Českem se přehnala další bouřková vlna, spadlé stromy zastavily vlaky

  6:59aktualizováno  11:57
Velmi silné bouřky zasáhly v noci na úterý zejména jihozápad republiky. Poté postupovaly k severovýchodu, nyní se místy vyskytují ve Zlínském, Olomouckém a Moravskoslezském kraji. Popadané stromy komplikují provoz na železnici, hasiči pomáhali i s čerpáním vody ze zatopených prostor.

„Bouřkové pásmo postupuje od západu přes Olomoucký kraj dále k severovýchodu. V bouřkách se ojediněle vyskytují nárazy větru kolem 25 m/s, kroupy a přívalové srážky,“ uvedli meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Během ranních hodin bouřky i déšť zeslábly.

Z hlediska velikosti krup se jednalo patrně o nejsilnější letošní bouřky. „Při bouřkách, které v pondělí večer přešly od západu přes Česko, padaly letos zatím největší kroupy okolo šesti centimetrů,“ uvedl pro iDNES.cz meteorolog Pavel Šimandl.

Fotogalerie

Plno práce měli hasiči Plzeňského kraje, v průběhu pondělního odpoledne a úterního rána vyjížděli k více než padesáti událostem. Popadané stromy to byly téměř ve třiceti případech, dále čerpali vodu ze zatopených sklepů a odstraňovali další následky vydatného deště.

„Nejvíce zasaženy byly oblasti Klatovska, Domažlicka a Plzně jihu,“ uvedl mluvčí Petr Poncar. Meteorologové naměřili za celou noc na území kraje průměrné srážky od 20 do 40 milimetrů. Nejvíce pršelo na Přimdě na Tachovsku, kde spadlo 44 litrů vody na metr čtvereční, v Plzni to bylo za noc 20 litrů vody na metr čtvereční.

Ve Středočeském kraji bylo odstraňování stromů nejčetnější na Benešovsku, ojedinělé případy se vyskytly také na Kolínsku, Mělnicku, Kutnohorsku, Příbramsku a v okrese Praha-východ. V Praze zasahovali hasiči mezi 00:30 a 5:00 u dvanácti případů. „Jednalo se o zatopené prostory nebo popadané stromy,“ uvedli hasiči na Twitteru.

Na jižní Moravě evidovali hasiči nad ránem přes dvacet událostí. Kromě stromů a čerpání vody také zajišťovali poškozené sloupy.

„Nejčastěji jsme zasahovali na Hodonínsku, přesněji na Kyjovsku, kde bylo hned 14 případů. Na Blanensku evidujeme 5 případů, na Brněnsku byly dva a po jedné události na Vyškovsku a Břeclavsku,“ sdělil mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška.

Olomoucké hasiče zaměstnaly noční bouřky hlavně kvůli stromům a větvím na komunikacích. Od třetí do sedmé hodiny ranní řešili celkem 18 událostí. Navíc vyjeli k pěti planým poplachům, kdy oznamovatelé v hustém dešti zaměnili svítící billboardy za požár.

„V dalších čtyřech případech hasiči odčerpávali vodu z objektů, v jednom případě zajišťovali provizorně zaplachtovanou střechu a v jednom čistili odtok ze střechy,“ uvedla mluvčí olomouckých hasičů Vladimíra Hacsiková.

Hasiči Moravskoslezského kraje řešili hlavně pády stromů, od rána vyjížděli k šestnácti případům. Události se obešly bez zranění. Po čtyřech výjezdech mají na kontě hasiči v okresech Opava a Nový Jičín, po dvou v Ostravě, na Karvinsku, Bruntálsku i Frýdecko-Místecku.

„Dvě jednotky hasičů odstraňovaly v úterý ráno ve Studénce 25 metrů vysoký jasan, který spadl na hospodářskou budovu. V centru Opavy pak spadla 15 metrů vysoká lípa na objekt římskokatolické diecéze a poškodila jeho střechu,“ přiblížil mluvčí moravskoslezských hasičů Petr Kůdela.

Podle Českých drah komplikují dopravu na železnici popadané stromy. V Plzeňském kraji je to v úseku Klatovy–Běšiny, v Jihočeském kraji mezi stanicemi Rybník a Loučovice a ve Středočeském kraji mezi Zručí nad Sázavou a Zbraslavicemi. Nepříznivé počasí panuje i v sousedním Německu, provoz je tak přerušen i mezi stanicemi Furth im Wald a Domažlice. Vlaky zde nahradily autobusy.

Bouřky se na jih Čech vrátí v úterý odpoledne

Podle webu ČHMÚ se silné bouřky objeví i v úterý odpoledne a večer. ČHMÚ proto vydal výstrahu před silnými bouřkami (s nízkým stupněm nebezpečí) pro Jihočeský kraj, která platí od úterý od 16 hodin do středy do 1 hodiny . Pro okresy České Budějovice, Český Krumlov, Jindřichův Hradec, Prachatice a Strakonice platí během noci na středu povodňová bdělost. Meteorologové rovněž varují na jihu Čech v noci na středu a ve středu ráno před vydatným deštěm.

Silné bouřky zasáhly Čechy už v pondělí večer. Na Klatovsku padaly kroupy, na Domažlicku dokonce o velikosti dlaně. „Proběhlo to Domažlickem a Strakonickem a teď silné bouřky rychle postupují k severovýchodu a postupně slábnou. Praha už v tom je a teď dostane něco od jihu, ale kroupy už v tom nejsou. Bouřky se pak budou vyskytovat v dalších částech republiky,“ uvedl po půlnoci pro iDNES.cz meteorolog Miloš Dvořák.

Autoři: ,

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Greta nedostala Nobelovu cenu za mír, její příznivci tomu nechtějí uvěřit

Nobelovu cenu za mír získal etiopský premiér Abiy Ahmed. Porazil favorizovanou švédskou ekologickou aktivistku Gretu...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Policisté zasahovali v budovách vnitra a hasičů kvůli zakázce za 40 milionů

Policisté ve čtvrtek provedli domovní prohlídky v budovách ministerstva vnitra a generálního ředitelství hasičského...

Koalice se pře o výživné na děti. Dlužné alimenty má zaplatit stát

Podle návrhu ministryně školství Jany Maláčové (ČSSD) by měl výživné matkám platit a od neplatičů vymáhat stát....

Spolupráce Karla Srpa s StB byla rozsáhlá, řekli svědci z ÚSTR u soudu

Spolupráce Karla Srpa s komunistickou státní bezpečností byla rozsáhlá a v archivech je jednoznačně doložitelná, shodli...

Na opatrovnických soudech soudí hlavně ženy, otcové cítí nespravedlnost

Na opatrovnických odděleních soudů působí jako soudkyně většinou ženy. Otcové, kteří během rozvodu bojují o své děti,...

Najdete na iDNES.cz