S ovocem se do škol dostávají kilogramy plastu. Balí je do nich dodavatelé

  0:03aktualizováno  0:03
Kvanta odpadů zbytečně vyprodukují české školy. S projektem ministerstva zemědělství Ovoce, zelenina a mléko do škol chodí někdy potraviny zabalené v plastových krabičkách, fóliích a dalších obalech. Pod plastovou slupkou je například schované oloupané pomelo. Způsob distribuce se ale liší podle dodavatele.

Dodávka ovoce v rámci projektu Ovoce, zelenina a mléko do škol (19.12.2018) | foto: Libuše Kovářová, Facebook

Děti ve vybraných školách, které se projektu účastní, dostávají v rámci podporování zdravé výživy ovoce, zeleninu a dvakrát měsíčně také mléčné výrobky. K některým školákům se ovšem dostávají nejrůznější plastové obaly, do kterých jsou potraviny schované, jak ukázal facebookový příspěvek ve veřejné učitelské skupině. 

11.prosince 2018 v 15:46, příspěvek archivován: 14.prosince 2018 v 17:33

Tak nám (a celé řadě dalších škol) přišlo dnes Ovoce do škol. Dva plátky pomela a přesně jedno deci ovocného pyré pro každé dítě školy. Výuka praktické ekologie v praxi. Hlavně že se zakazují brčka a štourátka do uší. Jaké máte s ovocem do škol zkušenosti vy?

Jde o dodávku od firmy Weomax Group, podle které to ale nejde udělat jinak, protože musí dodržovat hygienické normy. Proč takhle zabalené i pomelo, které má tlustou slupku, má podle jednatele firmy Jiřího Ostřanského jednoduché vysvětlení.

„Pokud by bylo pomelo dodávané v celku, nikdy nebudeme schopní dodržet předepsanou gramáž na žáka. V každé třídě by navíc musela být pověřená osoba, která by ve svém osobním volnu pomelo naporcovala, očistila a připravila žákům ke konzumaci,“ vysvětluje Ostřanský. 

Dodavatele brzdí také hygienické důvody. Firma dodává pouze ovocné a zeleninové výrobky jako například řepu s jablkem, mrkev s pomerančem, meloun, ananas a další kombinace, které nelze dodávat jinak, než v krabičce. 

Ovocné a zeleninové saláty od firmy Weomax Group (19.12.2018)

Ovocné a zeleninové saláty od firmy Weomax Group (19.12.2018)

Weomax Group není zapojená do projektu Ovoce do škol, ale jsou smluvní dodavatelé pro firmy, které jsou do tohoto projektu zapojené přímo. Fotografie zaskočila nejen učitele, ale i ministerstvo životního prostředí, podle kterého by dodávky ovoce a zeleniny ve školách takhle vypadat neměly. Jednak je to neekologické a také nevýchovné. 

„Mrzí nás, že s námi aktivitu autoři projektu nijak nekonzultovali, protože ministerstvo životního prostředí se předcházením vzniku odpadů intenzivně zabývá. Je to přesný opak toho, jak by měla ekologická výchova vypadat. Spotřeba jednorázového plastu je samozřejmě v tomto případě enormní. Děti tímto způsobem dostávají informaci, že je vše nutné balit do plastů, včetně kousků ovoce,“ říká mluvčí ministerstva životního prostředí Petra Roubíčková. 

Pokud jde o dodržování hygienických požadavků, jako daleko vhodnější variantu vidí ministerstvo dodávky jablek, mandarinek a dalších potravin, které žádné extra obaly nepotřebují. Dodávku pití by pak resort ve školách rád viděl formou stáčení a podobně. „Ministr Brabec osobně tento případ projedná s panem ministrem Tomanem. Kromě spotřeby jednorázových plastů se jejich rozhovor bude týkat i preference lokální produkce ovoce a zeleniny,“ dodává tiskový odbor ministerstva životního prostředí.

Jak se ovoce a zelenina k dětem dostane, je na dodavatelích

Podle ministerstva zemědělství, pod které projekt spadá, ovšem nezáleží na nich, jak se potraviny k dětem dostanou. Odpovědnost je na dodavatelích, které ovoce a zeleninu do tříd rozvážejí.  

Produkce a třídění plastů

Podle dat ministerstva životního prostředí v ČR za minulý rok vzniklo skoro 250 000 tun plastového odpadu. Recyklovat se podařila necelá polovina

Vzniklé obalové odpady: 248 585 tun 

Recyklace: 146 408 tun, což je 58,9 %

„Pokud by škola požadovala, aby jí dodavatel dodával produkty bez zbytečných obalů, určitě jí vyjde vstříc. Pokud by tomu tak nebylo, je na škole, aby si rozmyslela, zda zůstane u současného dodavatele, anebo přejde k jinému, který jí v tomto vyhoví,“ vysvětluje mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý.

Resort financuje pouze dodávky ovoce a zeleniny, čímž chce obaly omezit. U některých výrobků se ovšem bez obalu obejít nelze. Jak z hygienických důvodů, tak i z hlediska zátěže pro školy při rozdávání, hájí postupy ministerstvo zemědělství. 

Myšlenka je dobrá, provedení už tolik ne

Ministerstvo školství projekt od začátku podporuje vzhledem k rostoucímu počtu dětí trpících obezitou. Z posledních výsledků největší výzkumné studie o životním stylu mladé generace vyplývá, že počet dětí trpících nadváhou nebo obezitou se od roku 1998 u chlapců téměř zdvoj a půl násobil, u dívek je výskyt nadváhy a obezity přibližně dvakrát vyšší.

Podle resortu se negativní trendy ve výskytu nadváhy a obezity u dětí u nás na rozdíl od zemí západní Evropy nedaří zastavit. 

Ve školním roce 2017/2018 došlo k rozšíření cílové skupiny u části projektu Ovoce a zelenina do škol. Zúčastnilo se téměř 4 000 škol s počtem 906 110 žáků ZŠ, včetně dětí z přípravných tříd a přípravných stupňů základních škol speciálních. 

Celkový roční limit na produkty na jednoho žáka byl stanoven ve výši 319,90 Kč a limit na doprovodná vzdělávací opatření činil na jednoho žáka 45 Kč. 

Z cílové skupiny dětí se jednalo o 97,5 %.

Způsob distribuce ovoce, zeleniny a mléčných výrobků do škol ministerstvo řeší. Vzhled a balení produktů byl jedním z bodů jednání Koordinační skupiny pro školní projekty. Jedná se o pracovní skupinu ministerstva zemědělství, jejímiž členy jsou nejen ministerstvo školství, ale i zdravotnictví. Tato skupina se dlouhodobě zabývá aktuální problematikou obou evropských programů, tedy Ovoce a zelenina do škol a Mléko do škol. 

„Na posledním jednání skupiny koncem listopadu na ministerstvu zemědělství, ale stejně tak na jednání Pracovní skupiny pro doprovodné programy začátkem prosince, se aktivně probíraly možnosti, jak v současnosti co nejlépe ochránit produkty, které jsou často nakrájené či jinak upravené, před znehodnocením, a to jak po stránce hygienické, tak z hlediska kvality produktu. V současnosti se uvedené balení krájených produktů ukázalo jako nejpraktičtější řešení, protože například papír by se rozmočil,“ vysvětluje tiskový odbor ministerstva školství. 

Skupiny se mají do budoucna zamýšlet nad jiným možným způsobem ochrany produktů tak, aby vyhovoval a splňoval všechna kritéria vhodnosti pro účastníky projektů. Pro školy a jejich žáky se nejedná o povinné, ale o dobrovolné zapojení do programu.

Některé děti si ale potřebu třídění plastů, ochrany životního prostředí a vážení si jídla uvědomují. Jedním z příkladů je přístup žáků šesté třídy ze Základní školy Strossmayerovo náměstí. 

19.prosince 2018 v 09:13, příspěvek archivován: 19.prosince 2018 v 12:18

Před školou žáci s vyděšenými výrazy. Zjišťuju, že dělali petici, tu ztratili a teď se bojí zneužití osobních údajů. Zjistíme, jaké údaje tam byly a že nebezpečí nehrozí. Pak se ptám na cíl petice. Petice za omezení plastů ve škole. Šesťáci. Vlastní iniciativa <3

Naplněné bedýnky do škol, prázdné ven. Obalů minimum

Jedním z dodavatelů ovoce, zeleniny i mléčných výrobků, kterého učitelé v diskuzi chválí, je firma Bovys z Hlinska v Čechách s působností po celé republice. Potraviny do tříd dává ve vratných bedýnkách - přinese naplněné, odnese prázdné. Podle personálního ředitele Aleše Růžičky je to nejlepší řešení.

„Balené dodáváme jen to, co nelze jinak - ovocné šťávy a mléčné výrobky jako jogurty, sýry nebo mléko samotné. Ovoce jako je jablko, mandarinka nebo i exotické kaki dáváme volně, stejně tak zeleninu jako je například paprika, rajčata, okurky a další,“ říká Aleš Růžička.

I Ovocentrum, od kterého je také v příspěvku fotografie, balí podle jednatele Vladimíra Vašíčka do plastových krabiček jen nezbytně nutné potraviny. Jde například o saláty a různé směsi, které nejdou dát volně.

Výběr záleží na školách

Základní školy si mohou vybrat, jaké produkty jim dodavatelé přivezou. Pokud nechtějí nic baleného, chodí jim jen kusové ovoce nebo zelenina. To je podle ale některých dodavatelů škoda, protože se tak ochuzují o některé zajímavé a žádané druhy potravin.

„Produkty do všech škol dodáváme ve vratných bednách nebo kartonech, obojí ze škol odebíráme zpět pro opakované využití. Do ochranné atmosféry dáváme jen výrobky, které zabalené být musí kvůli kvalitě, hygieně a trvanlivosti,“ dodává Vladimír Vašíček. 

„Naposledy jsme do krabiček balili dodávku nakrájené řepy a jablka. Bylo to jako dochucení bílého jogurtu. Naopak mandarinky, hrušky, rajčata necháváme volně. Do ochranné atmosféry dáváme jen výrobky, které zabalené být musí kvůli kvalitě, hygieně a trvanlivosti,“ vysvětluje jednatel Ovocentra Vladimír Vašíček a dodává, že záleží na zájmu škol, kolikrát do týdne saláty a další zabalené výrobky přijdou.

„Ovoce v krabičce s ochrannou atmosférou jsme do škol v tomto školním roce dodávali zatím jen jednou. Byl to salátek strouhané červené řepy v kombinaci s jablkem nebo žluté řepy v kombinaci s jablkem. Cílem tohoto bylo dodat k neochuceným bílým jogurtům dodávaných v rámci projektu Mléko do škol ovocnou složku k dochucení těchto jogurtů,“ říká jednatel Ovocentra Vladimír Vašíček, podle kterého se jim díky tomu podařilo do škol dostat nedoceněnou červenou řepu, která nelze dodat v jiné podobě a jako novinku představit i žlutou řepu.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Přišel čas vzít si naši zemi zpátky, řekl Klaus. Představil hnutí Trikolóra

Václav Klaus mladší představil nové politické uskupení Trikolóra, na snímku se...

Poslanec Václav Klaus mladší představil nové hnutí Trikolóra, které zakládá poté, co ho vyloučila ODS. „Přišel čas vzít...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Další z rubriky

Jak se ztrácí peníze z karet: pozor na čínské e-shopy i platby v cizině

ilustrační snímek

Typická situace před létem, když si lidé vybírají, kam pojedou na dovolenou. Člověk si předem rezervuje ubytování či...

Krvavá bitva o Artois 1915. Čechoslováci bojovali ve Francii jako lvi

2. četa roty Nazdar ve Francii

Devátý květnový den 1915. Frontová linie u severofrancouzské obce Neuville-Saint-Vaast. Čeští a slovenští legionáři ve...

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní
Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní

Krkonošský národní park (KRNAP) v loňském roce navštívilo téměř 3,8 milionu lidí. Negativním dopadem masové turistiky je velké množství odpadků, které po sobě lidé v přírodě zanechávají. Dobrovolníci jich každoročně sesbírají skoro 3 tuny.

Najdete na iDNES.cz