Českem se přehnala další bouřková vlna, spadlé stromy zastavily vlaky

  6:59aktualizováno  11:57
Velmi silné bouřky zasáhly v noci na úterý zejména jihozápad republiky. Poté postupovaly k severovýchodu, nyní se místy vyskytují ve Zlínském, Olomouckém a Moravskoslezském kraji. Popadané stromy komplikují provoz na železnici, hasiči pomáhali i s čerpáním vody ze zatopených prostor.

„Bouřkové pásmo postupuje od západu přes Olomoucký kraj dále k severovýchodu. V bouřkách se ojediněle vyskytují nárazy větru kolem 25 m/s, kroupy a přívalové srážky,“ uvedli meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Během ranních hodin bouřky i déšť zeslábly.

Z hlediska velikosti krup se jednalo patrně o nejsilnější letošní bouřky. „Při bouřkách, které v pondělí večer přešly od západu přes Česko, padaly letos zatím největší kroupy okolo šesti centimetrů,“ uvedl pro iDNES.cz meteorolog Pavel Šimandl.

Fotogalerie

Plno práce měli hasiči Plzeňského kraje, v průběhu pondělního odpoledne a úterního rána vyjížděli k více než padesáti událostem. Popadané stromy to byly téměř ve třiceti případech, dále čerpali vodu ze zatopených sklepů a odstraňovali další následky vydatného deště.

„Nejvíce zasaženy byly oblasti Klatovska, Domažlicka a Plzně jihu,“ uvedl mluvčí Petr Poncar. Meteorologové naměřili za celou noc na území kraje průměrné srážky od 20 do 40 milimetrů. Nejvíce pršelo na Přimdě na Tachovsku, kde spadlo 44 litrů vody na metr čtvereční, v Plzni to bylo za noc 20 litrů vody na metr čtvereční.

Ve Středočeském kraji bylo odstraňování stromů nejčetnější na Benešovsku, ojedinělé případy se vyskytly také na Kolínsku, Mělnicku, Kutnohorsku, Příbramsku a v okrese Praha-východ. V Praze zasahovali hasiči mezi 00:30 a 5:00 u dvanácti případů. „Jednalo se o zatopené prostory nebo popadané stromy,“ uvedli hasiči na Twitteru.

Na jižní Moravě evidovali hasiči nad ránem přes dvacet událostí. Kromě stromů a čerpání vody také zajišťovali poškozené sloupy.

„Nejčastěji jsme zasahovali na Hodonínsku, přesněji na Kyjovsku, kde bylo hned 14 případů. Na Blanensku evidujeme 5 případů, na Brněnsku byly dva a po jedné události na Vyškovsku a Břeclavsku,“ sdělil mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška.

Olomoucké hasiče zaměstnaly noční bouřky hlavně kvůli stromům a větvím na komunikacích. Od třetí do sedmé hodiny ranní řešili celkem 18 událostí. Navíc vyjeli k pěti planým poplachům, kdy oznamovatelé v hustém dešti zaměnili svítící billboardy za požár.

„V dalších čtyřech případech hasiči odčerpávali vodu z objektů, v jednom případě zajišťovali provizorně zaplachtovanou střechu a v jednom čistili odtok ze střechy,“ uvedla mluvčí olomouckých hasičů Vladimíra Hacsiková.

Hasiči Moravskoslezského kraje řešili hlavně pády stromů, od rána vyjížděli k šestnácti případům. Události se obešly bez zranění. Po čtyřech výjezdech mají na kontě hasiči v okresech Opava a Nový Jičín, po dvou v Ostravě, na Karvinsku, Bruntálsku i Frýdecko-Místecku.

„Dvě jednotky hasičů odstraňovaly v úterý ráno ve Studénce 25 metrů vysoký jasan, který spadl na hospodářskou budovu. V centru Opavy pak spadla 15 metrů vysoká lípa na objekt římskokatolické diecéze a poškodila jeho střechu,“ přiblížil mluvčí moravskoslezských hasičů Petr Kůdela.

Podle Českých drah komplikují dopravu na železnici popadané stromy. V Plzeňském kraji je to v úseku Klatovy–Běšiny, v Jihočeském kraji mezi stanicemi Rybník a Loučovice a ve Středočeském kraji mezi Zručí nad Sázavou a Zbraslavicemi. Nepříznivé počasí panuje i v sousedním Německu, provoz je tak přerušen i mezi stanicemi Furth im Wald a Domažlice. Vlaky zde nahradily autobusy.

Bouřky se na jih Čech vrátí v úterý odpoledne

Podle webu ČHMÚ se silné bouřky objeví i v úterý odpoledne a večer. ČHMÚ proto vydal výstrahu před silnými bouřkami (s nízkým stupněm nebezpečí) pro Jihočeský kraj, která platí od úterý od 16 hodin do středy do 1 hodiny . Pro okresy České Budějovice, Český Krumlov, Jindřichův Hradec, Prachatice a Strakonice platí během noci na středu povodňová bdělost. Meteorologové rovněž varují na jihu Čech v noci na středu a ve středu ráno před vydatným deštěm.

Silné bouřky zasáhly Čechy už v pondělí večer. Na Klatovsku padaly kroupy, na Domažlicku dokonce o velikosti dlaně. „Proběhlo to Domažlickem a Strakonickem a teď silné bouřky rychle postupují k severovýchodu a postupně slábnou. Praha už v tom je a teď dostane něco od jihu, ale kroupy už v tom nejsou. Bouřky se pak budou vyskytovat v dalších částech republiky,“ uvedl po půlnoci pro iDNES.cz meteorolog Miloš Dvořák.

Autoři: ,

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

Pokud by stíhání premiéra Babiše bylo obnoveno, zastavím ho, řekl Zeman

Prezident Miloš Zeman (vlevo) přišel na jednání vlády o státním rozpočtu....

Pokud by stíhání premiéra Babiše v kauze Čapí hnízdo bylo obnoveno, prezident Zeman by využil své pravomoci a zastavil...

Místo uhlí by na severu Čech mohla energii vyrábět voda z kaskády jezer

Premiér Andrej Babiš u jezera Milada. Jeho vláda bude hledat peníze na...

Po postupném ukončení těžby uhlí by na severu Čech mohla vzniknout propojená kaskáda jezer s přečerpávacími vodními...

Vyloučené lokality? Jsme krátce před nepokoji, řekla poslancům Maláčová

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová navštívila ve středu Ústí nad...

Za časovanou bombu označila před poslanci sociálního výboru takzvané vyloučené lokality ministryně práce a sociálních...

Žádné další peníze. Babiš odmítá jednat o navýšení rozpočtu pro zdravotnictví

Premiér Andrej Babiš (ANO) po schůzce s prezidentem Milošem Zemanem 20. srpna...

Premiér Andrej Babiš nemíní jednat v koalici o dalším navýšení financí pro zdravotnictví v příštím roce. Za dostatečné...

Najdete na iDNES.cz