Po půl století mu vrátili zrak. Při přecházení silnice ale oči stále zavírá

  13:36aktualizováno  13:36
Josefu Kalousovi z Děčína bylo dvanáct let, když se v obličeji opařil a oslepl. Psal se rok 1964, nebyly billboardy u silnic ani nákupní centra, televize hrála černobíle a Škodovka vyráběla spartaky a oktávie. Zrak mu po půl století vrátil až zlínský oční chirurg Pavel Stodůlka. Léta "v temnotě" popsal pro MF DNES.

Primář Pavel Stodůlka vyšetřuje Josefa Kalouse, který po oční operaci znovu vidí. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

To, jak se svět mění, mohl dnes devětapadesátiletý Kalous vidět jen občas. Podstoupil totiž několik operací, po nichž se mu zrak na malou chvíli vrátil. "Obnášelo to pět týdnů v nemocnici. Po operaci jsem viděl, ale když mě propouštěli domů, už to bylo zase špatné," řekl muž.

Poslední marný pokus podstoupil před 25 lety a další už nechtěl. Přesto nedávno přijel z Děčína do Zlína, aby mu šéfchirurg oční kliniky Gemini Pavel Stodůlka transplantoval umělou rohovku. "Teď se pořád musím na něco dívat. V noci se budím a dívám se kolem sebe," řekl Kalous.

Přemluvit ho musela žena. Když mu primář Stodůlka řekl, že naději má, a nabídl termín operace, nevěřil tomu. Teprve když během zákroku uviděl světla nad operačním stolem, začal váhat. A brzy potom poprvé spatřil i svého čtyřletého vnuka Matýska a dvě dcery, které během doby, kdy neviděl, dospěly.

"Věděl jsem, že si beru hezkou holku"

"Ženu jsem znal už jako kluk, ještě dřív než jsem oslepl. Tak jsem věděl, koho si beru. Vždycky to byla hezká holka," usmíval se devětapadesátiletý muž.

Nejprve si Josef Kalous musel zvyknout na život ve tmě, teď se učí znovu vidět. "Třeba abecedu jsem nezapomněl, to ne. Úplně mi ale schází odhad vzdáleností," uvažuje.

Primář Pavel Stodůlka vyšetřuje Josefa Kalouse, který po oční operaci znovu vidí.

První problém řešil už při odchodu z kliniky. "Nedokázal jsem přejít silnici. Viděl jsem auta, ale byla tak daleko, že jsem je neslyšel. To mě mátlo," řekl. "Chvíli jsem stál na chodníku, a pak jsem prostě zavřel oči a poslouchal provoz. To pro mě bylo bezpečnější, na druhou stranu jsem se dostal tak, jak jsem byl léta zvyklý," řekl.

Zásadní změny ve svém životě ale dělat nehodlá. Díky operaci vidí na pravé oko, do kterého mu primář Stodůlka voperoval umělou rohovku. Levé má příliš poničené předchozími operacemi. Je stále obezřetný, nevzdá se počítače s hlasovým výstupem, ani vysílačky, která mu hlásí číslo tramvaje.

I přes postižení vystudoval konzervatoř

I přes postižení Josef vystudoval konzervatoř a živí se jako ladič pián. "Jsem pořád v terénu, na ulici, v tramvajích. Přijet na jakoukoliv adresu v zemi pro mě nebyl nikdy problém," říká Kalous. "Vyrazit poprvé do ulic ale bylo hodně těžké. Viděl jsem jen špinavou mlhu a několikrát jsem se obrátil zpátky k domovu, než jsem vážně vykročil," popsal.

Speciální škola, kde dokončil vzdělání, byla internátní a Josef na ni vzpomíná rád. Jen kritizuje současný trend integrovat děti s postižením do běžných tříd.

"My jsme na tom byli všichni stejně. Normálně jsme se prali, hráli fotbal nebo lozili po střechách," popsal. "Když jsem ale ještě nějakou dobu po úrazu chodil do své staré školy, ve všem mi uhýbali. Kamarádům jsem nestačil a v tělocvičně měli strach mě pustit na nářadí. A to dnes zažívají děti, které jsou integrované," tvrdí.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Magnetický pól chvátá k Rusku a vědci tápou. Možná hrozí přepólování

Posun severního magnetického pólu (30. 12. 2009)

V zemském nitru se něco děje. Severní magnetický pól Země se přesouvá od Kanady směrem k Rusku a jeho pohyb je čím dál...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Další z rubriky

Prozápadní kurz je mé přesvědčení, ohradil se Petříček proti KSČM

Ministr zahraničí Tomáš Petříček

Ministr zahraničí Tomáš Petříček z ČSSD se ohradil proti tlaku komunistů tolerujících vládu Andreje Babiše. Komunisté...

„Velký bratr“ začne v květnu elektronicky sledovat pohyb cigaret na území EU

Ilustrační snímek

Brzy na bedra tabákových firem v Evropské unii dolehne nová povinnost. Musejí elektronicky sledovat pohyb svého zboží....

Nezvyklé teplo v Česku v pátek přepisovalo rekordy, bylo přes 15 stupňů

V minulých letech vyráželi sportuchtiví Pražané do zasněžených ulic na běžkách....

Teploty na několika místech Česka v pátek vystoupaly nad 15 stupňů Celsia. Nejvyšší teplotu, 15,5 stupně, naměřili...

Najdete na iDNES.cz