Plesniví Vietnamci a dlouhý nehet. Brožurka přibližuje policistům cizince

  15:51aktualizováno  15:51
Policejní specialisté na zahraniční zločinecké gangy dostali novou pomůcku. Brožurku popisující tři největší komunity cizinců - Vietnamce, Ukrajince a Mongoly. Dozvědí se z ní třeba to, že Vietnamcům žijícím v ČR se říká Viet Xu a na špičce v jejich hierarchii jsou starší zavedení obchodníci - xu moc, tedy "plesniví Vietnamci".

Vietnamci, Mongolové a Ukrajinci v ČR. | foto: Koláž - iDNES.cz

"U bohatých obchodníků se můžeme na malíčku ruky setkat s dlouhým, až několikacentimetrovým nehtem, coby symbolem úspěchu," tvrdí například publikace, která má pomoci policistům pochopit složitou situaci cizinců žijících v Česku.

Kapitola Vybraná kulturní specifika pak zase varuje před klasickým evropským vnímáním úsměvu. Ten prý u Vietnamců neznamená jen projev radosti. Vietnamci ho použijí i při nepříjemné situaci, když projevují nervozitu, podráždění či rozpaky.

Komunita je ale specifická svou dobrou znalostí Česka. Za bývalého režimu jich přijížděly do Československa desítky tisíc. V 80. letech zde pracovalo až 120 tisíc Vietnamců.

Po revoluci v roce 1989 jich zde řada zůstala a založili rodinu. V Česku tak žije už druhá generace Vietnamců, kteří zde řádně podnikají, jejichž děti chodí do škol a mluví česky.

Kvůli další vlně imigrantů z Vietnamu se ale tito starousedlíci nyní ocitají ve složité situaci. Většina z "nováčků" totiž pochází z nižších společenských pater. Zabydlení Vietnamci se bojí, že právě tito lidé vyvolají vlnu xenofobie proti celé jejich komunitě.

Vietnamci ale stejně jako další komunity mají jeden zásadní problém. Kvůli jazykové bariéře je velká část z nich izolována od vnějšího světa a při komunikaci s úřady nebo hledání práce a bydlení jsou odkázáni na různé zprostředkovatele, kteří je zneužívají.

Mongolové poráželi na ubytovně ovci

Mongolů žije v Česku mnohem méně než Vietnamců. Asi osm tisíc cizinců je specifických tím, že nevytvářejí uzavřené komunity nebo ghetta. Naopak kladou důraz na individualitu a dosažení osobního úspěchu.

Mongolsko

Přesto jejich odlišná kultura a zvyky mohou někdy vyvolat překvapení. Například když v roce 2007 při oslavě příchodu jejich nového roku Cagán sar porazili a pekli ovci v ubytovně na sídlišti v Blansku (více čtěte zde).

Mongolové se také potýkají s problémem mizivého počtu lidí, kteří hovoří mongolsky i česky. Tlumočníci, nebo i nekvalifikovaní překladatelé mohou být díky svým dovednostem často "zaháčkováni" v některých pochybných obchodech. Autoři proto upozorňují policisty na neochotu Mongolů mluvit se strážci zákona právě kvůli tomu, že jim přitom tlumočí takoví překladatelé.

Často prý také doplácejí na svou víru v dané slovo a ústní dohodu. Ta je totiž v Mongolsku dodržována, v Česku pak cizinci často narazí.

Ukrajinci na špinavou práci

Nejpočetnější z popisovaných skupin je komunita Ukrajinců, kterých je v Česku přes 100 tisíc a tvoří třetinu všech cizinců u nás.

Fronta na vízum před cizineckou policií

Většinou vykonávají ty nejhůře placené manuální práce ve stavebnictví za katastrofálních podmínek. Často musí pracovat venku, sedm dní v týdnu. Také v továrnách dostávají ty nejnevděčnější pozice.

Právě kvůli tomu u nich podle autorů nastává takzvaná cirkulační migrace. Kvůli podmínkám, v jakých v Česku musí pracovat, si chtějí co nejrychleji vydělat peníze a vrátit se domů. Po návratu ale zjišťují, že situace na Ukrajině je ještě horší, a vracejí se za prací do Čech.

Stejně jako jiné skupiny je většina z nich vazaly takzvaných klientů, kteří je sem přivážejí, zajišťují práci a bydlení. Vždy za peníze, které jim pak krajané musí splácet.

Příručka ale vyvrací rozšířenou pověst o ukrajinských profesorech pracujících na českých stavbách. Vysokoškoláci prý tvoří jen 11 procent z přicházejících Ukrajinců. Plných 40 procent z nich je vyučených.


  • Nejčtenější

Je nás 300 tisíc, rezignujte, znělo z Letné. Máte právo na názor, vzkázal Babiš

Na Letenské pláni skončila krátce po čtvrté hodině demonstrace spolku Milion chvilek proti premiérovi Andreji Babišovi....

Skandinávie zažila vlastní Křišťálovou noc, neonacisté útočili koordinovaně

Ve Skandinávii se minulý víkend u příležitosti výročí Křišťálové noci odehrála řada koordinovaných útoků namířených...

Postih tvůrců nejdražšího českého filmu. Přišel jsem o všechno, říká Krejčí

Jde v Česku o nejdražší filmový projekt všech dob. Kvůli němu přišel jeden z jeho tvůrců, režisér Tomáš Krejčí,...

Babiš: Proč mi vyčítají KSČ? Benešovou neodvolám, s Minářem se nesejdu

Ministryni Marii Benešovou neodvolám a s šéfem spolku Milion chvilek pro demokracii se nesejdu. Tak v rozhovoru pro...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ruská trikolora místo české. Babiš udělal stejný přešlap jako Zeman

Po sedmé hodině ráno premiér Andrej Babiš zapálil svíčku na Národní třídě, po desáté pak přednášel proslov k uctění...

Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

  • Další z rubriky

Novinář Přibil nebyl seznámen s případným spisem o jeho obvinění z pomluvy

Policie údajně navrhuje obžalovat novináře Marka Přibila za pomluvu kvůli textu zveřejněnému na serveru Press Port...

Na prezidentské volby chci být připraven, říká senátor Pavel Fischer

Senátor Pavel Fischer dal najevo, že ho bude osobně zajímat i příští prezidentská volba. „Na prezidentské volby chci...

Na Chrudimsku vzlétl letoun, na němž se za války cvičili i Čechoslováci

Na letišti v Podhořanech na Chrudimsku se v pátek poprvé v Česku vznesl do vzduchu cvičný letoun Miles M14A Magister...

Rekonstruoval jsem toalety, řekl Dalík ke své práci během výkonu trestu

Lobbista Marek Dalík okomentoval v pátek pro web Neovlivní.cz aktuální zájem médií o jeho pracovní zařazení ve věznici....

INSPIRACE NA VÁNOCE: Vánoční cukroví letos o  něco zdravěji
INSPIRACE NA VÁNOCE: Vánoční cukroví letos o něco zdravěji

Brzy tu máme první adventní neděli, a tak je načase začít sbírat recepty na vánoční cukroví. Z čeho tahle tradice vznikla a jak si letos sváteční dobrůtky připravit o něco zdravěji?

Najdete na iDNES.cz