Proděkan Tomažič měl dizertační práci hotovou za necelé tři měsíce, jiným studentům to trvá roky. Včera si jeho plagiát mohly přečíst stovky studentů na promítacím plátně. Ilustrační foto

Proděkan Tomažič měl dizertační práci hotovou za necelé tři měsíce, jiným studentům to trvá roky. Včera si jeho plagiát mohly přečíst stovky studentů na promítacím plátně. Ilustrační foto | foto: Daniel Beran, MAFRA

Plzeňská práva jsou prohnilá, kromě plagiátorství zmizela polovina dizertací

  • 493
Poměry na plzeňské právnické fakultě se začne zabývat policie a znovu i ministerská komise. Bude zkoumat podivné praktiky při získávání titulů Ph.D. Z fakultní knihovny navíc zmizela víc než polovina dizertací. Rektor přesto stále nevidí důvod k odvolání vedení fakulty.

TRESTNÍ OZNÁMENÍ KVŮLI PLAGIÁTORSTVÍ

Redaktor Lidových novin Tomáš Němeček podal v pondělí trestní oznámení pro podezření z porušení autorského zákona. Důvodem byla dizertační práce proděkana fakulty Ivana Tomažiče, který v ní opsal desítky stran textu. Podle Němečka tak vzniklo silné podezření, že byl porušen autorský zákon.

Na skandál na plzeňské právnické fakultě a jejího proděkana Ivana Tomažiče, který opsal celé desítky stran ve své dizertační práci, jako první upozornily Lidové noviny. Zároveň na fakultě zmizely desítky odborných textů.

Případem se začne zabývat i policie. "Žádné oznámení jsme do současné doby nedostali, ale očekáváme ho," řekla iDNES.cz policejní mluvčí Vladimíra Čejková.

Odborné práce by měly být na fakultě v nejbližších dnech zapečetěny. Jejich evidence a zařazování do knihovny je neprůhledné. "Požádali jsme ministerstvo školství, aby práce zapečetilo a nemohlo se s nimi dále manipulovat," uvedla šéfka Akreditační komise ministerstva školství Vladimíra Dvořáková.

Tím má začít na fakultě hloubková kontrola akreditační komise, která už přes rok upozorňuje na podivné praktiky na plzeňských právech, například při získávání titulů Ph.D. Údajně bylo možné ho v Plzni získat během několika měsíců, obvykle to přitom trvá několik let.

"Například proděkan Ivan Tomažič zpracoval dizertační práci za tři a půl měsíce," upozornil v úterý student čtvrtého ročníku Martin Marek, když se svými třemi kolegy z akademického senátu fakulty popisoval situaci na fakultě zhruba třem stovkám studentů. Všichni si Tomažičův plagiát mohli přečíst na obřím plátně v jedné z poslucháren.

"V právnické knihovně chybí 35 z 65 obhájených dizertačních prací, na jejichž konci je udělení titulu Ph.D.," upozornil také Marek, který prý stejně jako jeho kolegové dostává zastrašující anonymy, které ho mají odradit od informování veřejnosti.

Rektor stále neví, proč odvolat vedení fakulty

Rektor Západočeské univerzity Josef Průša stále tvrdí, že nemá dost důvodů k tomu, aby lidi ve vedení právnické fakulty zbavil funkcí. Dnes má ale podle prorektora Františka Ježka nastat zlomový okamžik, protože už nelze ohrožovat studenty a pověst celé univerzity.

Jak uvedl, dnes se sejde vedení univerzity s vedením fakulty. Ježek naznačil několik variant, buď rektor navrhne odvolání děkana nebo děkan odstoupí sám.

"Něco zlomového se už musí stát, protože nelze dále ohrožovat pověst celé školy," uvedl prorektor František Ježek.

Vedení fakulty na dotazy novinářů neodpovídá. Na kauzu neutěšených poměrů a nejnovější případ Tomažičova plagiátu reagovalo jen v pondělí velmi nečekaným vysvětlením.

Podle proděkana Milana Kindla byla dizertační práce vyrobena záměrně jako plagiát a vyměněna v knihovně za původní práci, aby pomohla odhalit člověka, který z fakulty vynáší interní informace.

Na škole učily mrtvé duše

Podle Vladimíry Dvořákové z akreditační komise ministerstva školství se v žádosti fakulty o prodloužení akreditace k doktorského studiu objevovala jména lidí, kteří na škole neučí. Jako učitelku uvedlo vedení fakulty profesorku, která byla po mrtvici tři roky upoutána na lůžko.

Ve zkušebních komisích podle Dvořákové sedí lidé, kteří vystudovali jiný obor než zkouší. Loni byla zhruba pětina studentů přijata mimo přijímací řízení. Většinou se jednalo o prominenty nebo studenty soukromé Vysoké školy Karlovy Vary, kde působí i Kindl.

Místo snahy o nápravu útok

"Není to neobvyklé, že studenti přestupují, ale musí být stanovena nějaká pravidla pro přijímání, která jsou pro všechny stejná, což v Plzni chybí," uvedla Dvořáková.

Podle ní je alarmující, že škola je úzce propojena s Ústavem státu a práva Akademie věd, jehož ředitelem je děkan fakulty Jaroslav Zachariáš, působí tam i jeho kolegové z vedení fakulty. "Ústav provádí expertizy hodnoty státního majetku. Tam musí být nezpochybnitelné autority, což z jejich posledních vystoupení není patrné," podotkla Dvořáková.

"Když jsme školu kritizovali, reakce byla překvapivá, namísto snahy o nápravu následovaly snahy o snížení věrohodnosti akreditační komise," dodala.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video