Premiér Andrej Babiš a ministr vnitra a zahraničí Jan Hamáček po jednání vlády...

Premiér Andrej Babiš a ministr vnitra a zahraničí Jan Hamáček po jednání vlády oznámili dohodu ANO a ČSSD na zvýšení platů zaměstnanců veřejného sektoru. | foto: Josef Kopecký, iDNES.cz

ANO a ČSSD se dohodly na zvýšení platů ve veřejné sféře v průměru o 8 procent

  • 740
Koalice ANO a ČSSD se dohodla na růstu platů ve veřejné sféře v průměru o 8 procent bez započtení navýšení platů učitelů a z toho v průměru zvýšení tarifní složky platů o 4 procenta. Po jednání vlády to řekli premiér Andrej Babiš a místopředseda vlády, ministr vnitra a zahraničí Jan Hamáček.

Většině pracovníků ve veřejné sféře by se měla základní složka mzdy zvednout o čtyři procenta, vojákům a policistům tarifní složka o 2 procenta a o dalších 6 procent se jim zvýší rizikový příplatek.

„Pokládám dohodu za velmi dobrou. Je to dobrá zpráva pro všechny zaměstnance státu,“ řekl po jednání vlády Hamáček. Suma určená na platy vzroste o 3 miliardy korun.

Sníží se počet míst ve státní správě, jedná se o škrtu neziskovkám

Babiš také oznámil, že se sníží počet míst ve státních úřadech o 1327, z toho bude škrtnuto dosud 281 obsazených míst a ušetří se tím 1,244 miliardy korun. V návrhu rozpočtu se také sníží suma určená neziskovým organizacím. Babiš zmínil částku 586 milionů korun, ale ještě se o tom bude jednat.

ČSSD v jednáních zastávala názor odborů, že platy ve veřejné sféře by měly růst plošně. Výsledné přidávání by se podle sociálních demokratů mělo co nejvíc přiblížit deseti procentům.

Sumy určené na platy ve veřejné sféře zahrne návrh rozpočtu, který chce ministryně financí Alena Schillerová poslat do připomínkového řízení do konce týdne. Schvalovat by ho menšinové vláda měla 19. září za přítomnosti prezidenta Miloše Zemana.

Dohodu o platech kritizuje ODS i Hospodářská komora

Dohodu menšinové vlády o platech kritizují opoziční ODS, Hospodářská komora i Svaz průmyslu a dopravy České republiky.

„Vládní koalice se dohodla na růstu platů ve státní sféře. Debata trvala několik měsíců a bohužel úplně zastínila podstatnější diskusi o tom, jak využít ekonomický růst pro potřebné změny ve školství, státní správě nebo v důchodovém systému. Vláda totiž nemá žádnou vizi pro Českou republiku. Její jedinou strategií je uplatit co nejvíce voličů před volbami. Co bude potom, ji nezajímá,“ komentoval dohodu ANO a ČSSD lídr nejsilnější opoziční strany, předseda občanských demokratů Petr Fiala.

Hospodářská komora i Svaz průmyslu a dopravy ČR kritizují dohodnutý růst platů ve veřejné sféře kvůli tomu, že růst je vyšší než v soukromé sféře. Problém nemají zaměstnanecké svazy s růstem odměňování učitelů, těm se má suma na platy zvednout o 15 procent.

„Pro nás je klíčové, aby se podpořili učitelé, abychom do vzdělávání lákali a udrželi kvalitní lidi. Vítáme snahu o diversifikaci navyšování. Celkový průměr osm procent však převyšuje růst mezd v soukromé sféře, a to je špatně. S tím nemůžeme souhlasit, když soukromá sféra živí tu státní,“ uvedla mluvčí Svazu průmyslu a dopravy Eva Veličková.

„Je potřeba upozornit, že průměrný plat ve veřejném sektoru je už dnes vyšší než v soukromém, přitom ale právě zaměstnanci a podnikatelé v soukromém sektoru musí na tyto platy státních zaměstnanců vydělat,“ uvedl  mluvčí Hospodářské komory Miroslav Diro.