Platy politiků vzrostou od ledna zhruba o 9 procent, schválili poslanci

  5:49aktualizováno  10:23
Základní plat poslance by měl od ledna příštího roku vzrůst ze 75 900 korun hrubého na 82 400 korun. Podobně si polepší i další politici. Vyplývá to ze změny zákona o platu představitelů státní moci, který ještě do konce roku musí potvrdit Senát a prezident Miloš Zeman, aby platy politiků od ledna nevzrostly o dvacet procent.

Pro zákon hlasovalo 124 ze 146 přítomných poslanců, proti byl jediný předseda lidovců Pavel Bělobrádek. „Hlasoval jsem pro úplné zmrazení platů a pak proti zvýšení o 9 procent,“ sdělil k tomu iDNES.cz Bělobrádek.

Neprošel návrh šéfa SPD. Tomio Okamura totiž přišel s tím, že se platy politiků mají úplně „zmrazit“ až do konce roku 2021. „Je to šílené. Jsou tu platy 100 tisíc měsíčně, nechápu, proč si máme navyšovat platy,“ reagoval na výsledek hlasování Okamura poukazem na to, kolik berou poslanci.

„Návrh podáváte jen proto, že věříte, že nemá šanci projít,“ vyčetl Okamurovi už před hlasováním Pirát Mikuláš Ferjenčík. 

Základní plat poslance je nyní 75 900 korun hrubého měsíčně a paušální náhrady na dopravu, stravu a reprezentaci až 39 400 korun.

Mimořádnou schůzi kvůli platům politiků si vynutili Piráti a SPD

O růstu platů rozhodovali poslanci na mimořádné schůzi. Tu si společně vynutili Piráti a SPD, protože poslanci otáleli s projednáním vládního návrhu zákona, na který nakonec ve čtvrtek kývli. Kdyby nebyl přijat do konce roku, platy by politikům od ledna vzrostly o dvacet procent, tedy dvojnásobně oproti tomu, co navrhla už bývalá jednobarevná vláda ANO.

Fotogalerie

„Je logické, že to vyvolává otázky veřejnosti,“ řekl před tím při projednávání zákona šéf poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek. Navýšení platů od dvacet tisíc měsíčně podle něj veřejnost logicky zajímá proto, že je řada lidí, kteří nemají příjem ani těch dvacet tisíc měsíčně. „Typický poslanec bere víc, než 98 procent zaměstnanců,“ řekl Michálek. Piráti navrhli, aby se plat politiků odvíjel od průměrných platů v celé ekonomice, ne od průměrné mzdy v nepodnikatelské sféře, ale rovněž neuspěli.

„Férovější by bylo navázat platy na vývoj hrubého domácího produktu. Uzavřeme tuto trapnou diskusi,“ vyzval poslanec ANO Pavel Juříček.

Šéf poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek se omlouval poslancům za to, že jako exministr financí před osmi lety prosadil snížení platů politiků a jejich zamrazení a jen proto nyní po rozmrazení rostou podle nastaveného automatického schématu. „Lidská paměť je krátká,“ řekl Kalousek.

Platy politiků se počítají z násobku průměrné nominální měsíční mzdy fyzických osob v nepodnikatelské sféře. A zákon stanoví koeficient, jímž se tato průměrná částka násobí. Pro letošek je to 2,5 a již dříve se politici shodli, že v roce 2019 by to měl být 2,75 násobek. Od ledna příštího roku by se v takovém případě základní plat zvýšil na 90 600 korun měsíčně a náhrady mají vzrůst na 47 100 až 63 900 korun.

Tomu se již na jaře rozhodla zabránit první vláda Andreje Babiše, která přišla s tím, že koeficient pro příští rok má zůstat stejný jako letos, tedy 2,5násobek, Protože průměrná nominální měsíční mzda v nepodnikatelské sféře vzrostla, porostou i tak, ale ne tak křiklavě ve srovnání s tím, jak se budou zvyšovat platy třeba státních zaměstnanců.

Poslancům, kterým se nelíbilo, že by jejich platy mohly vzrůst méně výrazně, dokázali projednávání návrhu zákona dlouho oddalovat. Dokonce ani poslanci ANO nepodporovali projednání návrhu Babišovy vlády.

A právě to přimělo Piráty a SPD Tomia Okamury, které jinak spojuje máloco, ke společné akci. Sebrali 44 podpisů poslanců svých uskupení a vynutili si mimořádnou schůzi. Na ní hodlají prosazovat své vlastní návrhy.

I když nějaká úprava zákona ve Sněmovně projde, i tak je už nahnuté, že se nějaká korekce navýšení platů politiků dostane včas, tedy do konce roku, do Sbírky zákonů. Senát má totiž na projednání třicet dnů, může také poslancům návrh vrátit. A v takovém případě by kvůli přehlasování jeho případného veta museli poslanci do práce i mezi Štědrým dnem a Silvestrem, aby mohl prezident Miloš Zeman pravidla pro platy politiků včas podepsat.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Švédové přidají dětem migrantů výuku v rodném jazyce. Musí rozumět výkladu

Ilustrační snímek

Studenti z imigrantských rodin ve Švédsku pokulhávají ve škole. Zlepšit to má prohloubení výuky v jejich rodném jazyce....

Putin nasázel osm gólů. Při děkovačce pak zakopl o koberec a upadl

Prezident Putin při děkovačce zakopl na ledě o koberec a upadl

Ruský prezident Vladimir Putin v pátek vstřelil do branky soupeře nejméně osm gólů, když si společně s bývalými...

Další z rubriky

Favoritem na nového ministra kultury je ostravský divadelní režisér Krejčí

Ivan Krejčí

Šéf ČSSD Jan Hamáček zatím nemá jasno ani v tom, zda prezident Miloš Zeman přijme nedobrovolnou demisi ministra kultury...

Ve Švýcarsku zatkli Petra Krause, obviněného z tunelování Mostecké uhelné

Bývalý uhlobaron Petr Kraus čeká, až mu Švýcaři oznámí, že má nastoupit do...

Petr Kraus, který je v Česku obžalovaný v kauze vytunelování společnosti Mostecká uhelná (MUS), byl v úterý zadržen v...

Deště nepomohly a sucho je horší než loni. Stát slibuje obcím pomoc

Ilustrační snímek

Loni touhle dobou už to bylo na koupání, letošní květen zatím propršel. Přestože jarní tání naplnilo přehrady a nádrže,...

Najdete na iDNES.cz