Neděle 24. ledna 2021, svátek má Milena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 24. ledna 2021 Milena

Nemocnice hledají dárce plazmy, ta od vyléčených může zabrat u covid pacientů

  13:46
Dárců krevní plazmy s protilátkami proti koronaviru, kterou nemocnice využívají k léčbě nakažených pacientů v těžkém stavu, je málo. V posledních týdnech spotřeba covidové krevní plazmy prudce roste. Roste totiž i počet pacientů, kteří s touto nemocí končí v českých nemocnicích. Ty tak žádají lidi, kteří nemocí prošli, o její darování.

Darovaná krevní plazma | foto: Fakultní nemocnice Ostrava

„Hledáme dárce plazmy, kteří prodělali infekci koronavirem. Pokud jste prodělali onemocnění COVID -19 a nyní jste zdrávi, můžete pomoci dalším pacientům tím, že darujete plazmu s protilátkami proti covid-19. Odběr plazmy je možný nejdříve 2 týdny po ukončení izolace, ale nejlépe do 1 měsíce po uzdravení,“ vyzývá na svých stránkách Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze. 

Dárců krevní plazmy s protilátkami proti koronaviru je totiž málo. Vzhledem k nárůstu počti nakažených v České republice roste v posledních týdnech pomalu i spotřeba covidové krevní plazmy. Ta se tak nyní stává nedostatkovým zboží a některé nemocnice, obdobně jako vinohradská v Praze, vyzývají ty, kteří prodělali nemoc covid-19, aby šli plazmu darovat. 

Nedostatek dárců

S odběrem plazmy začala například nedávno Fakultní nemocnice Brno. Nemocnice si musí udělat zásoby, aby následně mohla plazmu podat svým pacientům.

Mluvčí nemocnice Veronika Plachá uvedla, že se nyní snaží udělat zásoby nejen pro sebe, ale také pro menší nemocnice, které nemají svá transfuzní oddělení. „Potřebujeme navýšit počet dárců,“ řekla.

V Thomayerově nemocnici odebírají plazu už od dubna. Podle mluvčího Petra Sulka zároveň byli prvním zdravotnickým zařízením v Česku, které začalo tuto krevní plazmu používat pro možnou léčbu pozitivních pacientů

„Plazmu s vytvořenými protilátkami jsme zatím odebrali cca 75 dárcům a vydali jsme ji k léčbě 48 pacientů, kteří byli hospitalizováni buď na plicní nebo anesteziologicko-resuscitační klinice,“ uvedl mluvčí. 

Sulek dodal, že nemocnice má nyní nedostatek covidové krevní plazmy. „V posledních týdnech její spotřeba prudce roste a máme nedostatek vhodných dárců, kteří se úspěšně vyléčili z onemocnění covid-19,“ řekl. Stejný problém má i Všeobecná fakultní nemocnice v Praze a Ústřední vojenská nemocnice v Praze. I tyto dvě instituce s plazmou pracují. 

Plazma pro stovky pacientů

Kdo může darovat a kdy?

Krevní plazmu mohou lidé darovat nejdříve 14 dní po vyléčení, optimální doba je zpravidla další maximálně 3 měsíce, protože pak hladina vytvořených protilátek klesá. 

Dárcem může být muž anebo žena, která ještě nerodila. Ti také musí splňovat obecné podmínky spojené s dárcovstvím, tedy musí mu být například více jak 18 let, v posledních 6 měsících nebyl na operaci nebo nebyl na tetování či pearcingu, netrpí závažným onemocněním či neprodělal rakovinu.

Ústřední vojenská nemocnice navíc s plazmou začala pracovat, obdobně jako Thomayerova nemocnice, už v dubnu. Od té doby ji využila u více než 50 vlastních pacientů. Dále se plazma vyrobená v ÚVN podala další téměř stovce pacientů v nemocnicích po celém Česku. 

