Bouřky zanechaly škody na území celé země. Na Moravě v Brně přicházející bouře se silným větrem po 15 minutách přerušila vystoupení tenoristy Pavla Černocha na nádvoří hradu Špilberk, které bylo úvodním koncertem 25. ročníku Festivalu Špilberk. Diváci i účinkující se nejprve ukryli uvnitř hradu v naději, že bude pokračovat, ale vedení pořádající Filharmonie Brno v 21:00 rozhodlo o ukončení.
Jihomoravští hasiči vyjížděli mezi 19:30 a 21:45 k 23 událostem, nejčastěji na Brněnsku a Znojemsku, informoval mluvčí Jaroslav Mikoška. „Od 21:15 už nové výjezdy přestaly přibývat. Celkem jsme pomáhali s odstraněním 17 stromů, pětkrát pomáhali odstranit nebezpečné stavy a čerpali vodu z laguny vzniklé v Jedovnické ulici v Brně,“ doplnil.
Na Vysočině hasiči zajišťovali zatopenou vozovku s auty v Humpolci, kde byla podle meteorologů extrémně silná bouřka s přívalovým deštěm. Za půl hodiny tam spadlo přes 40 milimetrů vody. Hasiči v tomto městě zajišťovali i zatopenou komunikaci s uvízlými auty a odstraňovali bahno z blízké D1.
Na webu informovali krajští hasiči od 19:00 v souvislosti s počasím v celém kraji o víc než 20 událostech, větší část z nich byla na Pelhřimovsku. Nejčastěji čerpali vodu ze zatopených prostor, někde odstraňovali vyvrácené stromy. V Pelhřimově před 19:30 vytahovali vozidlo, které uvízlo ve vodě pod viaduktem v Myslotínské ulici.
Podle policejního webu bylo okolo 21:30 hodně vody na silnici ve Věži na Havlíčkobrodsku a průjezd po silnici 150 u Okrouhlice ve stejném okrese ztěžovala vrstva bahna.
V Praze a středních Čechách stoupaly hladiny
V hlavním městě hasiči pomáhali s odčerpáváním vody ze sklepů a komunikací, v Jeremiášově ulici vyprošťovali také auto uvízlé v laguně. Říčka Botič v Nuslích vystoupala kolem 17:00 na druhý povodňový stupeň, o dvě hodiny později už byla její hladina níže na prvním povodňovém stupni. Třetí povodňový stupeň, tedy ohrožení, hlásil Pitkovický potok v Kuří u Říčan a Botič v Jesenici-Kocandě u Prahy.
V pražské Ruzyni spadlo za dvě hodiny 70 mm srážek. Letiště tak přerušilo obavování na „nezbytnou dobu“. Varovalo před zpožděním, podle mluvčí Evy Krejčí však nebyla nijak zásadní.
Středočeští hasiči od 15:30 do 18:00 zasahovali po bouřkách u 212 událostí. „Drtivá většina událostí se týkala čerpání vody, bylo jich 159,“ řekla mluvčí Tereza Sýkora Fliegerová. Na Praze-východ vyjížděli hasiči k 69 událostem, podobně na Praze-západ.
Přívalové deště podle mluvčí například ucpávaly propustky. „V Hostivici byla v 16:15 hlášená nestabilní zeď ze stavby, která se částečně zřítila do potoka a ucpala ho, na místě jsme zajistili bagr, aby voda mohla odtékat,“ doplnila mluvčí. Voda v obci během pěti minut vystoupala o 5 cm, a tak zasedla povodňová komise. Pomáhaly i posily hasičů z Prahy Petřin.
Voda ve Zbirohu zaplavila čerpací stanici
Nejvíce srážek z opakovaných bouřek spadlo na Rokycansku v Plzeňském kraji – za více než tři hodiny až kolem 100 milimetrů. Ve Zbirohu voda zaplavila pole, silnice i čerpací stanici, která je tak na několik dní mimo provoz. „Pole jsou holá, je po sklizni, obec se proměnila v řeku,“ popsal situaci starosta Zbirohu Josef Štícha (nez.), který má kolem 2500 obyvatel.
Vodu z desítek zaplavených sklepů tam hasiči začnou odčerpávat v pondělí. Zatím je zaměstnával úklid bahna v okolí čerpací stanice. Z ní museli evakuovat i obsluhu.
Voda do Zbirohu však stále přitéká. Dvě desítky oznámení, které operační středisko hasičů obdrželo, se týkaly právě technické pomoci a čerpání vody ze zatopených obydlí a zahrad.
Přívalový déšť také zkomplikoval dopravu na dálnici D5. „Ve směru na Prahu na 52. kilometru došlo k dopravní nehodě bez zranění. Policisté v místě řídili průjezd svedený do jednoho jízdního pruhu přibližně tři hodiny, po dobu vyšetřování nehody a odstraňování jejích následků,“ řekla Iva Vršecká, mluvčí krajské policie.
Aktuální radarový snímek srážek nad Českou republikou. Více na Pocasi.iDNES.cz
Stachy na Prachaticku se skoro 1 200 obyvateli postihla bouřka s přívalovým deštěm asi dvě hodiny po poledni. Škody se budou teprve objevovat a sčítat, budou velké, řekl starosta Petr Lampa (nestr.). Uvedl, že jde hlavně o vytopené sklepy. „Jsou poškozené břehy vodního toku, kanalizace někde, samozřejmě zatopené objekty a tak dále.“
Provoz vlaků na úseku trati mezi Českými Budějovicemi a rakouským Lincem byl přerušený před 16:30, podle Správy železnic kvůli stromu, který spadl do prostoru dráhy. Jezdily náhradní autobusy. Podle drah byl provoz na trati obnovený okolo 17:30.
Mezi Dačicemi a Slavonicemi na Jindřichohradecku byl přerušený provoz vlaků kvůli podezření na podemletou železniční trať. Rozsah poškození zjišťují pracovníci Správy železnic, uvedly České dráhy na webu. Je to trať mezi jihočeskými Slavonicemi a Kostelcem u Jihlavy na Vysočině. Podle předpokladu drah nebudou vlaky jezdit do pondělního poledne.
Jihočeští hasiči na síti X okolo 16:30 uvedli, že kvůli bouřce měli zatím přes 20 výjezdů v okolí Vimperku a na Strakonicku. Ve většině případů čerpali vodu ze sklepů, několikrát ve Stachách a ve Vimperku. Vodu čerpali v Lažišti, Výškovicích, Prachaticích, Strakonicích a Řepicích. Na dalších místech odstraňovali spadlé stromy. „V obci Vícemily jsme monitorovali hráz rybníka a ve Strakonicích vytahovali z vody pod mostem uvízlé auto,“ informovali na X.
Před bouřkami platí v Čechách stupeň nebezpečí vysoký, na Moravě a ve Slezsku pak nízký. Bouřky se budou podle ČHMÚ vyskytovat až do noci a během její druhé poloviny budou ustávat. Výstraha před nimi platí do pondělních 03:00.