Z Brna do vlády? Vokřál by mohl být novým ministrem školství

  14:00aktualizováno  14:00
Bývalý primátor Brna Petr Vokřál se už zřejmě oklepal z toho, jak jej i přes vítězství v posledních volbách vyšachovali z postu primátora, a už myslí výše. Podle Lidových novin by se mohl stát novým ministrem školství a ve funkci nahradit dosavadního šéfa resortu Roberta Plagu.

Končící brněnský primátor Petr Vokřál na ustavujícím zasedání nového zastupitelstva. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

„Já asi nejsem ten, kdo by to mohl komentovat. Omlouvám se,“ odpověděl Vokřál na dotaz redakce iDNES.cz, jestli za ním s nabídkou někdo přišel a jestli by případně chtěl jako stavební inženýr resort školství vést. 

Ani premiér Andrej Babiš nechce případné změny na ministerstvu komentovat, a už vůbec nehodlá personální šarády ve své vládě říkat dopředu. „Držím tu linku, že pokud by k tomu došlo, půjdu nejdříve za panem prezidentem a až pak vám to řeknu,“ odpověděl během zahraniční cesty v Asii na dotaz veřejnoprávního rozhlasu.

Petr Vokřál se dlouho držel jen v Brně a do celostátní politiky vstupovat nechtěl. Populární člen ANO ale po sesazení z primátorského křesla momentálně nemá v hnutí výraznější pozici a premiér o něj zřejmě nechce přijít. Babiš o možných změnách ve vládě mluvil už na začátku roku, ale bez konkrétních příkladů, koho by se případné sesazení mělo týkat.

Plaga: Stojí za námi výsledky a řada věcí se daří

Současného ministra Plagy se dnešním zasedání zastala Rada vysokých škol. „Předsednictvo Rady vysokých škol velmi oceňuje dosavadní spolupráci s ministrem školství, mládeže a tělovýchovy Ing. Robertem Plagou, Ph.D. a váží si jeho dlouhodobého úsilí v oblasti zvyšování kvality celého vzdělávacího systému včetně vysokého školství. PRVŠ proto vnímá aktuálně se objevující informace ohledně možné změny na pozici ministra školství, mládeže a tělovýchovy se znepokojením,“ píše se v usnesení na jeho podporu. 

Sám ministr si nemyslí, že je na místě, aby se hájil. „Za sebe jsem toho názoru, že v odborné rovině se během roku mého působení řada věcí na ministerstvu daří a spousta je rozpracovaná. Masivně přidáváme prostředky nejen do regionálního, ale i vysokého školství, důsledně postihujeme podvodné poskytování vysokoškolského vzdělání. Navýšili jsme finanční podporu programu pro sportovní kluby, ve kterých sportuji děti a talentovaná mládež a podstatně jsme u tohoto programu zrychlili administraci,“ vyjmenovává Plaga své nejdůležitější úspěchy.

„Mým cílem vždy bylo resort stabilizovat a oprostit se od zavedené myšlenky, že co ministr, to spousta nápadů a nepromyšlených změn. To je něco, co školství v posledních letech spíše škodilo. V každém případě jsou personální záležitosti vlády plně v rukou pana premiéra,“ uzavírá Plaga debatu k informaci, že by měl ve vedení resortu skončit.

Petr Vokřál (54)

- vystudoval stavebnictví na VUT Brno, kde získal titul inženýra. Působil na vrcholných pozicích společnosti .A.S.A.

- jeho největším politickým úspěchem je vítězství v komunálních volbách v roce 2014. Díky tomu se stal primátorem Brna. 

- v roce 2018 jej nahradila Markéta Vaňková z ODS, která i přes prohru po volbách vytvořila koalici, která byla silnější než vítězné hnutí ANO. 

- je v zastupitelstvu Jihomoravského kraje i Brna.

Stojí za vším dotace pro Moto GP?

Právě financování sportu je jedním z možných kamenů úrazu a současně důvodem, proč se jako o novém ministrovi školství spekuluje o Petru Vokřálovi. Ministerstvo školství totiž zkrátilo o 31 milionů korun rozpočet na pořádání brněnské Moto GP, které pak shánělo peníze jinde a na resort kvůli tomu nakonec podalo i žalobu. Tu ale po prostudování ministerstvo odmítá jako nedůvodnou.

„Stojíme si za tím, že administrace dotace proběhla podle stanovených pravidel a tvrzení uvedená v žalobě tak nejsou pravdivá. Ministerstvo ji odmítá jak po procesní, tak po věcné stránce. Jedná se o naprosto netypickou situaci a pro nás nepochopitelnou – zvlášť u Moto GP, které v loňském roce obdrželo jednoznačně nejvyšší dotaci ze všech významných sportovních akcí. V jejich žádosti na 100 milionů korun navíc chyběla již v té době známá informace o 30 milionové podpoře ze strany Brna a Jihomoravského kraje,“ říká mluvčí ministerstva Aneta Lednová. 

Pokud by Robert Plaga ve funkci ministra skončil, musel by nového šéfa resortu jako vždy jmenovat i současný prezident, tedy Miloš Zeman. Během prezidentských voleb však Vokřál podporoval a volil protikandidáta Jiřího Drahoše. Současně také ještě jako primátor vyznamenal Jiřího Bradyho, který prošel dvěma koncentračními tábory, a kterému Zeman odmítl dát medaili.

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Zemřel Niki Lauda, trojnásobný šampion formule 1 a idol generací

Rakouský jezdec Niki Lauda (vpravo) a britský závodník James Hunt na velké ceně...

Trojnásobný vítěz mistrovství světa formule 1 Niki Lauda zemřel ve svých 70 letech. Rakouská tisková kancelář citovala...

Další z rubriky

EU má jediný cíl: vymazat národní státy z mapy Evropy, tvrdí Klaus

„Evropská unie má jediný cíl: vymazat národní státy z mapy Evropy,“ prohlásil...

Bývalý prezident Václav Klaus během probíhajících voleb do Evropského parlamentu ostře kritizoval stávající vedení EU....

Motorkářka v serpentinách narazila do stromu, na místě podlehla zraněním

Ilustrační snímek

Mladá motocyklistka zahynula v sobotu odpoledne na Děčínsku. Pravděpodobně nezvládla průjezd serpentinami a narazila do...

Akrobatický speciál a gripen: Šonka s Kardošem předvedli v Čáslavi unikátní show

Martin Šonka v akrobatickém speciálu a Ivo Kardoš v nadzvukovém gripenu v...

Otevřený den na 21. základně taktického letectva u Čáslavi vyvrcholil unikátní show. V ní se předvedl akrobatický...

Najdete na iDNES.cz