Plzeňští radní chtějí vymazat z map Berounku a vrátit Mži

  16:16aktualizováno  16:16
Plzeňští zastupitelé zvedli ruku pro jedno z nejkurióznějších usnesení. Město jejich rozhodnutím vyrazilo do boje za zkrácení délky řeky Berounky, která vzniká na soutoku v Plzni. Autor návrhu, zastupitel-historik Jan Anderle, se nijak netají svojí chutí vymazat Berounku zcela z mapy.

Například Ottův slovník naučný uvádí, že řeka Mže se vlévá do Vltavy, míní iniciátor nápadu. Ilustrační foto. | foto: Petr DvořákMF DNES

Zastupitelé Plzně zvedli ruku pro to, že změní jméno řeky Berounky na Mži na území města. To znamená do soutoku Mže s Radbuzou až k hranici katastrálního území obce Chrást.

Radní Plzně přitom dostali za úkol nechat vyměnit tabule se jménem řeky u mostu na Jateční ulici. Mají navíc při jednání s vedením kraje dosáhnout návratu historického jména Mže pro řeku na celém území Plzeňského kraje.

Za vše prý může lenost úředníků
Iniciátor hlasování Jan Anderle se opírá o historické podklady a tvrdí, že jméno Berounka se omylem rozšířilo v 17. století a potom se její délka postupně prodlužovala proti proudu Mže.

Zdůrazňuje, že například Ottův slovník naučný uvádí, že řeka Mže se vlévá do Vltavy. "Jediný důvod, proč se takzvaná Berounka roztahuje až k nám do Plzně, je necitlivost byrokratů zřejmě s cílem usnadnit si práci," tvrdí.

Takzvaná Berounka podle něj vznikla v sedmnáctém století, kdy byl majiteli berounského panství nazýván jejich úsek Mže jako "Řeka berounských".

"Původně to byl pouze přivlastňující název. I v Plzni se úseky řeky nazývaly podle konkrétních feudálních vlastníků. Ale nebylo to proto, že by se ten tok jmenoval Berounka. I oni si uvědomovali, že je to Mže. Až potom se z názvu Berounka stal název zeměpisný a nastal problém," vysvětluje Anderle.

A pokračuje: "Kdysi se říkalo, že Berounka vzniká od soutoku Mže s rakovnickým potokem u Křivoklátu. Pak se mluvilo o soutoku Střely a Mže. Nakonec dnes máme Berounku ve Štruncových sadech v Plzni." Historik zdůrazňuje, že i správci povodí pokládají za pramen Berounky pramen Mže.

Vymažte Berounku z map!
Anderle by rád prosadil přejmenování Berounky na Mži do novely vodního zákona, který se má schvalovat v příštím roce. "Doufám, že k naší vůli bude přihlédnuto při přípravě vodního zákona, jehož podkladem je i vodohospodářská mapa. Ta určuje délky řek," odkrývá neskromné plány.

Připouští ale, že zastupitelstvo Plzně může rozhodovat jen o věcech týkajících území města.

Přesto by název Berounka rád vymazal ze všech map. "Historické zdroje jasně říkají, že Mže je nejdelším přítokem Vltavy. Pramení v Českém lese za Tachovem a ústí do Vltavy pod Zbraslaví. Takže v tom smyslu není co řešit," míní.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Další z rubriky

Taxi dispečink je dnes přežitek, řekl šéf Taxify ČR v Rozstřelu

Šéf Taxify ČR Roman Sysel a Karolína Venclová z Asociace koncesionářů v...

Od letošního roku musejí mít řidiči alternativní taxislužby Taxify licenci stejně jako řidiči běžní řidiči taxi. Před...

Protikorupční fond chce pro oznamovatele trestných činů až 667 tisíc

Karel Janeček v Show Jana Krause

Lidé, kteří nahlásí trestný čin spáchaný jejich zaměstnavatelem a budou kvůli tomu vyhozeni nebo převedeni na jinou...

Mráz našel poslední útočiště v Polabí. Anomálii způsobilo bezvětří

Teplotní mapa České republiky. Tmavá skvrna ukazuje chladná místa mezi...

Celou republiku ovládlo jarní počasí, zima se drží už jen u Litoměřic. V nedalekých Doksanech meteorologové naměřili...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz