích v Moravskoslezském kraji se může tvořit náledí či sněhové jazyky, upozorňují silničáři. Zvýšenou opatrnost vyžaduje rovněž jízda po silnicích v horách, kde může být rozbředlý sníh nebo uježděná, zledovatělá sněhová vrstva krytá posypem. Místy je kvůli srážkám snížená dohlednost.
V Libereckém kraji se oteplilo, silnice a chodníky místy namrzají, silničáři proto radí opatrnost. Podle policie by si měli dát pozor řidiči zejména na Semilsku, kde jsou některé úseky zledovatělé. Před 08:00 na zledovatělém úseku v Čisté u Horek neudržel řidič kamion na silnici a vyjel vlevo na louku, kde se převrátil na bok. Havárii ustál bez zranění, ale škoda na vozidle není malá, uvedla policie na síti X.
Na Vysočině by měly být se zvýšenou opatrností průjezdné všechny komunikace, řekl dispečer krajské správy a údržby Aleš Hubený. V noci se oteplilo, ráno byly teploty od nuly do čtyř stupňů Celsia. Největší problémy na nesolených silnicích byly v úterý ráno podle policie na Havlíčkobrodsku.
Vůz skončil po nehodě převrácený na střeše mimo komunikaci nedaleko Křelovic. „Při nehodě se zranila řidička osobního vozidla, kterou zdravotníci po nezbytném ošetření na místě události sanitním vozem převezli k dalšímu ošetření do pelhřimovské nemocnice,“ uvedla mluvčí HZS Kraje Vysočina Petra Musilová. Zasahující hasiči provedli na havarovaném vozidle protipožární opatření a místo události technicky zabezpečili. Na vyproštění vozidla byl povolán jeřáb.
Ledovka komplikovala provoz na silnicích i v Královéhradeckém kraji. Kluzké silnice po mrznoucím dešti se vyskytovaly hlavně na Hradecku, Jičínsku, Rychnovsku a Trutnovsku. Hasiči od půlnoci na dnešek zasahovali u pěti nehod. Teploty se v úterý ráno pohybovaly od nuly do tří stupňů, na hřebenech Krkonoš od minus dvou do minus čtyř stupňů.
Řada dopravních nehod způsobených ledovkou se stala i v Pardubickém kraji. „Extrémně namrzlá byla vozovka v úterý časně ráno nejen v Rozstání, kde havarovalo několik vozidel, ale také ve Vysokém Chvojně,“ uvedli hasiči na Facebooku.
Podle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu mají teploty vystoupat na 11 stupňů Celsia. Pršet bude na většině území ČR, ve vyšších polohách mohou být srážky smíšené nebo sněhové. Opět bude v Čechách místy silně foukat.
Horská služba varuje před silným větremHorská služba vydala výstrahu na velmi silný vítr a zledovatělý terén v okolí Pece pod Sněžkou, a to v lokalitách Sněžka, Růžová hora a okolí. V Krkonoších nadále platí druhý stupeň lavinového nebezpečí z pěti. Na hřebenech je 130 až 160 centimetrů sněhu, uvedla na webu Horská služba Krkonoše. Kvůli silnému větru se ráno nerozjel horní úsek lanovky na Sněžku, který může být v provozu do 60 km/h, uvedli vlekaři na webu. „Na ledovou krustu napadly za posledních 24 hodin tři centimetry sněhu v kombinaci se západním větrem. Více sněhu je uloženo na závětrných svazích a ve žlabech. Ve sněhové pokrývce se vyskytují nestabilní vrstvy hranatozrnitého sněhu,“ uvedl Robert Dlouhý z krkonošské horské služby. Sněhová pokrývka při prolomení povrchové krusty vykazuje na strmých svazích jen střední stabilitu. „Během dne budou srážky sněhové v kombinaci se západním větrem. Nad pásmem lesa se na závětrných svazích mohou vyskytnout laviny deskové z navátého sněhu a nad 1 000 metrů nad mořem laviny deskové ze starého sněhu. Uvolnění laviny je možné hlavně při velkém dodatečném zatížení, a to zejména na strmých svazích většinou uvedených v lavinové předpovědi,“ uvedl Dlouhý. Možnost samovolného uvolnění velmi velkých lavin se nepředpokládá. Hrozí laviny středních rozměrů, které se většinou zastaví ještě na svahu. |