A co je to vlastně ta rekonvalescentní plazma? „Jedná se o krevní plazmu získanou od lidí, kteří prodělali onemocnění covid-19 a vytvořili si protilátky proti viru SARS-CoV-2. Tyto protilátky jsou pak léčivem, které působí proti viru u nemocných. V praxi to znamená, že velmi pravděpodobně urychluje uzdravení (což zatím není ale podloženo exaktními daty, pozn. red.) a zvyšuje šanci na přežití,“ vysvětlil primář oddělení hematologie a krevní transfuze Miloš Bohoňek z Ústřední vojenské nemocnice. Plazma získaná od lidí, kteří již onemocnění prodělali, je tak jednou z dostupných možností léčby covid-19.

Darovat krevní plazmu může každý, kdo se vyléčil z nemoci covid-19 a měl spíše těžší průběh onemocnění, zejména kvůli vyššímu objemu vytvořených protilátek v těle, a byl hospitalizován v nemocnici.

Nejvhodnější je naopak pro pacienty se středně těžkým průběhem onemocnění na kyslíkové podpoře, ideálně do 2 až 3 dnů po stanovení diagnózy. „Čím dříve se podá, tím lépe,“ dodal Bohoněk. Využití plazmy podle něj s sebou nese obecně známá rizika, které má každá transfuze lidské plazmy, tedy možnost alergické reakce či přenosu krevní infekce. 

Jak moc je krevní plazma při léčbě pacientů účinná, mohou zatím lékaři pozorovat ze svých zkušeností. V Česku zatím nejsou sebraná, připravuje se však národní srovnávací klinická studie na ověření účinnosti a bezpečnosti rekonvalescentní plazmy. Sběr dat Bohoněk předpokládá zahájit do konce roku. 

Na účinnost však již nějaké studie poukázaly, například v USA. „Na souborech desítek tisíc pacientů studie prokazuje pozitivní vliv rekonvalescentní plazmy na přežití,“ dodává primář.

Pomoc pro jednoho a půl pacienta

To, že se využití plazmy u covid pozitivních pacientů od začátku roku rozšířilo, potvrzuje i ministerstvo zdravotnictví. Není to samozřejmě záležitost jen České republiky, ale i dalších států. 

„K dnešnímu dni (úterý 27. října, pozn. red.) bylo pomocí rekonvalescentní plazmy léčeno téměř 500 pacientů. Ministerstvo zdravotnictví podporuje dárcovství plazmy,“ uvedla Jitka Nováčková z tiskového oddělení ministerstva. 

Resort zdravotnictví a kampaň Darujte krev a plazmu

Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula minulý týden řekl, že ministerstvo plánuje kampaň, která se bude věnovat i dárcovství plazmy.

„Vidíme, že rekonvalescenční plazma může být jedním z prostředků, které vykazují určitou terapeutickou účinnost, a proto tato kampaň vzniká. Budeme tady mít čtrnáct odběrových míst a z nich potom bude plazma proudit k těm, kteří ji budou potřebovat," řekl. 

Plazma se odebírá metodou plazmaferézy, přičemž buněčné složky krve jsou převedeny zpět do krevního oběhu dárce. K odběru se užívají speciální přístroje, takzvané separátory. Jeden odběr trvá asi 45 minut.

Při jednom odběru se podle dřívějšího vyjádření mluvčí ÚVN Jitky Zinke získá 660 mililitrů plazmy, což představuje tři jednotky. Pacientovi s onemocněním covid-19 se podávají dvě. Z jednoho dárce tak transfuzní oddělení odeberou plazmu pro zhruba 1,5 pacienta. 

Plazma poté prochází takzvanou patogen inaktivací, která ji zbaví případných infekčních rizik a zmrazí na -25 stupňů Celsia a méně a uchovává ve zmraženém stavu. Díky tomu je možné ji transportovat nebo využít až tři roky po odběru. 

Dárců plasmy je pořád málo. Ve Zlíně se chtějí zapojit i hokejisté: 

  • Nejčtenější

Vláda uvažuje o povinných respirátorech v obchodech a MHD. Blatný je pro

Premiér Andrej Babiš a ministr zdravotnictví Jan Blatný zvažují zavést jako jiné země povinné nošení respirátorů v...

