Ambicí nového vedení TOP 09 jsou dobrá řešení každodenních problémů

  15:26aktualizováno  15:26
S novými či ne tak okoukanými tvářemi se TOP 09 pokouší nastartovat cestu vzhůru. „Rád bych upozorňoval na šmejdy, kteří se čím dál víc v naší politice vyskytují,“ řekl nový místopředseda TOP 09, senátor Tomáš Czernin. „Těšíme se na každodenní práci, abychom lidem představili dobrá řešení každodenních problémů,“ řekla první místopředsedkyně Markéta Pekarová Adamová.

Spolu s nimi jsou ve vedení se zbrusu novým předsedou Jiřím Pospíšilem, který teprve po volbách vstoupil do TOP 09, šéf jihomoravské organizace Jan Vitula, bývalý šéf poslanců Michal Kučera a Marek Ženíšek.

Toho si Pospíšil jako svého spolupracovníka vyloženě přál. Jednak jsou oba z Plzně a pak také s Ženíškem spolupracoval už na ministerstvu spravedlnosti. To, když byl ještě Pospíšil ministrem za ODS a Ženíšek jeho náměstkem.

Fotogalerie

Pochvaluje si i Pekarovou Adamovou, kterou delegáti zvolili jako první místopředsedkyni. „Je to první dáma TOP 09, viditelná osobnost české politiky. Bude velmi dobře reprezentovat naše politické názory na půdě Poslanecké sněmovny,“ řekl Pospíšil. A celé vedení označil za zajímavý mix osobností, které mají zkušenosti z různých pater české politiky.

A jaký je první velký politický cíl nového vedení strany, která výrazně oslabila v letošních parlamentích volbách a má jen sedm poslanců? „Udržet komunální politiky, které máme,“ řekl europoslanec a nový šéf TOP 09 Pospíšil

„Nikdy nebudeme velká, masová strana. To je realita. Ale mít v každém kraji několik viditelných osobností, které budou ochotny se s námi spojit, to má být naším cílem,“ uvedl na společné tiskové konferenci nového vedení strany. Doufá, že to nebude skřípat mezi ním a Miroslavem Kalouskem, který povede poslanecký klub a vliv ve straně si tak udržel.

„Miroslav Kalousek dál zůstává výraznou tváří TOP 09 a určitě by jí neprospělo, kdyby se předseda strany a poslaneckého klubu přetahovali. Jsem přesvědčen, že to půjde,“ řekl po zvolení do čela strany Pospíšil v rozhovoru pro iDNES.cz.

„Jsem připraven mu pomoci ze všech svých sil,“ uvedl Kalousek. Volební projev Pospíšila označil doslova za „profesionálně sestavený kompilát ze včerejší diskuse, aby oslovil co nejvíce delegátů“, z toho velká srdečnost nesálala. Ale Kalousek se brání, že to tak není. A to i když on sám si představoval jakou nástupkyni v čele strany Pekarovou Adamovou. Ta podle něj bude zajišťovat úzký vztah mezi předsednictvem a poslaneckým klubem.

Jako možný problém Pospíšila vidí budoucí vztahy s ODS, se kterou se Pospíšil nerozcházel vůbec v dobrém. „Je to jeden z limitů, který on má. Pevně doufám, že ty vztahy nebudou horší,“ řekl Kalousek. „Doufám, že má minulost tyto vztahy neovlivní,“ prohlásil Pospíšil.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Česku hrozí, že bude v budoucnu muset dovážet vodu, varují vědci

Dobytek při pastvě na vyprahlé louce u obce Děčany na Litoměřicku. (24....

Česko by se mělo připravit na suché a horké roky, kterým se podle vědců nevyhne. Problémy způsobené změnou klimatu u...

Babiš požádal Zemana, ať pomůže rychle dořešit otázku ministra kultury

Premiér Andrej Babiš (ANO) se 20. srpna 2019 v Lánech setkal s prezidentem...

Premiér a šéf ANO Andreje Babiš požádal prezidenta Miloše Zemana, aby bylo možné rychle dořešit problém nového ministra...

Maláčová a Schillerová jednaly o rozpočtu pět hodin. Bez výsledku

Ministryně financí za ANO Alena Schillerová (vpravo) a ministryně práce a...

Úterní jednání ministryň práce Jany Maláčové (ČSSD) a financí Aleny Schillerové (ANO) o rozpočtu pro resort práce na...

Najdete na iDNES.cz