Po manažerovi Hučína šla kvůli kampani kriminálka

  17:11aktualizováno  17:11
Vladimír Hučín má pocit, že se policii nelíbí jeho kandidatura do Senátu. Jeho volebního manažera Zbyňka Horvátha vyslýchala kvůli plánované předvolební akci kriminálka. "Chtěli prý zjistit, jestli nejsem extremista," řekl Horváth iDNES.cz. Podle policie se jedná o standardní postup.

Vladimír Hučín - Vladimír Hučín | foto: Luděk PeřinaMF DNES

DOKUMENT: Vyjádření policie

Na případ upozornil server iDNES.cz senátor Jaromír Štětina. "Považuji policejní výslech vedoucího volebního štábu kandidáta do Senátu v době kampaně za bezprecedentní. Je to nepřijatelný způsob zastrašování kandidáta," řekl.

Zájem policie se týkal oficiálního zahájení předvolební kampaně Vladimíra Hučína. Akce se má konat 1. září na Náměstí T.G. Masaryka v Prostějově. "Její konání jsem standardně ohlásil na magistrátu," řekl iDNES.cz Hučínův volební manažer Zbyněk Horváth.

V ohlášce prý uvedl jako účel akce setkání s občany a připojil veškeré své kontaktní údaje. Předpokládaný počet účastníků odhadl na dvě stě. Za pár dní mu volala jeho matka, že ho v místě trvalého bydliště ve Zlíně, kde se on sám nezdržuje, hledala kriminální policie.

"Moje máti je invalidní a měla z toho málem infarkt. Hned jsem na příslušný protiextremistický útvar volal, ale byl tam jen záznamník. Teprve po týdnu mi zavolali na mobil a řekli, že se mám do půl hodiny dostavit do Zlína na služebnu," popsal Horváth.

Policie: Šlo o standardní postup
Výslech podle něj trval asi půl hodiny. Policisté se ho ptali, co se bude na akci dít a jestli na ní má povolení. "Na to jsem jim řekl, že zřejmě neznají ústavu a zákony, protože u podobných akcí existuje pouze ohlašovací povinnost a nemusí je nikdo schvalovat," míní Horváth.

Na celé věci ho nejvíce zarazilo to, že se ho policisté ptali na věci, které uvedl už v ohlášce. "Napsal jsem tam i své číslo na mobil, tak nevím, proč mi na něj nezavolali, proč museli dělat takový rozruch v mém trvalém bydlišti," podivuje se Zbyněk Horváth.

Podle policie je takový postup standardní. "Oznámili nám z radnice, že se chystá akce, které se má účastnit asi 200 lidí. My v takovém případě musíme ze zákona zjistit, o co se jedná," sdělila iDNES prostějovská policejní mluvčí Alena Slavotínková.

Na ohlášce podle ní nebylo ani slovo o předvolební kampani. "Kdyby tam stálo, že se jedná o předvolební kampaň, určitě bychom taková opatření nepodnikali," vysvětlila mluvčí.

Hučínův spolupracovník: Je to provokace
Takové vysvětlení Zbyněk Horváth nepřijímá. "Uvedl jsem tam doslova ´setkání s občany´. Podával jsem to na magistrátě, kde mě všichni znají, vždyť jsem tam coby volební zmocněnec pana Hučína podával i jeho kandidaturu. Nenapadlo by mě, že mě někdo bude považovat za extremistu," řekl.

Podle policie se jedná o nedorozumění. "V žádném případě to není zastrašování nebo něco takového. Chtěli jsme spíše pomoci, vyslat na akci k zajištění bezpečnosti naše hlídky, a nakonec se to obrátilo proti nám," uvedla Alena Slavotínková.

Hučínův volební manažer má jiný názor. "Je to jasná provokace. Mělo to úplně jiný nádech, než jak to policie nyní podává. Není to nic nevinného. Děsím se okamžiku, kdy takovéhle postupy začnou být v této zemi standardní," uzavřel Horváth.

Autoři:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Spalničky se šíří raketovým tempem. Staré očkování už nemusí fungovat

Případů spalniček je stále více.

Po desítkách let jsou spalničky zpátky. V Evropě se epidemie šíří hlavně v Itálii, Francii či Řecku, na Ukrajině bylo...

Další z rubriky

Babiš si to vyřídí s Petříčkem, tvrdí Filip. Nižší schodek nevyjednal

Předseda KSČM Vojtěch Filip po jednání s premiérem  Andrejem Babišem na Úřadu...

Předseda komunistů Vojtěch Filip řekl , že si to premiér Andrej Babiš „vyřídí“ s ministrem zahraničí Tomášem Petříčkem...

Případ zastavený motorkář: žalobci chtějí přesný výklad, kdy zahradit cestu

Soud zprostil viny policistu, který zatarasil cestu motorkáři

Justice se dál zabývá policistou Šimonem Vaicem, který čelil obžalobě za to, že zastavil ujíždějícího motorkáře...

Bolestivá biopsie prsou může být minulostí. Pacientky vyšetří nový mamograf

Olomoucká fakultní nemocnice představila nový moderní mamograf, který je v...

Větší přesnost a menší nepohodlí pro pacientky. To od nového mamografu očekávají lékaři v Nemocnici Na Bulovce. Díky...

Najdete na iDNES.cz