Piráti mají nový terč. Projekt, který mají za šmírování Velkého bratra

  15:34aktualizováno  15:34
Proti šmírování lidí a zásahu do soukromí budou protestovat pirátské strany v Evropě, včetně České pirátské strany. Vadí jim projekt INDECT financovaný Evropskou unií, který má propojit výstupy z kamerových systémů s informacemi, které lidé umisťují na internet. Jaký to má smysl? Odhalit abnormální chování a předejít části trestných činů.

Protesty pirátských stran přispěly k tomu, že politici zavrhli dohodu proti kopírování ACTA. Teď chystají pirátské strany po celé Evropě protesty proti projektu, který považují za šmírování ve stylu Velkého bratra. | foto: Roman BuťaiDNES.cz

"Nechceme se podílet na tom, aby vznikl nějaký šmírovací systém tohoto typu," řekl iDNES.cz předseda českých Pirátů Ivan Bartoš.

Pirátům připomíná americký sci-fi film Minority Report s Tomem Cruisem, v němž specializovaná policejní jednotka zabraňuje vraždám, které se mají odehrát, přičemž vychází z toho, že dokáže vyhodnotit informace o času vraždy, zná jméno oběti i pachatele.

Ve filmu se nakonec tato konstrukce zhroutí. Piráti obdobně očekávají, že protesty lidí teď zastaví financování projektu, který považují za obdobu Velkého bratra ze slavného románu George Orwella 1984. "Přinejmenším očekáváme, že bude zveřejněna kompletní dokumentace projektu a že o něm veřejnost dostane všechny informace. Je to placené také z našich peněz," řekl Bartoš.

Protesty Pirátů, které se mají rozjet o tomto víkendu, nemohou ostatní politici brát na lehkou váhu. Dokázali totiž nedávno vyburcovat veřejné mínění natolik, že musely vlády a po nich i Evropský parlament vycouvat od chystané mezinárodní dohody proti kopírování, známé pod zkratkou ACTA.

Projekt INDECT je navrhovaný inteligentní sledovací systém, jehož výzkum a vývoj probíhá na několika evropských univerzitách od roku 2009 a od té doby ho také financuje Evropská unie. Systém má pomoci sledovat "podezřelé chování". Mezi vstupní data patří kamery a veřejná komunikace na internetu, tedy včetně diskuse na sociálních sítích.

"Otázkou však zůstává, zda je takto opravdu možné odhalit zločince dříve, než něco spáchá. Takový systém by jeden čekal v Čínské lidové republice nebo v KLDR, ne však v západních demokraciích," kritizují INDECT Pirátské noviny. Autoři projektu ho naopak na stránkách projektu hájí, že má pomoci hlavně v boji proti terorismu a dětské pornografii.

Už v roce 2010 dostala Evropská unie za financování projektu INDECT "ocenění Slídil mezi národy" v soutěži Ceny Velkého bratra. Členové a sympatizanti České pirátské strany budou proti financování projektu v sobotu protestovat pochodem od pražské budovy Úřadu na ochranu osobních údajů.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Další z rubriky

Exministr byl odsouzen k roční podmínce. Měl se obohatit na voucherech

Ministr pro mísní rozvoj Rostislav Vondruška na XI. sněmu svazu měst a obcí ČR

Obvodní soud Prahy 2 nepravomocně odsoudil bývalého ministra pro místní rozvoj Rostislava Vondrušku k ročnímu...

Zastal se obětí kněží a nabízí jim pomoc, dostal vyhazov z církevního soudu

Ilustrační snímek

Nová iniciativa, která pomáhá obětem sexuálního zneužití duchovními, vadí brněnskému biskupství. Jejího zakladatele...

Mráz našel poslední útočiště v Polabí. Anomálii způsobilo bezvětří

Teplotní mapa České republiky. Tmavá skvrna ukazuje chladná místa mezi...

Celou republiku ovládlo jarní počasí, zima se drží už jen u Litoměřic. V nedalekých Doksanech meteorologové naměřili...

Najdete na iDNES.cz