Plaťte i za naše zákazníky, žádají soukromí lékárníci kraje

  17:14aktualizováno  22:39
Téměř pět tisíc žádostí o proplacení regulačních poplatků předali soukromí lékárníci krajským úřadům. Tvrdí, že jim jde o zrovnoprávnění všech občanů. Tedy hlavně těch, kteří bydlí daleko od krajské lékárny, kde by mohli kupovat léky bez třicetikorunového regulačního poplatku.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Josef Vostárek, MF DNES

Nejvíce žádostí, přes dva a půl tisíce, předali zástupci Grémia majitelů lékáren v Moravskoslezském kraji. V ostatních krajích, kde se žádosti předávaly, se jejich počet pohyboval mezi šesti a osmi sty.

Počet žádostí v krajích:

Pardubický - 700
Královéhradecký - 650
Moravskoslezský - 2 635
Olomoucký - 840
Celkem - 4 825

Zdroj: Grémium majitelů lékáren

"Je to do značné míry způsobeno situací v Moravskoslezském kraji, zejména polohou. Jsou tady oblasti, které jsou výrazně vzdálené od krajských zařízení, lidé odtud těžko pojedou do krajských zařízení, aby ušetřili třicet korun," sdělil iDNES.cz předseda Grémia majitelů lékáren Marek Hampel.

Velká část pacientů je podle něj situací znechucena, a proto poplatky raději zaplatí, aniž by si dále nárokovali jejich proplacení krajským úřadem.

Podle Hampla bude grémium pokračovat s předáváním žádostí o proplacení i v dalších krajích.

Cílem je rovnoprávnost

"Jde nám o to, aby zákazníci našich soukromých lékáren zůstali rovnoprávnými občany s ostatními, tedy s těmi, kterým kraj nahrazuje poplatky," řekl předseda pardubického okresního sdružení České lékárnické komory Jiří Zimák, který na krajský úřad přinesl 725 žádostí nespokojených pacientů.

Do Bruselu míří kvůli poplatkům další stížnost

Dalších 33 jich sem přivezl pracovník malé soukromé lékárny z Brandýsa nad Orlicí. "Slíbil jsem pacientům, že jejich žádost o dar na položku za recept osobně předám," řekl Jakub Janáček.

Soukromí lékárníci podle svých slov nevytvářejí cílenou kampaň proti kraji. "Pacientům, kteří vyjádřili nespokojenost se systémem hrazení poplatků, jsme nabídli, ať o dar požádají kraj formou darovací smlouvy," řekl Václav Šeda, který provozuje dvě lékárny ve Vysokém Mýtě.

Hejtman Pardubického kraje Radko Martínek na každou žádost odpoví dopisem, který ale pacienty nejspíš moc neuspokojí. "Vysvětlím jim, že poplatky jsme mohli zrušit jen tam, kde na to máme síly a možnosti. Tedy ve zdravotnických zařízeních, která spadají pod kraj," řekl Martínek.

Podle něj mohou vlastníci a zřizovatelé jiných zdravotnických zařízení také poskytnout svým pacientům úhradu regulačních poplatků jako dar. Nemohou je však posílat s potvrzením, že zaplatili regulační poplatek, na krajský úřad, aby jim kraj tyto poplatky proplatil.

"Pacienti, kteří si vyzvedli léky v lékárně, kterou kraj nezakládá ani nezřizuje, nemohou očekávat, že jim kraj proplatí regulační poplatky, neboť k tomu se kraj nikdy nezavázal," uvádí v dopise lékárníkům krajská radní pro zdravotnictví Markéta Tauberová.

Peníze se vyplácet nebudou, rozhodli ve středních Čechách

Ve středních Čechách dostal krajský úřad asi šest stovek žádostí občanů o proplacení poplatku ze soukromé lékárny. Krajská rada v čele s Davidem Rathem ale rozhodla, že nikomu peníze nevyplatí.

Žádosti lidí na kraj se scházely asi na čtyřiceti sběrných místech v kraji, například v obchodech nebo i domácnostech některých Středočechů. Iniciátoři je poté hromadně přepravili do Prahy na krajský úřad.

Prvních šest set žádostí kraj přijal, další várku už zaměstnanci krajské podatelny odmítli. Předkladatelům prý chyběly plné moci od lidí, jejichž osobní údaje na žádostech byly.

"Vyhodili nás s tím, že tam máme osobní údaje, a že tudíž musíme mít plnou moc od těch občanů nebo že musí každý z nich přijít sám. Zajímavé je, že u první várky to na podatelně nikomu nevadilo,“ řeklajedna z iniciátorek.

