Ministr školství: Platy učitelů by mohly od ledna vzrůst v průměru o 3500

  16:33aktualizováno  16:57
Učitelé by podle ministra školství Roberta Plagy (ANO) měli v příštím roce dostat přidáno v průměru přibližně 3500 korun. Vyplývá to z desetiprocentního růstu platů, se kterým počítá současný návrh rozpočtu, řekl v úterý ministr.

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO), ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) a ministr školství Robert Plaga (ANO) při příchodu na jednání tripartity (16. 9. 2019). | foto:  Michal Šula, MAFRA

V pondělí Plaga navrhl, aby si každý učitel v tarifu přilepšil stejně o 1750 korun z celkové částky. Zbytek peněz by podle něj měl zůstat na odměny a příplatky. Odbory s tímto rozdělením nesouhlasí. Ministr s nimi o tom ještě bude jednat.

Vláda schválila rozpočet se schodkem 40 miliard, prezident ho podpoří

„V propočtu, který mám, tak vychází (růst platů učitelů) asi 3500 korun. Desetiprocentní navýšení objemu je (v návrhu rozpočtu na příští rok) pokryto plně,“ uvedl Plaga.  

Začátkem příštího týdne chce ještě s odboráři a zaměstnavateli jednat o rozdělení peněz do tarifů a nadtarifů. Zatímco ministr by chtěl, aby se růst rozdělil na částku 1750 korun pro každého a další peníze na odměny, odboráři požadují celý nárůst v tarifech.

Plaga původně navrhoval rozdělení desetiprocentního navýšení půl na půl do základů platů a nadtarifů. Růst tarifů o pevnou částku ale podle něj bude výhodnější pro skupiny pedagogů, které nyní vydělávají méně. Jde podle něj například o nově nastupující učitele, o učitelky v mateřských školách či vychovatelky. 

V úterý připustil, že by se pevná částka v tarifech mohla ještě navýšit, ale jen mírně. „Můžeme se bavit o tom, zda to bude 1800 nebo 1850 korun,“ řekl. Chtěl by nechat dostatek peněz na odměny a příplatky, aby měli ředitelé možnost více odměňovat kvalitnější učitele.

Školské odbory se podle svého šéfa Františka Dobšíka obávají toho, že se slibovaných deset procent navíc nakonec k učitelům nedostane. Podle Dobšíka ministerstvo například i letos v souvislosti s přípravou nového financování škol použilo část peněz určených na platové navýšení místo toho na vyrovnání mezikrajových rozdílů mezi školami. 

Předák připomněl, že platy rostou i v dalších částech veřejné správy a vláda slíbila, že školství pro ni bude prioritou. Odboráři proto budou dále požadovat růst platů o deset procent v tarifech, řekl. Při jednání o rozpočtu ve Sněmovně by navíc chtěli dosáhnout přesunutí peněz odjinud na platy učitelů tak, aby se zvedly o 15 procent, dodal.

Průměrný plat učitele je 36 tisíc

Plaga v úterý také řekl, že výhled rozpočtu na příští rok stále počítá s růstem platů učitelů o devět procent, jak zástupci vlády dříve avizovali. Podle nich tak vláda hodlá splnit svůj slib růstu průměrného učitelského platu do roku 2021 na 150 procent jeho úrovně z roku 2017.

Nepedagogové ve školství by si podle Plagy měli od ledna meziročně polepšit o zhruba deset procent. Návrh rozpočtu pro ně dosud počítal s růstem o sedm procent po dva roky za sebou. K rychlejšímu navýšení by mělo přispět zrušení nejnižší platové tabulky, která se týká nejhůře placených míst, jak se minulý týden dohodli zástupci vládní koalice. 

Naopak výhled na rok 2021 se kvůli tomu podle Plagy nyní snížil na růst o zhruba čtyři procenta. „O tom ale ještě chci vést debatu v příštím roce, protože si myslím, že by tam bylo záhodné přidat víc,“ dodal ministr.

Průměrný plat učitelů v prvním čtvrtletí letošního roku byl 36 224 korun měsíčně. Výdělky nepedagogů ve školách, tedy třeba školníků, uklízeček či hospodářek, činily ve stejném období v průměru 19 359 korun. Průměrná hrubá měsíční mzda v Česku byla ve druhém čtvrtletí 34 105 korun.

Ministr školství navrhl přidat učitelům necelé dva tisíce (16. 9. 2019):

Autoři: ,

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Po požáru na D1 se obnovuje provoz. Srážku s policií zachytila kamera

Dálnice D1 ve směru na Brno je po nedělní večerní nehodě opět plně průjezdná. Ráno tady kolabovala doprava i na...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Rath doběhl čekající novináře. Místo Ruzyně nastoupil do vězení v Teplicích

Bývalý poslanec a někdejší středočeský hejtman David Rath v pondělí nastoupil do teplické věznice, aby si tam odpykal...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Jak bude bránit evropské hodnoty? Hostem Rozstřelu bude Věra Jourová

Věra Jourová se letos v listopadu stane eurokomisařkou, která má na starost dodržování hodnot Evropské unie a...

Do Úhlavy se dostala nebezpečná látka, Plzeň zásobuje náhradní zdroj

Do řeky Úhlavy, která zásobuje Plzeň pitnou vodou, se dostala vysoce toxická chemická látka. Prostředek na impregnaci...

Armádní nákupy zdržuje špinavý konkurenční boj, říká bývalý šéf vyzbrojování

Kvůli odkládanému a nakonec zrušenému nákupu izraelských radarů MADR pro armádu ho několikrát prošetřovala policie....

Česko pozastavilo licence na vývoz vojenského materiálu do Turecka

Česká republika v pondělí s okamžitou platností pozastavila vývozní licence na vojenský materiál do Turecka, uvedl...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz