Mikroplasty máme také v českých řekách, ukázala analýza Greenpeace

  13:08aktualizováno  13:08
Že jsou mikroplasty přítomné také v tuzemských řekách, se předpokládalo už dříve. Organizace Greenpeace provedla první analýzu českých toků, která přítomnost miniaturních úlomků umělé hmoty potvrdila. Podle ekologů jich do oceánů posíláme miliardy denně.

Členové Greenpeace odebírají vzorky vody z Labe. Budou v nich hledat mikroplasty. | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Zástupci Greenpeace odebrali celkem deset vzorků vody z Vltavy a Labe. V devíti z nich mikroplasty objevili. Celkový průměr ze sesbíraných vzorků byl 3,7 plastových mikročástic na litr vody.

Fotogalerie

„3,7 miniaturních plastových částic na litr se může na první pohled zdát jako zanedbatelné číslo, ale při vědomí, že v průměru každou sekundu proteče v Labi na česko-německé hranici 308 tisíc litrů vody, to znamená, že denně mohou z Česka proudit směrem k Severnímu moři až desítky miliard mikroplastových vláken a částic,” uvedl za Greenpeace Jan Freidinger. Situace je o to citlivější, že obě testované řeky pramení na našem území. Drobné plastové částice jsou tak odpadem vyprodukovaným výhradně v České republice. 

Organizace Greenpeace odebrala vzorky vody minulý rok v září ze dvou českých řek, z Vltavy a Labe. Vzorky byly následně odeslány na analýzu do laboratoře v britském Exeteru.

Jedovatost mikroplastů zatím prokázána nebyla

„Negativní vliv samotných mikroplastových částic na lidské zdraví prokázán není, zdá se ale, že mohou přenášet jiné toxické látky,“ vysvětlil pro iDNES.cz Martin Pivokonský z Ústavu pro hydrodynamiku AV. Výzkumy těchto malých umělohmotných částí jsou teprve v začátcích a stále probíhají.

Publikované výsledky českých vědců už minulý rok v létě prokázaly, že mikroplasty se dostávají také do pitné vody. Úpravny, které vodu čistí, totiž nedokážou odfiltrovat nejmenší plastové částice. V pitné vodě tak zůstává zhruba 20 procent mikroplastů. Výzkum, který byl publikovaný v prestižním časopise Science of The Total Environment, probíhal na třech úpravnách vody. Výsledky ukázaly, že v jednom litru pitné vody je 340 až 630 mikroplastových částic.

Mikroplasty se v našich podmínkách dostávají do přírody nejčastěji přes čističky odpadních vod. Jejich původ může být různý. Typicky se uvolňují do životního prostředí při praní, kdy se z oblečení vyrobeného z umělé hmoty odštěpují malé části a ty potom končí v kanalizaci. Dalším problémem jsou drobné plastové kousky, které se přidávají do kosmetiky i čistících přípravků.

Podle Pivokonského je vžité označení mikroplasty nepřesné, protože do problému patří širší skupina látek, kam patří například i kaučuk. Ten se uvolňuje z pneumatik automobilů a postupně se do řek splachuje.

“Při jednom praní fleecové bundy unikne až milion malých vláken, které se skrze odpadní vody dostávají do řek a oceánů,“ řekl Jan Freidinger z organizace Greenpeace. Ke snížení množství umělých částí ve vodě je podle organizace potřeba spolupráce spotřebitelů, výrobců oblečení, ale i provozovatelů čističek.

Evropská agentura pro chemické látky (ECHA) v polovině listopadu navrhla Evropské komisi zákaz přidávání mikroplastů do kosmetiky, čistících prostředků a zemědělských hnojiv. Návrh vychází z jejich studie, podle které se do životního prostředí ročně dostane 70 až 200 tisíc tun drobných umělohmotných částic. Případná nová úprava by toto množství mohla snížit o 30 tisíc tun.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hasiči zachránili Notre-Dame. Chrám ztratil dvě třetiny střechy, skelet drží

Požár katedrály Notre-Dame v Paříži (15. 4. 2019)

Pařížskou katedrálu Notre-Dame vážně poškodil rozsáhlý požár. Slavná stavba přišla o dvě třetiny střechy, zřítila se...

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

V Šáreckém údolí v Praze našli mrtvolu ženy ze Žižkova

V Šáreckém údolí v Praze našli odpoledne policisté mrtvolu ženy ze Žižkova, která byla od neděle pohřešovaná. Odjela...

Hotely a kostely na Srí Lance zasáhly výbuchy. Vyžádaly si přes 200 obětí

Srílanští vojáci hlídají kostel svatého Antonína v Kolombu poté, co na něj...

Nedělní útoky na Srí Lance si podle nové policejní bilance vyžádaly 207 obětí, dalších 450 lidí utrpělo zranění....

Učitelka ze školky popletla adresáta, nevhodný mobilní text se šíří webem

Mobilní aplikaci si stáhlo do svých chytrých telefonů již téměř 600 lidí

Učitelka z bratislavské mateřské školky poslala omylem přes mobilní telefon nevhodnou zprávu matce dítěte, které učí. V...

Pětiletou Sofii vypátrali policisté na vídeňském letišti, únosce zadrželi

Ilustrační snímek

Pětiletou dívku, kterou v úterý unesli v Praze, policisté vypátrali. Dívka je zdravá a v pořádku. Policisté ji našli s...

Další z rubriky

Mohlo by se to stát komukoliv, říká Feri. Za napadením vidí politické důvody

Dominik Feri na konferenci k 20 letům Česka v NATO. (12. března 2019)

Poslanec TOP 09 Dominik Feri se po víkendovém incidentu, kdy ho napadli dva muži, objevil na půdě Poslanecké sněmovny....

Ústavní soud vyhověl stížnosti growshopů, kterým policisté zabrali zboží

Majitel největšího pražského growshopu Grow City Michal Otipka

Justice při zabrání zboží porušila práva firem, které provozovaly takzvané growshopy, tedy obchody s pomůckami pro...

Soudce celebrit Valehrach znovu přišel o část platu. Opět kvůli průtahům

Soud (ilustrační foto)

Před dvěma roky soudci Obvodního soudu pro Prahu 8 Martinu Valehrachovi zkrátil Nejvyšší správní soud na půl roku plat...

Najdete na iDNES.cz