Podle Ratha sice jeho zaměstnanci pochybili, žádný trest jim ale nehrozí. Byli prý překvapeni ze situace.

Kraje: My jsme v tom nevinně

Soukromí lékárníci nejvíc kritizují diskriminaci lékárenské péče. "To, co zavedla vláda sociální demokracie v krajích, je sice hezké gesto, ale jen pro pacienty, kteří bydlí ve městech, kde jsou krajské lékárny nebo řetězce, které poplatky za své klienty hradí," řekl Šeda.

Kraj se ale nařčení brání. "Poplatky jsou věcí ministerstva zdravotnictví, které je zavedlo, tam by si lidé měli stěžovat," vzkázal hejtman Martínek nespokojeným lidem.

Po měsíci, kdy kraj zavedl darovací smlouvy v krajských zdravotnických ústavech, přiznává většina lékárníků ztráty, někteří z nich uvažují o propouštění zaměstnanců. Navíc hrozí, že kvůli malým příjmům zavřou výdejny léků v malých městech nebo na vesnicích.

Výdejny léků zřídili soukromí lékárníci v menších městech nebo vesnicích, kde ordinoval lékař, a tak se tu vyplatila i pobočka lékárny - výdejna léků. Nyní majitelé výdejen léků zvažují, že je zruší.

Kde se odpouští poplatky

Přehled zařízení, ve kterých za pacienty hradí poplatky kraj

Regulační poplatky řeší každý kraj jinak. "Vzniká chaos pro lékárny i pacienty, který musí s konečnou platností odstranit centrálně stát. Naší aktivitou se pouze snažíme zmírnit kroky, které jsme nezpůsobili," řekl předseda Grémia majitelů lékáren Marek Hampel.

Soukromí lékárníci chtějí žádosti svých zákazníků sbírat tak dlouho, dokud se - podle jejich slov - poplatky spravedlivě nevyřeší v lékárnách všech regionů v republice.

Autoři: , ,

  • Nejčtenější

Je nás 300 tisíc, rezignujte, znělo z Letné. Máte právo na názor, vzkázal Babiš

Na Letenské pláni skončila krátce po čtvrté hodině demonstrace spolku Milion chvilek proti premiérovi Andreji Babišovi....

Skandinávie zažila vlastní Křišťálovou noc, neonacisté útočili koordinovaně

Ve Skandinávii se minulý víkend u příležitosti výročí Křišťálové noci odehrála řada koordinovaných útoků namířených...

Postih tvůrců nejdražšího českého filmu. Přišel jsem o všechno, říká Krejčí

Jde v Česku o nejdražší filmový projekt všech dob. Kvůli němu přišel jeden z jeho tvůrců, režisér Tomáš Krejčí,...

Babiš: Proč mi vyčítají KSČ? Benešovou neodvolám, s Minářem se nesejdu

Ministryni Marii Benešovou neodvolám a s šéfem spolku Milion chvilek pro demokracii se nesejdu. Tak v rozhovoru pro...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ruská trikolora místo české. Babiš udělal stejný přešlap jako Zeman

Po sedmé hodině ráno premiér Andrej Babiš zapálil svíčku na Národní třídě, po desáté pak přednášel proslov k uctění...

Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

  • Další z rubriky

VIDEO: Z iglú pro bezdomovce se stal trhák, vznikla i varianta pro páry

Dvojice z Ostravy, která přivedla loni do Česka projekt bezdomoveckých iglú, má už v těchto dnech více objednávek než...

Bývalý radní dostal za dotační podvod podmínku, musí vrátit miliony

Plzeňský krajský soud uznal bývalého extraligového hokejistu a radního pro sport Michala Dvořáka vinným z dotačního a...

Návrh rozpočtu Budějovic je připravený, miliony dají do ulic i letiště

Opravit veřejná prostranství, vytvořit nová parkovací místa, pokračovat v oživování KD Slavie či připravit výstavbu...

Chudí Češi, co to je? Čechům hrozí chudoba nejméně v EU, tvrdí statistiky

Česká republika se v hodnocení udržitelného rozvoje umístila na osmém místě mezi zeměmi Evropské unie. Stejně jako loni...

DĚTI TESTUJÍ: Jak jim chutnal Pribináček v kapsičce?
DĚTI TESTUJÍ: Jak jim chutnal Pribináček v kapsičce?

Kdo jiný by měl vyzkoušet chuť nového Pribináčka Kapsíka než děti. Jak dopadl tenhle tvarohový dezert, který na pultech obchodů najdete ve dvou variantách: kakaové a vanilkové.

Najdete na iDNES.cz