„Před časem za mnou přišel Honza Lipavský, že to do evropských voleb chce postavit za Piráty výrazného lídra a nakonec mě přesvědčil,“ napsal Ferjenčík na fóru Pirátů.
„Mikuláše považuji za jednoho nejtalentovanějších pirátských politiků, ale díky kroužkování nemůže pracovat jako poslanec. Za mě jednoznačně Mikuláš do politiky patří, a to i do evropské,“ zdůvodnil svůj návrh Lipavský.
„Je liberál a za liberální hodnoty se bil, bije a bude bít vždy celým svým srdcem. Dokáže zaujmout i bez politické funkce. Voliči i média si Mikuláše pamatují a stále se zajímají o jeho názory. Má co říct. V kampani bude jeho hlas slyšet. Má respekt u politických partnerů,“ uvedl ministr zahraničí za Piráty.
Jako příklady, co Ferjenčík dokázal, připomněl Lipavský zvýšení slevy na dani na poplatníka, kompenzační bonus pro pracovníky na dohodu, legalizaci domácího vaření piva a zrovnoprávnění českých pokerových serverů s těmi zahraničními.
A když Ferjenčík i na své facebookové stránce napsal, že se rozhodl výzvu ministra zahraničí přijmout, europoslanec za Piráty Mikuláš Peksa se neudržel a napsal: „Mikuláši, ono už proběhlo hlasování a ty jsi lídr? Protože jestli ano, tak smekám a gratuluju a těším se na případnou spolupráci. Jestli ne, tak, prosím uveď někam velkými písmeny disclaimer, že to tak není, ať mi nechodí poplašené dotazy – on bude Ferjenčík lídrem?“
Lídrem má být politik s intenzivní zkušeností z Evropského parlamentu, brání pozici Kolaja
Nyní mají Piráti tři jiné europoslance – Marcela Kolaju, Markétu Gregorovou a Mikuláše Peksu. V minulých volbách byl lídrem Kolaja, který je prvním místopředsedou strany a do diskuse o návrhu ministra Lipavského přispěl grafem, podle nějž měl on sám loni nulovou absenci při hlasováních.
„Piráti si kandidáty do voleb a jejich pořadí na kandidátce zvolí jako vždy ve vnitrostranických primárních volbách. Rozhodne tedy členská základna. Osobně jsem přesvědčen, že lídr kandidátky by měl být uznávaným evropským politikem s intenzivní zkušeností z Evropského parlamentu. Věřím, že práci, kterou jsem odvedl, a kontakty, které jsem jako místopředseda a kvestor Evropského parlamentu získal, členská základna ocení,“ uvedl pro iDNES.cz první místopředseda Pirátů Kolaja.
Kandidaturu Ferjenčíka jako lídra kandidátky Pirátů podpořil i bývalý pražský primátor, nyní náměstek pro dopravu Zdeněk Hřib. „Jednoznačně podporují tuto kandidaturu. Mikuláš byl jedním z těch našich prvních čtyř zastupitelů na pražském magistrátu, kde Piráti poprvé veřejnosti ukázali, že Piráti dělají věcnou politiku pro lidi a dělají ji podle reálných dat a ne ideologických blábolů. Ze setrvačnosti takhle roztlačené kárky jsme těžili nejen v roce 2017, ale těžíme z ní víceméně dodnes,“ napsal do pirátského fóra Hřib.
„Máme standardní stranické primárky. Je přirozené, že lidé navrhují kandidátky,“ reagoval jen obecně na dotaz iDNES.cz na návrh svého kolegy z vlády Lipavského, zda má kandidátku do voleb vést Ferjenčík nebo některý ze současných europoslanců, šéf Pirátů Ivan Bartoš.
O „komunistce“ Michailidu jednají Piráti na svém fóru, hlasovat budou v červnu |
Ferjenčík je nyní asistentem šéfa poslaneckého klubu Pirátů Jakuba Michálka.
„Evropu čekají klíčové volby, extrémisti a populisti se pokusí překreslit politickou mapu Evropy a my v Česku musíme odmakat svůj díl, aby se to nestalo,“ uvedl Ferjenčík.
I když ho navrhl na lídra kandidátky ministr zahraničí Jan Lipavský, že že v primárkách uspěje a kandidátku Pirátů do eurovoleb skutečně povede, nemá nic jisté.
V hlasování na stránkách fóra Pirátské strany v anketě nazvané „Podporuji nominaci Mikuláše Ferjenčíka v primárních volbách do Evropského parlamentu“ podporovalo v úterý dopoledne bývalého poslance Ferjenčíka 43 procent hlasujících, proti bylo 52 procent hlasujících a 6 procent se zdrželo.