Některé recyklované plasty jsou nebezpečné, dětem snižují inteligenci

  18:02aktualizováno  18:02
Výrobky z některých typů recyklovaného plastu mohou snižovat inteligenci lidí. Ohroženou skupinou jsou především děti, u kterých nebezpečné látky negativně ovlivňují vývoj mozku. Toxický plast se objevuje také na českém trhu, uvedla ve středu nezisková organizace Arnika.

Karolína Brabcová měří přítomnost jedovatých látek v plastové hračce. | foto: Ondřej Krutilek, iDNES.cz

Nebezpečné plasty nejsou podle studie na evropském trhu žádnou výjimkou. V rámci výzkumu bylo testováno 430 výrobků z devatenácti zemí Evropy včetně České republiky. Ve 109 případech v nich byla odhaleny látky, které patří do skupiny bromovaných zpomalovačů hoření. Tyto látky jsou nebezpečné pro fungování mozku, rizikovou skupinou jsou hlavně děti.  Do lidského organismu se mohou dostat především ústy, ale také pouhým kontaktem s kůží.

Fotogalerie

„Děti jsou nejovlivněnější skupinou proto, protože si často hrají na zemi, takže jsou blízko domovnímu prachu a navíc si často vkládají ruce nebo hračky do úst,“ vysvětluje Jitka Straková, autorka studie Toxická past. V prachu se úlomky plastů objevují v důsledku běžného používání plastových předmětů.

Děti nejsou v ohrožení pouze kvůli častějšímu kontaktu s těmito s jedovatými látkami, ale také proto, že se vyvíjí jejich mozek, a na mozek mají  bromované zpomalovače hoření vliv především. Ovlivňují totiž hormonální systém dítěte, který hraje při vývoji mozku klíčovou roli.

Plast může způsobit nevratné poškození mozku

„Naruší vývoj tak, že je poškození nevratné. V poslední době narůstá počet dětí, které trpí nejrůznějšími neurologickými poruchami: poruchou soustředění, problémy s interaktivitou, syndromem ADHD. Všechny tyto poruch jsou dávány do souvislosti s některými typy toxických látek. Jednou z těchto látek jsou právě bromované zpomalovače hoření,“ vysvětluje Karolína Brabcová, odbornice na toxické odpady.

Coca-Cola, Pepsi a Nestlé zanášejí oceány plasty nejvíce, zjistila analýza

Vliv těchto látek na organismus se v přímém důsledku může projevit kromě psychických obtíží také snížením inteligence, jak upozorňuje Jindřich Petrlík, který vede program Toxické látky a odpady organizace Arnika.  „Ze studií vyplývá, že kvůli bromovaným zpomalovačům hoření je průměrná ztráta 3,75 bodu inteligenčního koeficientu,“ uvádí Petrlík a dodává, že snížení inteligence má negativní vliv na ekonomiku státu.

Problémem jsou pouze recyklované materiály

První zpomalovače hoření byly zakázány vydáním směrnice Evropského parlamentu už v roce 2003 a v nových plastových výrobcích se již vybrané toxické skupiny používat nesmějí. Problém je ale s recyklovaným plastem.

„Tlak na recyklaci je nesmírně silný, má to bohužel jedno negativum. Spotřebitelé nevědí, co dostávají zpátky v těch recyklovaných výrobcích,“ vysvětluje Brabcová. Vytříděný plastový materiál, který tyto látky obsahuje, se prodává do zemí mimo Evropskou unii. V zahraničí se plast recykluje na novou surovinu a posílá zpátky do Evropy v podobě umělohmotných výrobků.

Problematický je především černý plast. Výrobci se snaží různobarevnou plastovou směs obarvit výraznou krycí barvou, tak aby vypadal esteticky. Černá barva nejlépe kryje nevzhlednost recyklovaných surovin. Tento typ umělé hmoty s jedovatými látkami byl objeven v řadě výrobků od dětských hraček, přes sponky a čelenky až po kuchyňské náčiní.

Nejvíce bromovaných zpomalovačů hoření bylo v hračce z Portugalska. Na recyklované materiály jsou aplikována méně přísná kritéria, než na primární suroviny. Všechny předměty ve kterých byly jedovaté látky objeveny proto splňovaly evropskou legislativu.


Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Další z rubriky

Foldynu nedokázalo vedení ČSSD těsně vyloučit ze strany

Místopředseda ČSSD Jaroslav Foldyna přichází v létě 2019 na jednání vedení...

Vedení ČSSD neuspělo ve snaze vyloučit poslance Jaroslava Foldynu ze strany. Pro nebyl potřebný nadpoloviční počet...

Lovci odtahů. Pojišťovny bojují proti předraženým asistenčním službám

Odtahový vůz 2

Jedna asistenční služba ocenila padesátikilometrový odtah z dálnice na 10 tisíc korun. „Na pojišťovnu“ by přitom stál...

Boj o Vidkun. K soudu míří jedna z největších kauz posledních let

V kauze Vidkun míří před soud vlivný olomoucký podnikatel Ivan Kyselý (vlevo),...

V kauze Vidkun podle obžaloby unikaly od policie informace směrem k politikům a podnikatelům. Při policejní razii byli...

Chytří divočáci se stěhují do měst, strážníci je vytlačují auty

divoké prase

Přes léto si divočáků lidé všimli jen málokde, prasata byla většinou v lesích a ve své oblíbené kukuřici. Jenže teď se...

Najdete na iDNES.cz