ČSSD bude škrtat víc, než se čekalo. Propustí až třetinu zaměstnanců

Exkluzivně   1:01aktualizováno  11:05
Úspory v sociální demokracii kvůli dluhu vůči bývalému advokátovi Zdeňku Altnerovi, kterému má strana za vyhraný spor o Lidový dům zaplatit 337 milionů korun, budou tvrdší, než se čekalo. Například už tento měsíc strana hodlá propustit téměř třetinu zaměstnanců. Vyplývá to z návrhu, který má redakce MF DNES k dispozici. V sobotu však strana pravost materiálu popřela.

Sídlo ČSSD v Hybernské ulici v Praze | foto:  Nguyen Phuong Thao, MF DNES

Odejít má 43 ze 150 zaměstnanců Lidového domu a místních buněk. Dalším 35 pak má být zkrácen pracovní úvazek. Tři desítky stranických sekretariátů také dostaly za úkol najít si co nejrychleji levnější pronájem.

Podle informací MF DNES se jedná o pracovní materiál, který dostali do ruky členové předsednictva a měl být předložen na sobotním zasedání ústředního výkonného výboru. Proti plánu se ale mělo postavit hned několik členů předsednictva, kteří si, rozesláním materiálu, chtěli zajistit podporu okresních výborů strany ve svých krajích.

Opatření, která navrhl stranický místopředseda Martin Starec, tedy budí zlou krev. Sociálním demokratům se nelíbí hlavně rozsáhlé propouštění, které by jen za letošní rok mělo do stranické kasy přinést přes 15 milionů korun.

„Jde o jeden z návrhů, který nebyl přijat a musí se co nejrychleji projednat,“ přiznává stranický mluvčí Jiří Chvojka, že právě propouštění bude jedním z témat sobotního jednání Ústředního výkonného výboru. To je stranický orgán, na který se můžou sjet až dvě stovky členů strany z celé republiky.

A protože se bude sahat na peníze, předpokládají uvnitř ČSSD, že bude hodně vzrušená atmosféra. Propuštěni mají být prioritně lidé, kteří jsou ve zkušební době nebo mají takový typ úvazku, který lze rychle vypovědět.

„Nebude to paušálně, že by se řeklo, že například odejdou všichni hospodářští tajemníci. V každé organizaci to bude kus po kusu. Budou se vybírat ti nejvíce zbytní, i když to nebude jednoduché,“ přibližuje mluvčí Chvojka.

Šetřit se bude na volbách i tajemnících

Podle dokumentu má také ČSSD na kampani za letošní volby ušetřit 15 z plánovaných 100 milionů korun. Mimo jiné tak, že straničtí lídři budou místo focení na billboardy chodit mezi lidi. Úsporná opatření pořádně pocítí také okresní tajemníci strany, kterým se mají výrazně krátit úvazky a tím i platy.

Reakce ČSSD

„Žádný podobný materiál nebyl nikdy předložen, ani schválen,“ uvedla v sobotu v tiskovém prohlášení sekce PR a marketingu ČSSD. Podle ní se jedná o účelovou kompilaci několika materiálů a jejich nepravdivou interpretaci.

Celý plán, který vypracoval místopředseda ČSSD pro hospodaření Martin Starec, má dvacet bodů. Ve středu s nimi seznámil nejprve s grémium a poté je schválilo i předsednictvo strany (psali jsme zde). Jen letos chce strana ušetřit 55 milionů korun. O úsporách, v nichž strana bude pokračovat i v dalších letech, definitivně rozhodne právě sobotní ústřední výkonný výbor.

MF DNES ve středu zjistila, že na splacení dluhu 337 milionů mají sociální demokraté jen do pondělí. Rozhodnutí soudu strana zejména kvůli výši vyměřené sankce napadla v pátek u Nejvyššího soudu. Dovolání však nemá odkladný účinek, strana v jej přesto po soudu žádá (více o dovolání zde).

Altner vyhrál spor s ČSSD, kterou zastupoval ve sporu o sídlo strany, Lidový dům. Soud na konci března pravomocně rozhodl, že mu sociální demokraté musí zaplatit částku přes 18,5 milionu korun, která vzrostla o dalších více než 318 milionů kvůli smluvní pokutě za 5 734 dní od podání žaloby do vynesení pravomocného rozsudku (více o verdiktu soudu čtěte zde).

Spor začal v roce 1997, kdy ČSSD uzavřela s Altnerem smlouvu o právní pomoci v kauze Lidový dům s tím, že za pomoc mu bude vyplacena smluvní odměna ve výši deset procent z hodnoty Lidového domu, pokud se podaří prosadit právo ČSSD. Podle vyjádření strany tuto smlouvu dojednal tehdejší místopředseda strany Ivo Svoboda a podepsal ji tehdejší předseda Miloš Zeman. Právě současný prezident by se měl podle bývalého šéfa ČSSD a premiéra Jiřího Paroubka za prohraný soud omluvit (více čtěte zde).


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

Policisté jako terč. Přes tři tisíce napadených za pět let, vede Opava

ilustrační snímek

Cílem fyzických útoků se stávají během zásahů i policisté. Za posledních pět let jich čelilo napadení celkem 3 180. V...

Vlivný muž chtěl dům v přírodním parku. Úředníci odmítli, stavba začala načerno

Příroda Dolního Poohří je vzácná hlavně kvůli původní vegetaci lužních lesů a...

Postavit si dům v přírodním parku? Bez problémů. Alespoň tak to zatím vypadá v Dolním Poohří u severočeské Budyně nad...

Konec hledání trubek. Digitální mapa stavbařům ukáže, co je pod povrchem

Kdo staví, musí si zjistit, zda pod jeho pozemkem nevedou kabely.

Ve čtyřtisícových Dolních Břežanech kousek za Prahou právě staví mateřskou školu. Nedávno se jim ale stalo, že bagrista...

Najdete na iDNES.cz