Koronavirus
Sledovat další díly na iDNES.tvMaturitní zkouška je podle něj nezbytným požadavkem pro výkon řady profesí a její plošné nahrazení úředním aktem na základě studijních výsledků by podle něj znamenalo bezdůvodnou devalvaci vzdělávání. Sdělila to ministrova mluvčí Aneta Lednová.
„Již v lednu, kdy jsme představovali úpravy maturit, jsme jasně řekli, že další možné úpravy budou záviset na vývoji epidemické situace. Vzhledem k tomu, že závažnost situace stále neumožňuje návrat k prezenčnímu vzdělávání, je namístě přistoupit k dalším úpravám. A to zejména s ohledem na další pracovní povinnost žáků vybraných zdravotních a sociálních oborů. Úřední maturita však není správnou a adekvátní cestou,“ uvedl ministr.
Letošní maturity se kvůli epidemii upraví. Rušit se nebudou, řekl Plaga |
Navzdory značnému výpadku prezenčního praktického vyučování nelze maturitu vypustit a nahradit ji formálním uznáním, uvádí ministerstvo školství v tiskové zprávě. Je podle něj zapotřebí prodloužit období pro doplnění chybějících praktických dovedností a pro jejich následné ověření zkouškou. Jiný postup by byl podle ministerstva nezodpovědný jak vůči žákům samotným, tak vůči jejich budoucím zaměstnavatelům.
Proti úředním maturitám se vyslovil i ministr vnitra Hamáček:
„MŠMT trvale poskytuje podporu školám pro distanční vzdělávání. Navíc pro 2. pololetí tohoto školního roku platí, že se mají střední školy soustředit primárně na přípravu na úspěšné složení maturitní zkoušky,“ uvedlo ministerstvo.
S nápadem, že by letos maturanti mohli dostat známky podle průměru za celé své studium, a získat tak takzvanou úřední maturitu, přišel premiér minulý týden. Studentům by to podle něj pomohlo zvládnout napětí, kterému čelí kvůli epidemii covidu-19. Uvedl, že je s Plagou ohledně letošních maturit dlouhodobě v rozporu.
Proti úředním maturitám se vyslovila také Česká konference rektorů (ČKR). Zrušení maturit odmítají z legislativních, pedagogických i etických důvodů. Způsobilo by podle nich „nevratné škody ve vzdělávacím systému“. Jejich oběťmi by podle ČKR byli právě studenti maturitních ročníků.
„ČKR považuje podobné návrhy za krajně nezodpovědné, nekoncepční a ve svém důsledku škodlivé pro konkurenceschopnost mladé generace v České republice,“ uvedlo sdružení ve svém prohlášení.
Je to odborné rozhodnutí
Podle předsedy ČSSD Jana Hamáčka by mělo rozhodnutí o maturitách vycházet z ministerstva školství. „Za mě je to vysoce odborné rozhodnutí. Není možné o tom, zda budeme dělat maturitu, nebo zda dáme státní maturitu na základě průměru, rozhodovat podle nějaké ankety na facebooku či instagramu. Toto musí říct ministerstvo školství na základě odborné diskuse,“ uvedl Hamáček na tiskové konferenci.
„Podle toho, jaké bude doporučení ministerstva školství, tak naši ministři budou postupovat i ve vládě,“ dodal šéf ČSSD. Podotkl, že stejně, jako se věří při obraně státu generálům, by se měl ve vzdělávání dát prostor školským odborníkům.
Tradiční maturity nejsou podle premiéra Babiše nutné: