Pletou si stranu a kostel, říká exministr Kalousek na adresu lidovců

  6:48aktualizováno  6:48
Proč Miroslav Kalousek odchází od lidovců a připravuje novou stranu? "Jako předseda KDU-ČSL jsem některým místním organizacím říkal: Mám pocit, že se na schůzích modlíte a v kostele děláte politiku. Naučte se to dělat obráceně, nebo nebudete přitažliví pro spoluobčany. Myslím, že jsem s tím bojoval marně," řekl v rozhovoru pro MF DNES.

Exministr financí Kalousek chce voliče přilákat i na knížete Schwarzenberga. | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Kdo přišel na to, že by se nová strana, kterou chystáte, měla jmenovat právě TOP 09?
Řekněme, že ten název vznikl z autorského přemýšlení. Nikdo si neklade nárok na copyright.

Zdůrazňuji, že definitivní rozhodnutí uděláme do konce května. Pak oznámím, zda odcházím z veřejného života, nebo se budu podílet na formování nového subjektu.

Pokud bychom se rozhodli, že půjdeme s novou stranou do předčasných voleb, jsme v mimořádné časové tísni. Ale o tom, jak to řešit, chci více mluvit až po evropských volbách, protože do té doby bychom jen mátli voliče.

Teď přemýšlíme o stanovách a programových prioritách. Bylo nutné vymyslet název, protože na petici, kde se sbírají podpisy pro vznik strany, název musí být. Takže pokud ji založíme, název skutečně bude zkratkou slov tradice, odpovědnost, prosperita.

Top má ale ještě jiný význam, to slovo znamená i špičkový, nejlepší. Těch "top devět" nejlepších máte být vy, Karel Schwarzenberg, Vladimír Mlynář a ještě šest dalších lidí?
Je nás mnohem víc. Ale nechci vystavit své kolegy a přátele tlaku, kterému čelím já, když musím odpovídat na otázky o nové straně. Pokud definitivně řekneme ano, přípravný výbor strany bude představen po evropských volbách.

Může ovlivnit vznik nové strany to, jak lidovci, případně zelení dopadnou v evropských volbách a zda by měli šanci dostat se do českého parlamentu?
Kdyby propadli, byl by to podpůrný argument, aby nová strana vznikla. Ten hlavní argument ale je, že za normální situace by mě nenapadlo přemýšlet o novém subjektu. Kdybych si vzal programy stran, tak politický "trh" je pokrytý.

Ovšem v situaci, kdy řada členů KDU-ČSL má problém se svým vlastním programem v oblasti reforem, které souvisí se stárnutím populace, tak musím nutně přemýšlet, jak politický trh pokrýt, když teď pokrytý není.

Jestliže se moje strana posouvá doleva a k rovnostářské politice, myslí víc na dnešní spotřebu než na odpovědnost k budoucnosti, tak v této politice se už nemohu angažovat. A pak je otázka, zda by tu neměl být subjekt, který by skutečné priority prosazoval.

Máte málo času na sestavení kandidátek. Jednáte se Starosty a nezávislými. Uvažujete i o tom, že byste šli do podzimních voleb v bloku s ODS, nebo že by se členové vaší nové strany objevili jako jednotlivci na kandidátce ODS?
Jsme otevřeni celé řadě variant, nenuťte mě přemýšlet v přímém přenosu. Ale jednu věc mohu vyloučit zcela. To, že by někteří z nás jednotlivě kandidovali za ODS. V našich úvahách se nebráníme různým typům koalic nebo spolupráce.

Jak velkou část KDU-ČSL s sebou chcete odvést do TOP 09?
Budete se divit, ale já si to nijak zvlášť neeviduji. Bude to svobodné rozhodnutí každého, není to tak, že bych kohokoli přemlouval. Okruh lidí, kteří o tom přemýšlejí, to určitě není pražský diskusní kroužek. V přípravném výboru jsou zastoupeny v zásadě všechny regiony

Co říkáte tomu, že předseda lidovců Čunek straníkům napsal, že bez uzardění o KDU-ČSL hanebně lžete, chcete ji rozložit a že z liberálního úletu se musí strana vrátit ke konzervatismu?
Já tu stranu nijak neštěpím, jsem z ní spíše na odchodu. Je škoda, že diskuse KDU-ČSL před sjezdem nemá jiná témata než Miroslava Kalouska. Nechť KDU-ČSL jde svou cestou. S panem Čunkem se přít nechci. Uvedl bych jen jeden ze silných důvodů, který mě přiměl ukončit mé ambice v KDU-ČSL.

Mnoho let jsem frustrován zvláštním zvykem členské základny lustrovat, kdo je lepší křesťan. Já jsem připraven se ze svého vztahu ke Stvořiteli zpovídat jemu a svému svědomí, ne spolustraníkům. Část členské základny KDU-ČSL se dodnes nenaučila rozlišovat mezi pojmy politická strana, církev a sekta. Proto se už v té straně nemohu dál angažovat.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Další z rubriky

Zastal se obětí kněží a nabízí jim pomoc, dostal vyhazov z církevního soudu

Ilustrační snímek

Nová iniciativa, která pomáhá obětem sexuálního zneužití duchovními, vadí brněnskému biskupství. Jejího zakladatele...

Protikorupční fond chce pro oznamovatele trestných činů až 667 tisíc

Karel Janeček v Show Jana Krause

Lidé, kteří nahlásí trestný čin spáchaný jejich zaměstnavatelem a budou kvůli tomu vyhozeni nebo převedeni na jinou...

Bývalý uhlobaron Koláček u soudu prováděl duchovní cvičení

Někdejší spolumajitel Mostecké uhelné společnosti Antonín Koláček u soudu,...

Pouhé modlení už nestačí. Bývalý uhlobaron a buddhista Koláček, který si změnil křestní jméno z Antonína na Antonio,...

Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun
Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun

Proč u vás doma nefungují všechny univerzální rady, jak ušetřit? Protože každá rodina funguje jinak! Zaměřte se na to, co opravdu potřebujete, a podle toho postupně utáhněte kohoutek na správném místě. V rozpočtu se pak najde i pár stovek navíc.

Najdete na iDNES.cz