Plavky zůstaly suché, brání poslanci jednání o záchrance na Kapverdách

  10:07aktualizováno  10:07
Členové sněmovního výboru pro bezpečnost minulý týden navštívili Kapverdské ostrovy. Státní kasu přišla pětidenní cesta na 800 tisíc korun. "Na safari jsme nejeli, přivezl jsem suché plavky," tvrdí vedoucí delegace Pavel Severa. Ostrovanům nabízel pomoc s budováním záchranné služby.

Kapverdy jsou oblíbeným cílem turistů, čeští poslanci ale jeli za prací. | foto: Profimedia.cz

Spolu s lidovcem Severou se cesty zúčastnili dva poslanci za ODS - Zdeněk Boháč a Jan Klas, komunista Zdeněk Maršíček a trojice sociálních demokratů - Richard Dolejš, Václav Klučka a Václav Šlajs. Do Česka se v pátek vrátili leteckým speciálem.

Zatímco běžní turisté jezdí na souostroví vzdálené pět set kilometrů od Afriky za slunnými plážemi Atlantiku, důvod poslaneckého výjezdu byl podle šéfa výboru Františka Bublana skromnější.

"Kapverdy mají spolu s Moldávií zvláštní status v EU a velmi stojí o jakoukoliv spolupráci. Důvodem bylo i řešení otázky nelegální migrace - s tím má tamní vláda velké problémy, protože Kapverdy fungují jako mezistanice pro africké uprchlíky, potažmo obchod s drogami," řekl iDNES.cz sociální demokrat, který cestu obhajoval před organizačním výborem Sněmovny.

S nápadem destinace prý loni na jaře přišel český velvyslanec v Portugalsku, který má Kapverdy coby bývalou portugalskou kolonii na starost.

poslanec KDU-ČSL Pavel SeveraPoslance čekalo v zemi setkání na nejvyšší úrovni, kromě ministrů vnitra či zahraničí je přijal i prezident. A podle Severy si Kapverďané návštěvu velmi chválili. "Očekávají od nás pomoc se zavedením integrovaného záchranného systému, protože ne všechny ostrovy disponují nemocnicí, což se může dotknout i turistů."

Míček je teď na straně ostrovanů. "Pokud si projekt odsouhlasí a vytipují vhodné lidi, poskytneme jim možnost absolvovat v Česku kurzy pro mechaniky a piloty. Na výcviku by se podílel například státní podnik Letecké opravny Malešice. Zároveň bychom Kapverdám poskytli odborníky, kteří by systém uvedli do provozu," objasnil Severa obsah ujednání.

poslanecké výlety

Každý z 18 parlamentních výborů má nárok na 3 zahraniční cesty ročně. Navržené cesty schvaluje organizační výbor. Sněmovna poslancům hradí diety (které jsou 2,5krát vyšší než pro běžné zaměstnance), dopravu, ubytování, tlumočení, místní dopravu a pojištění.

Na cestu vyčlenila Sněmovna 800 tisíc korun, podle Václava Klučky ale ubytování a místní dopravu hradila hostitelská strana. "Český parlament platil pouze dopravu challengerem (letoun z vládní letky, pozn.red.)," dodal.

Fakt, že Sněmovna v současném složení skončí kvůli předčasným volbám zřejmě už za čtyři měsíce, poslanci jako argument neberou. "Naše cesta nebyla marná snaha. Spousta aktivit se rozjedná za jedné vlády a dokončí za druhé," tvrdí Severa.

František Bublan zase odmítá námitku ohledně finanční krize, která od loňska zmítá světem. "Pro náš výbor je to letos jediný výjezd. Ostatní výbory jezdí častěji," říká a přisadí další argument. "Chtěli jsme letos udělat i Turecko, ale to nám nevyšlo, protože tam už našich delegací jelo příliš mnoho," vysvětlil.

Na atrakce nebyl čas, program byl prý nabitý

Mimo zdi jednacích místností se prý poslanci dostali na Kapverdách jen jednou - podnikli výlet na téměř 1800 metrů vysokou sopku, na níž se pěstuje vinná réva pro domácí spotřebu. "Dali nám víno ochutnat a vůbec nebylo špatné. Slíbil jsem, že se poptám Moraváků, zda by neměli zájem o spolupráci," s úsměvem zavzpomínal Severa.

Expremiér už Kapverdy zná

Čeští politici nebyli na Kapverdách poprvé. Loni v květnu se tu se skupinou podnikatelů zastavil na cestě do Jižní Ameriky i tehdejší premiér Mirek Topolánek. Podle oficiální zprávy Úřadu vlády tu mimo jiné slavnostně zahájil výstavu Historie českého komiksu. - čtěte více o cestě Mirka Topolánka

Na další atrakce prý mohli zapomenout. "Na pláže vůbec nebyl čas, zpátky jsem přivezl suché plavky. Maximálně jsme si šli večer zaplavat do hotelového bazénu. Měli jsme tak nabitý program, že pokud někdo ráno kolem páté šesté vstal a šel se okoupat do moře, musel už v půl deváté sedět v autobuse, který nás dovezl na jednání," reagoval rozmrzele na otázky ohledně volnočasových aktivit Václav Klučka.

Exotické cesty poslanců nejsou nikterak výjimečné. Naposledy se čtyři z nich podívali do Keni a Tanzanie. Cena byla stejná jako v případě Kapverd. (čtěte Na turistiku rozhodně nebyl čas, brání poslanci cestu po Africe). Koncem května zase skupina poslanců z výboru pro životní prostředí odletí navštívit Mongolsko.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Tátové od rodin i gauneři. Podezřelí z vraždy pumpařky byli „známé firmy“

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Oba měli rodinu, jeden z nich by se brzy měl stát otcem. Oba jsou z Mělnicka, kde byli známí kvůli své kriminální...

Další z rubriky

Bývalá vagonka Legios může jít do konkurzu, věřitelům dluží miliardy

Vpravo Radek Rybáček, bývalý předseda představenstva společnosti Heavy...

Krajský soud v Českých Budějovicích v sobotu zamítl reorganizaci společnosti Heavy Machinery Services. Jde o vagonku v...

Chystá se nový zákon pro makléře. Bez vzdělání a pojištění se už neobjedou

ilustrační snímek

V České republice zatím neexistuje zákon, který by reguloval práci realitních makléřů. Realitním makléřem se tak může...

Nepovinnou vakcínu proti meningokokovi budou hradit pojišťovny

očkování

Ministerstvo zdravotnictví plánuje, že některé nepovinné vakcíny budou hrazeny pojišťovnou. Jako první by to mohl být...

Najdete na iDNES.cz