Mikroplasty máme také v českých řekách, ukázala analýza Greenpeace

  13:08aktualizováno  13:08
Že jsou mikroplasty přítomné také v tuzemských řekách, se předpokládalo už dříve. Organizace Greenpeace provedla první analýzu českých toků, která přítomnost miniaturních úlomků umělé hmoty potvrdila. Podle ekologů jich do oceánů posíláme miliardy denně.

Členové Greenpeace odebírají vzorky vody z Labe. Budou v nich hledat mikroplasty. | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Zástupci Greenpeace odebrali celkem deset vzorků vody z Vltavy a Labe. V devíti z nich mikroplasty objevili. Celkový průměr ze sesbíraných vzorků byl 3,7 plastových mikročástic na litr vody.

Fotogalerie

„3,7 miniaturních plastových částic na litr se může na první pohled zdát jako zanedbatelné číslo, ale při vědomí, že v průměru každou sekundu proteče v Labi na česko-německé hranici 308 tisíc litrů vody, to znamená, že denně mohou z Česka proudit směrem k Severnímu moři až desítky miliard mikroplastových vláken a částic,” uvedl za Greenpeace Jan Freidinger. Situace je o to citlivější, že obě testované řeky pramení na našem území. Drobné plastové částice jsou tak odpadem vyprodukovaným výhradně v České republice. 

Organizace Greenpeace odebrala vzorky vody minulý rok v září ze dvou českých řek, z Vltavy a Labe. Vzorky byly následně odeslány na analýzu do laboratoře v britském Exeteru.

Jedovatost mikroplastů zatím prokázána nebyla

„Negativní vliv samotných mikroplastových částic na lidské zdraví prokázán není, zdá se ale, že mohou přenášet jiné toxické látky,“ vysvětlil pro iDNES.cz Martin Pivokonský z Ústavu pro hydrodynamiku AV. Výzkumy těchto malých umělohmotných částí jsou teprve v začátcích a stále probíhají.

Publikované výsledky českých vědců už minulý rok v létě prokázaly, že mikroplasty se dostávají také do pitné vody. Úpravny, které vodu čistí, totiž nedokážou odfiltrovat nejmenší plastové částice. V pitné vodě tak zůstává zhruba 20 procent mikroplastů. Výzkum, který byl publikovaný v prestižním časopise Science of The Total Environment, probíhal na třech úpravnách vody. Výsledky ukázaly, že v jednom litru pitné vody je 340 až 630 mikroplastových částic.

Mikroplasty se v našich podmínkách dostávají do přírody nejčastěji přes čističky odpadních vod. Jejich původ může být různý. Typicky se uvolňují do životního prostředí při praní, kdy se z oblečení vyrobeného z umělé hmoty odštěpují malé části a ty potom končí v kanalizaci. Dalším problémem jsou drobné plastové kousky, které se přidávají do kosmetiky i čistících přípravků.

Podle Pivokonského je vžité označení mikroplasty nepřesné, protože do problému patří širší skupina látek, kam patří například i kaučuk. Ten se uvolňuje z pneumatik automobilů a postupně se do řek splachuje.

“Při jednom praní fleecové bundy unikne až milion malých vláken, které se skrze odpadní vody dostávají do řek a oceánů,“ řekl Jan Freidinger z organizace Greenpeace. Ke snížení množství umělých částí ve vodě je podle organizace potřeba spolupráce spotřebitelů, výrobců oblečení, ale i provozovatelů čističek.

Evropská agentura pro chemické látky (ECHA) v polovině listopadu navrhla Evropské komisi zákaz přidávání mikroplastů do kosmetiky, čistících prostředků a zemědělských hnojiv. Návrh vychází z jejich studie, podle které se do životního prostředí ročně dostane 70 až 200 tisíc tun drobných umělohmotných částic. Případná nová úprava by toto množství mohla snížit o 30 tisíc tun.

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Zemřel Niki Lauda, trojnásobný šampion formule 1 a idol generací

Rakouský jezdec Niki Lauda (vpravo) a britský závodník James Hunt na velké ceně...

Trojnásobný vítěz mistrovství světa formule 1 Niki Lauda zemřel ve svých 70 letech. Rakouská tisková kancelář citovala...

Další z rubriky

Při nárazu auta do stromu zahynul na Písecku dvacetiletý řidič

U Mirovic řidič narazil do stromu, utrpěl smrtelná zranění. (26. 5. 2019)

Smrtelná dopravní nehoda se stala brzy ráno na Písecku. Mladý řidič osobního auta tam narazil do stromu a utrpěl...

Podmínky se srovnají. V regionech přibudou centra roztroušené sklerózy

Ženy postihuje roztroušená skleróza až třikrát častěji než muže.

V Česku žije s roztroušenou sklerózou asi dvacet tisíc lidí a každý rok jich sedm set přibude. Jedním z nich je i...

Stehy, které umějí zachránit život. Operací srdce šetrnou metodou přibývá

Lékaři z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny na konci...

Zúžení aortální chlopně neboli aortální stenóza patří mezi nejčastěji operované vady srdce. Je to diagnóza, která byla...

ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo
ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo

V roce 2016 se Elišce Hladové a jejímu partnerovi narodila Beátka. Až do té chvíle netušili, že dcerka nebude v pořádku. Přišla však na svět s Treacher Collinsovým syndromem...

Najdete na iDNES.cz