Šarvátka ve Sněmovně. Volný bez roušky urážel a atakoval předsedajícího

Jednání Sněmovny o prodloužení nouzového stavu přerušila potyčka nezařazeného poslance Lubomíra Volného s několika...

Obchody s potřebami pro děti v úterý otevřou, očkovat se bude i v hale O2

Vláda schválila žádost o prodloužení nouzového stavu o třicet dnů, do 21. února, sdělil iDNES.cz premiér Andrej Babiš....

Nouzový stav pokračuje až do 14. února, ve Sněmovně prošel návrh KSČM

Poslanci kývli na prodloužení nouzového stavu do 14. února, vládě opět pomohla KSČM. Před hlasováním šéf poslaneckého...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V úterý otevřou papírnictví a obchody s prádlem a dětským oblečením

O přesunu do nižšího čtvrtého stupně v rámci protiepidemického systému PES bude vláda jednat asi ve středu, řekl v...

Poslali jste životopis a marně čekáte na reakci. Proč jiným odpovědí, ale vám ne

Premium Jak žádají o práci bílé límečky a jak ty modré? Na koho nasazují personalisté robota? A proč se zájemcům o práci z...

Malý stěhovák pro rodinu. Měřili jsme, který kombík je ten nejlepší

Premium Ve velkém testu jsme srovnali tři kompaktní kombíky, které mohou být alternativou populární octavie. Navíc nejsou tak...

Jak bude za času Vodnáře? Býci se dočkají lásky, dařit se bude Pannám

Premium Vládu na nebi si jednotlivá znamení zvěrokruhu předávají podle toho, jak do nich vstupuje Slunce, což bývá vždy kolem...

  • Další z rubriky

V otevřených restauracích zasahovala policie. Jiné z okének nabízely petici

Po pětitýdenní pauze opět otevřely restaurace Šeberák v Praze nebo U Macků a U Maci na Svatém Kopečku u Olomouce....

Mráz je horší než covid, zabije pětinu bezdomovců, říká Krupa z Armády spásy

Koronavirus tvrdě dopadl i na lidi bez domova. Potýkali se třeba s nočním zákazem vycházení, teď se do situace vložily...

O Romech se v učebnicích téměř nepíše. Když ano, tak stereotypně či v číslech

V českých učebnicích podle průzkumu chybí dostatek informací o romské menšině. Pokud v nich jsou, většinou se týkají...

Index PES zůstává na 69 bodech. Za sobotu přibylo 4 222 nakažených

Aktualizujeme Protiepidemický index PES je druhý den po sobě na 69 bodech a 11 dní se tak drží ve čtvrtém z pěti stupňů rizika....

Advantage Consulting, s.r.o.
KONTROLOR/KA DO VÝROBY (25.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Liberecký kraj
nabízený plat: 25 000 - 25 000 Kč

Analytik: Evropa byla od blackoutu setiny. Bez ČR by to Rakousko nezvládlo

8. leden 2021 se mohl stát skutečným „černým dnem”. Evropě totiž hrozil blackout, tedy masivní výpadek dodávek...

Dalibor Janda leží ve vážném stavu v nemocnici na koronární jednotce

Dalibor Janda (67) byl hospitalizován v pražské Fakultní nemocnici Královské Vinohrady. Zpěvák leží ve vážném stavu na...

Vytetovaná sexuální instrukce zaráží i mého gynekologa, líčila dívka

Nesedí k ní, ale onen vulgární sexuální povel má na podbřišku opravdu vytetovaný. Vznikl jako rozpustilá, hrdá,...

Žiji s manželem v polyamorii. Jen o sex nejde, říká Těžká z dokumentu V síti

Terezu Těžkou (25) znají diváci jako jednu z hlavních představitelek náctiletých dívek v dokumentu o sexuálních...

Hráč vytvořil v Minecraftu Everest v měřítku 1:1, na vrchol lezl čtyři hodiny

S využitím skutečných geografických dat vytvořil streamer G0ularte virtuální kopii nejvyšší hory na Zemi a poté vylezl...